Jak a čím by on sám mohl v této nelehké době přispět. Tuto otázku si na začátku nouzového stavu položil Tadeáš Brída, který chtěl být něčím nápomocný.

„Bohužel jsem doma neměl šicí stroj, roušky jsem tedy šít nemohl. Proto mě napadlo, že bych mohl zapojit mladé lidi ve svém okolí. Přidali se třeba i členové Opavského zastupitelstva dětí a mládeže, ve kterém již druhým rokem působím jako předseda. Odtamtud se také znám s Milanem Freibergem, který je koordinátorem této organizace a se kterým tato naše „roušková“ iniciativa vznikala,“ vzpomíná Tadeáš Brída.

Poté už začalo vše nabírat jasnější obrysy. „Ozývalo se plno skvělých lidí, kteří chtěli roušky šít. Začali jsme proto shánět látku a rozvážet ji k lidem domů. Pak jsme hledali místa, kde by bylo roušek nejvíce potřeba,“ pokračuje.

A tak je zavezli například na JIP nebo dětské oddělení ve Slezské nemocnici, do opavského azylového domu, dvou seniorcenter, ale roušku od nich dostali i někteří kolemjdoucí, kteří měli problém si ji obstarat.

„Jednou mě třeba na ulici zrovna před předáváním oslovila starší paní, která měla přes pusu jen kus takového hadříku a celá nešťastná se mě ptala, kde se dají roušky sehnat. Naštěstí jsme jich u sebe zrovna měli padesát, tak jsme jí hned dvě věnovali,“ říká Tadeáš Brída.

Dosud stihli rozdat kolem 260 roušek, další jsou ve výrobě. K šicím strojům většinou usedají mladí lidé, studenti středních i základních škol. „Asi nejvíce látky jsme dostali od Opavské kulturní organizace, která má sběrnu látky od různých dárců v Obecním domě. Látky pak roznáším buď pěšky, nebo se domluvíme s Milanem a rozvezeme je autem,“ popisuje.

Nejvíce jej na této jeho nové roli těší fakt, že může svou prací pomoci potřebným. „A něčím tak přispět v boji proti nemoci COVID-19. Jsem také moc vděčný za všechny, kteří se zapojili, věnovali svůj čas k šití roušek a pomohli tak ostatním lidem, kteří jsou vystaveni většímu nebezpečí. Ta spolupráce a to, jak se Češi umí semknout v době krize, je skvělé. Nejen všem, kteří jsou součástí naší iniciativy, ale i ostatním, kteří se rozhodli jakkoli pomáhat, bych chtěl moc poděkovat. A velké díky patří i našim zdravotníkům a všem v první linii, odvedli a odvádějí úžasnou práci. Je super, kolik ochotných a dobrosrdečných lidí v Opavě a okolí žije,“ míní Tadeáš Brída.

Dveře do jeho „projektu“ mají stále otevřeni všichni zájemci. Ti mohou Tadeáše pod jeho jménem kontaktovat třeba prostřednictvím Facebooku. „Budeme moc rádi za každého, kdo je ochoten přiložit ruku k dílu,“ dodává závěrem.