Uvedla to náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Barbora Adamčíková. Odmítla rovněž spekulace o tom, že by nemocnice výskyt svrabu jakkoli tajila.

„Vše je řádně nahlášeno na hygieně. Provádíme opatření jak u pacientů, tak pracovníků. Svrab se u nás objevuje díky některým našim klientům. Mnozí z nich jsou lidé bez domova, či starší klienti, o které se doma nemá kdo starat a kteří přestali zvládat hygienu.

Rozhodně se zde toto onemocnění nevyskytlo proto, že bychom tu snad měli špatné hygienické podmínky," zdůraznila náměstkyně s tím, že svrab bývá realita i v jiných nemocnicích.

Podle jejích slov byl svrab prokázán u jednoho pacienta na interně, na gerontologii u jednoho, maximálně dvou. „Dezinfikujeme ovšem celé oddělení. Převléká se a pere ložní prádlo, všichni se mažou speciální sírovou mastí. Máme rovněž zákaz návštěv, aby se onemocnění nešířilo dál," pokračovala Barbora Adamčíková, která v opavské psychiatrické léčebně, nyní nemocnici, pracuje už třicet let.

Za tu dobu se se svrabem na odděleních setkávala poměrně často.

Co je to svrab?

Svrab je infekční nemoc způsobená zákožkou svrabovou postihující člověka i zvířata. Projevuje se nepříjemným svěděním a kožními změnami v podobě oděrek, pupínků a skvrn. Onemocnění nesouvisí pouze s osobní hygienou, ale nedostatečná hygiena může způsobit horší průběh nemoci. V České republice je v současné době dost rozšířené.

Onemocnění se přenáší nákazou, nejčastěji přímo od nemocného těsnějším nebo delší dobu trvajícím kontaktem, především společným užíváním textilií, spíše při dlouhodobém kontaktu (např. v noclehárnách, táborech, avšak rozhodně ne podáním ruky).

Po zjištění infekce je důležité veškeré matrace, gauče, křesla, polstrované židle, polštáře, peřiny, deky a podobně vyčistit od infekce například vynesením ven, vyžehlením napařovací žehličkou nebo vysátím vysavačem, který je schopen zlikvidovat roztoče.

zdroj: Wikipedie