Svět, v němž by se člověk nemusel šourat ke koši, aby vyhodil obal od čokolády, zní lákavě. Co ho jen tak nechat vyklouznout z dlaně, aniž by dotyčného kdokoli odsuzoval? Jak by se žilo ve světě plném odpadu, si vyzkoušeli strojní doktorandi a opavští filmaři Radim Dittrich a Jiří Mlčoch na hrušovské skládce.

Děravá bota sem, prázdná lahvička od šamponu tam. Panenka, která už majitelku omrzela, leží opodál. A na hromadě špinavého odpadu se vdává nevěsta s ženichem, chráněni plynovými maskami. Svatebčané v rouškách nadšeně tleskají.

Nejde však o další bizarní svatbu, ale o natáčení reklamní kampaně pro Hornicko-geologickou fakultu Vysoké školy báňské technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO). „Chceme upozornit na to, jak je důležité studovat obory zabývající se zpracováváním odpadu a čistotou vody a ovzduší. Pokud se tomu nebude nikdo věnovat, může nám odpad v budoucnu přerůst přes hlavu," vysvětluje režisér a scénárista videí Radim Dittrich.

Ve videích se divák ocitá o několik desítek let později, kdy společnost produkuje tolik odpadu, že jej není schopna zpracovat. Smetí se tak vrší na ulicích, plave ve vodě a lidé dýchají znečištěný vzduch. Odpad je obklopuje v každodenním životě při sportu, v práci nebo na svatbě.

„V dnešní době se ve světě ročně vyprodukuje přes pět miliard tun odpadu ročně. Lidé s ním ne vždy zachází správně. Mottem kampaně je, že je ještě čas to změnit, studovat a naučit se odpad zpracovávat," objasňuje Dittrich.

Filmaři v akci. K natočení zamořeného ovzduší bylo třeba prostor uměle zadýmit.

Na skládce natáčeli opavští filmaři poprvé. „Nezáleží na tom, kde pracujeme. Hlavní je, aby to naplnilo svůj účel. V případě natáčení na skládce jsem byl připraven na nejhorší," směje se kameraman Jiří Mlčoch.

Jak by vypadala mezi odpadky svatba, fotbalové utkání nebo kempování, uvidí diváci v prosinci. Radim Dittrich a Jiří Mlčoch společně natáčejí už řadu let. Nejdříve tvořili jen tak pro zábavu, později kamarádům představili dva amatérské akční filmy. Před rokem se pustili do reklamní kampaně pro vysokou školu, která slavila překvapivý úspěch.

Letos už mají za sebou video z ostravského majálesu. Natáčení na skládce Ostrava-Hrušov je ale pro ně specifické. „Poprvé spolupracujeme s velkým počtem herců. Navíc premiérově využíváme vizuální efekty," říká Dittrich.

Herců se na place pohybovalo asi pětadvacet. Jednou z nich byla i Barbora Chmelařová z Chlebičova. „Točit reklamu na tak odpudivém místě, jako je skládka, se mi zdá jako úžasný nápad. Navíc tu kromě pár popelářů nejsou žádní lidé, kterým bychom dělali divadýlko," líčí komparzistka Barbora Chmelařová z Chlebičova.

POZNÁMKA Lady Poštulkové: Můj svatební den

Na skládce jsem se ocitla poprvé. A hned jsem si to ve svatebních šatech a s plynovou maskou na nose šinula k oltáři. Měla jsem si brát kluka, jehož jsem poznala před pěti minutami. Tuším, že se jmenoval Filip. Vypadal jako sympaťák. Snad nám to bude klapat.

Natáčení svatby na skládce byl jeden z nejbizarnějších zážitků mého života. Kromě toho, že jsem své první byť fiktivní ano vyslovila skrze plynovou masku, oddával nás můj (možná) budoucí manžel.

Naše svatebčany představovalo na pětadvacet herců. Polovina z nich byli studenti ze Španělska, kteří přijeli sotva před čtyřiadvaceti hodinami a skládka pro ně byla v podstatě prvním navštíveným místem v Česku. Celý štáb se pohyboval na neuvěřitelných padesáti metrech odpadu. A každou chvíli tam přibýval další a další.

Tak snad nás v budoucnu nezavalí a já se vdám bez smetí a plynové masky.