Začátek byl tentokrát stanoven na 10.45 před Obecním domem. Právě odtud vyjede svatý Martin na svém bílém koni s družinou. Doprovodí ho rytíř ve zbroji, kočáry tažené koňmi, cimbálová muzika Gizdi a několik folklorních souborů. Cílem se tentokrát stane Dolní náměstí.

„Spolupracujeme s městem a na Dolňák jsme chtěli průvod dovést především proto, že se tam konají farmářské trhy a řemeslný jarmark. Symbolicky v 11.11 dojde k otevření prvního Svatomartinského vína. Ve stáncích budou připraveny i různé pochutiny, které k tomuto dni neodmyslitelně patří.

Návštěvníci si budou moci přiťuknout například i se samotným svatým Martinem,“ komentoval Jan Černý, ředitel turistické oblasti Opavské Slezsko, které tuto akci pořádá. Vzápětí ještě dodal: „Vzhledem k tomu, že se akce uskuteční na Dolním náměstí, z Hlásky oproti minulým letům nebudou troubit trubači. Zájemci mohou využít kočárů s koňmi a absolvovat třeba vyjížďku po městě.“

Kolem 16. hodiny skončí program na „Dolňáku“ a začne další oblíbená vinná záležitost Svatomartinská stezka. Po Burčákové stezce a Opavském vinném trhu veřejností velmi očekávaná akce.

„Naposledy jsme organizovali vinný trh v Obchodním centru Breda & Weinstein, který se setkal s velkým úspěchem. Kapacita byla opět naplněna. Navázali jsme tak na Opavskou vinnou a Burčákovou stezku. Do sobotního programu se zapojí celkem jedenáct provozoven, což je vzhledem k 11. listopadu symbolický počet.

Věříme, že účast návštěvníků bude hojná nejenom na stezce, ale také v předcházejícím průvodu a programu na Dolním náměstí,“ připojil na závěr několik postřehů Jan Černý.

Zapojené opavské provozovny
>> Gastrocentrum SLU (Hradecká 17)
>> Evžen Jazz Café Club (Beethovenova 2)
>> Bar Myslivna (Masarykova 34)
>> Vinotéka U SUDU (Hrnčířská 13 a Ratibořská 36)
>> Květ lotosu (Hrnčířská 9)
>> U Labužníka (Hrnčířská 14)
>> Rousey's Cafe (Mezi Trhy 6)
>> Mincovna (náměstí Republiky 17)
>> Víno&Destiláty (U Fortny 10)
>> Vinotéka U Čárečky (Krnovská 26)