Po svém to vyřešili ve Větřkovicích. Tam vánoční strom vůbec neodstrojují, žárovky na něm zůstávají celoročně. „Samozřejmě, že svítí jen ve vánočním období,“ podotkl starosta Větřkovic Dušan Lederer.

Demontáž v jiných obcích zpomalila nepřízeň počasí. „Vánoční osvětlení běžně demontujeme v týdnu po svátku Tří králů. Letos to bude z důvodu nepřízně počasí o něco později,“ uvedl šilheřovický starosta Martin Čecháček.

Také v Bolaticích muselo kvůli počasí odstraňování osvětlení počkat. „Máme odbornou firmu z Bolatic, která nám zajišťuje pověšení i demontáž,“ řekl bolatický starosta Herbert Pavera.

Vánoční osvětlení tří stromů odpojili od elektřiny v Raduni. „Celkové odstrojení budeme provádět až po ustoupení mrazivého počasí. Mohlo by dojít k polámání a poškození stromů,“ vysvětlila starostka Raduně Ludmila Juráňová.

Tento týden začnou demontovat vánoční osvětlení v Dolním Benešově. Také tam zbrzdil demontáž sněhový příval. „Na demontáži se budou podílet naši zaměstnanci i odborná firma, která nám zajišťuje také instalaci,“ konstatoval dolnobenešovský starosta Martin Štefek.

V Sudicích odpojují světla od elektřiny na vánočním stromě po Třech králích. „Osvětlení se pak sundává až za příznivého počasí. To nám provádí odborná firma, která se u nás stará o veřejné osvětlení,“ doplnil starosta Sudic Petr Halfar.

Jak uvedl provozně technický náměstek Technických služeb Opava, s. r. o., Martin Girášek, výzdoba používaná v Opavě obsahuje prvky jako sněhová vločka, kometa, gejzír, kytice hvězd a astralight. „Celkem se jedná o 239 prvků. S její demontáží bylo započato již 8. ledna a byly odstrojeny výzdoby zejména z centra města jako například Dolní a Horní náměstí, Ostrožná, Hrnčířská a Mezi Trhy,“ sdělil Girášek.

Další práce podle něj znemožnilo nepříznivé počasí a sněhová kalamita. „Práce budou tedy pokračovat, jakmile nám to klimatické podmínky dovolí. Na těchto pracích se podílí 5 pracovníků provozovny veřejného osvětlení, kteří odstrojenou výzdobu následně odvezou do dílny. Tam přezkouší její funkčnost a popřípadě provedou nutnou opravu,“ nechal se slyšet Girášek.

Nakonec řekl, že demontáž a převoz je pro světelné kabely vytvarované do motivů krizový. Po provedených opravách jsou uloženy do skladu a připraveny tak na další sezonu.