„Začíná to být problém. Chovatelé je přestávají chovat, že se jim to nevyplatí. Lidé husy nakupují hlavně v supermarketech, protože tam jsou o něco levnější. Jenže já chci husu domácí, která chodila na sluníčku po trávě, byla normálně živená a nebyla vystresovaná. Na pečínce je to sakra poznat," říká Opavan, který je v pečení husy mistr.

„Do mírně vyhřáté trouby ji dávám už přes celou noc, pěkně plave v sádle a pak ji peču do křupava ještě celé sobotní dopoledne. To se nedá odbýt, to chce čas. A máte vidět, jak se rodina oblizuje," usmívá se muž, jehož manželka je puštěna pouze k vaření zelí a knedlíků.

Zatímco rodina Špiláčků si na huse pochutná dnes v poledne, tak například primátor Zdeněk Jirásek (ČSSD) už letos svatomartinskou husu ochutnal. „Bylo to možná trochu v předstihu, ale v tomto týdnu to už platí. Jak jsem zjistil, na těchto husách si v těchto dnech už pochutnávají též Vídeňáci. Svatomartinské víno si také ujít nenechám. Ne, že bych na této tradici moc lpěl, ale husa i víno mi prostě chutná," říká primátor Jirásek.

Tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský je znám svou láskou k životu, svatomartinské tradice v podobě husy a vína však ctí jen napolovic. „Husu nejím. Přiznám se, že jsem ji nikdy ani neměl, nějak jsem se k tomu nedostal," vypráví věčně dobře naladěný Černohorský a pokračuje: „Nicméně v neděli jdeme asi s dvanácti lidmi do jedné vinotéky na Krnovské ulici na svatomartinské." Tím prý ale jeho naplánovaný program nekončí. Ve středu 14. listopadu se účastní zvláštní policejní schůze, po které má rovněž následovat ochutnávka svatomartinských vín.

Generální inspektor Státního úřadu bezpečnosti práce Rudolf Hahn svatomartinskou tradici rovněž ctí, ale pravidelně ji nedodržuje. „Rád bych si letos dal husu i víno, ale doma s tím nepočítám. Někam bych si na ně s manželkou zašel, ale termín zatím neznám," konstatuje Rudolf Hahn.

Ti, co na zdlouhavou přípravu husy nemají čas, mohou stejně jako on zavítat do opavských restaurací. Ty jsou na svatomartinské hody většinou připraveny. Husa se někde objevila už v nabídce pátečních menu. Ty pravé hody ale opavské podniky nachystaly na víkend. Převážně se jedná o speciálně sestavená menu.

Kromě hlavního chodu obsahují také předkrm a polévku. Husa se podává nejen tradiční, ale také upravená na nejrůznější způsoby. Vyrazit na ni můžete například do restaurace Iberie, U Tiskárny, U Krbu, Na Stříbrném jezeře, do Koruny, Astronu, restaurace U Tomáše, Lenies, U Divokého kance nebo U Tří jabloní.

K svátku svatého Martina patří neodmyslitelně i popíjení tradičního vína. Čím se však svatomartinské liší od jiných? Vysvětlila nám to Pavla Austová z opavské vinárny a vinotéky Bobule. „Jedná se o první víno letošní sezony. Tak jako se po sklizni obilí slaví dožínky, vinaři takto oslavují svou sezonu a úrodu. Podle tradice se pak má svatomartinské otevřít přesně 11. listopadu v jedenáct hodin," říká Pavla Austová.

Ceny těchto vín se poté různí. „Záleží na odrůdách, jak si daný vinař svého výrobku cení a dalších věcech," potvrzuje Jaroslav Stříž, který s vínem ve slezské metropoli obchoduje. Dle něj se dá říci, že se ceny pohybují v průměru kolem 120 až 130 korun za sedmičkovou láhev.

Svatomartinské se přitom údajně prodává pouze v láhvích. Pokud jej někdo nabízí v jiné formě, švindluje. Zájem o koupi tradičního nápoje na svatého Martina je prý i letos obrovský. „Lidé se už na to pořád ptají, a to dokonce víc než na beaujolais," pochvaluje si Jaroslav Stříž na závěr.

A pokud nevíte, kdo to byl svatý Martin a proč je spojován s husami a vínem, zde je vysvětlení. Svatý Martin z Tours byl původně římský voják, pak poustevník a nakonec biskup. Patří mezi první světce, kteří nebyli mučedníky a je považovaný za významnou osobnost v budování duchovních základů Evropy.

Zemřel během své misijní cesty jako osmdesátiletý kmet a slavnostně byl pohřbený 11. listopadu v Tours. Nad jeho kryptou stojí bazilika sv. Martina z roku 1900.

Od data jeho pohřbu se odvíjejí i připomínkové oslavy jeho jména a doplácejí na ně hlavně husy. Tradice pečení těchto ptáků může mít dva důvody. První připomíná, že světec je patronem hus a druhý vychází z legendy, která traduje, že Martin nechtěl být biskupem, a proto se schoval do husího hejna. Ptáci ho však svým kejháním prozradili, a tak musel nakonec biskupský úřad v Tours přijmout. V minulosti bývala martinská husa poslední pečení před šestitýdenním adventním postem.

Ilustrační foto.

Představa, že Martin přijíždí na bílém koni, vychází jednak z toho, že světec byl na koni často zobrazovaný, a také z toho, že 11. listopadu zpravidla začínalo sněžit. Součástí oslav je pití mladých svatomartinských vín, která se začínají otevírat 11. listopadu v 11 hodin. Jsou to první vína nového ročníku, vyrobená jako bílá z odrůd Müller Thurgau, Veltlínské červené rané nebo Moravský muškát, v růžové nebo červené podobě z odrůd Modrý Portugal a Svatovavřinecké.

Zrála pouze několik týdnů a zachovala si jiskrnou svěžest. Označení svatomartinské víno vzniklo za císaře Josefa II.a souvisí s časem, kdy vinařům končila služba a nastal čas ochutnat novou úrodu. Svatomartinská oslava byla spojená s hodováním a tak došlo ke spojení svatomartinské husy a vína.