Byť redakce Opavského a Hlučínského deníku nekontaktovala všechna města a obce našeho okresu, z dostupných informací je jasné, že hlava státu na zdech ve školách, radnicích a obecních úřadech zůstává. Snad jedinou výjimkou je Dolní Benešov.

Místního starostu Martina Štefka nenadchl už Klausův novoroční projev a vyhlášením amnestie u něj pomyslný pohár trpělivosti definitivně přetekl. Portrét prezidenta šel v pondělí dolů. „Je to pravda, připojil jsem se k protestu, protože nesouhlasím s některými názory Václava Klause," přiznal Martin Štefek.

Současná hlava státu u něj ztratila na důvěryhodnosti. Podle vlastních slov si přeje, aby jeho mandát co nejdříve skončil a vystřídal ho nový prezident. Má k tomu pádné argumenty, podle nichž se řídí spousta dalších starostů v České republice: „Nelíbí se mi, že Václav Klaus dříve kritizoval Václava Havla za amnestii, a teď provede to samé," nebral si servítky.

Český prezident amnestii ospravedlňoval různými důvody. Kromě ekonomického hlediska chtěl svým počinem odbourat i tzv. kauzy, které dlouhodobě nespějí ke svému vyřešení. „V Dolním Benešově jsme se potýkali s všemožnými krádežemi. Moc dobře víme, jak je těžké někoho usvědčit z toho, že spáchal trestný čin. Teď jsou zloději, podvodníci a násilníci propuštěni? S tím nesouhlasím," poznamenal ještě dolnobenešovský starosta.

Jinde sice s amnestií vyslovili důrazný nesouhlas, ale k radikálnímu řešení nesáhli. Ať už v Opavě, Hlučíně, Budišově nad Budišovkou nebo třeba v Hradci nad Moravicí. „Žádný zákon nám nenařizuje mít portrét hlavy státu vyvěšený. Nebylo tedy co sundávat," usmíval se hradecký starosta Karel Hanák a dodal: „Kdybychom ho ovšem na zdi měli, patrně bychom tento krok stejně nezvolili."

Stejného názoru jsou také v Bolaticích. „Byť s některými záležitostmi pana prezidenta nesouhlasím, na zdi by měl jeho portrét viset. Měli bychom respektovat to, že jde přece jenom o hlavu státu," vysvětloval bolatický starosta Herbert Pavera. Do Budišova nad Budišovkou se už dokonce dva vězni vrátili. Amnestie se jich tedy bezprostředně týká. Václav Klaus zde byl během jara na návštěvě a jeho podobizna visí na zdi městského úřadu i nadále. „Dva navrátilci z vězení se hlásili do městských bytů. Nikoho z nás však nenapadlo, že bychom takovým způsobem mohli protestovat," připustil budišovský místostarosta Pavel Schramm.

Hodně se diskutovalo také o tom, jak se k této věci postaví ve školách. Ve třídách sice portrét prezidenta vyvěšovat nemusí, ve většině případů by však k jeho sundávání ani nedošlo. „Myslím si, že s vaničkou by se nemělo vylít i dítě. Podle mého názoru politika do základních škol vůbec nepatří," mínil ředitel Základní školy Englišova v Opavě Jan Škrabal a ještě připojil několik postřehů: „Mnohdy je to mimo úroveň chápání žáků. U nás portrét hlavy státu ve třídách víceméně nevisí, ale i kdyby tomu tak bylo, nesundávali bychom ho kvůli amnestii. Pro žáky by to mohl být špatný příklad, který by je mátl. Ve smyslu respektovat či nerespektovat našeho prezidenta."

Na školní e-mail opavského Slezského gymnázia během pondělka doputovala anonymní výzva, aby se škola přidala k protestu. Její ředitelka Milada Pazderníková ovšem měla o celé záležitosti jasno. „Považovali jsme to za spam, takže jsme na to nijak nereagovali. Portrét vyvěšený nemáme. A i kdyby, nesundávali bychom ho, protože nechceme ovlivňovat názor našich studentů. Ať se každý rozhodne individuálně," podotkla Milada Pazderníková.

Petr Dušek