Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tajemství elektronu mělo svou vernisáž v OC Breda

Opava - Slavnostní vernisáž uspořádala společnost Tipa v OC Breda&Weinstein. V rámci této akce si mohli návštěvníci prohlédnout nejen přístroje sestavené v rámci soutěže S Tipou za tajemstvím elektronu, ale obdivovat mohli také humanoida a drona, které představil ústav informatiky Slezské univerzity v Opavě

6.11.2015
SDÍLEJ:

Exponáty výstavy Tajemství elektronu zaujaly i malé návštěvníky.Foto: DENÍK / Petr Večeřa

Jedenáct soutěžních přístrojů bude až do 30. listopadu k vidění v OC Breda&Weinstein, kde mohou návštěvníci obdivovat mimo jiné LED kostku, která byla společně s dalšími přístroji během vernisáže představena návštěvníkům.

„Líbí se mi 3D efekty, a tak jsem se rozhodl, že se ji pokusím sestavit sám. Některé součástky jsou až z Číny a finální podobu získala kostka asi po měsíci práce," vypráví Miroslav Šnajdárek ze Střední školy elektrotechnické v Ostravě.

Jeho konkurentem o celkové vítězství je společně s dalšími účastníky soutěže Jaroslav Šindel ze SŠTD Ostrava: „Jsem ve čtvrtém ročníku na oboru elektrotechniky a tahle soutěž mě zaujala a jsem rád, že jsem se do ní zapojil," říká mladý student.

Ke svému přístroji PAK dodává, že vedle mnoha hodin sestrojování musel mnoho času věnovat také správnému vyladění. Společně s přístroji, které sestavili studenti středních elektrotechnických škol z Moravskoslezského kraje, jsou v obchodním centru k vidění také přístroje sestavené v oddělení stavebnic ve společnosti Tipa.

„Všechny jsou čistě ze součástek, které je možné v Tipě zakoupit. Úkolem našeho oddělení je nejen sestavení přístroje a jeho správné vyladění, ale rovněž jej musíme připravit tak, aby mohl jít do prodeje," popisuje práci pětičlenné skupiny Jiří Januške.

Ačkoliv o stupních vítězů budou rozhodovat hlasy široké veřejnosti, která může přímo na místě hlasovat pro své favority, své k výrobkům řekne také odborná porota, která pomůže určit vítěze, který bude vyhlášen 8. prosince.

„Tahle soutěž je krok správným směrem, je důležité, aby takových šikovných studentů bylo co nejvíce. Pochopitelně jsem zde našel přístroj, který mě na první pohled zaujal, ale zatím víc prozradit nemohu," říká s úsměvem Petr Čermák ze Slezské univerzity v Opavě. Ten však nebude sedět v odborné porotě sám, k výrobkům mladých studentů se vyjádří také vedoucí radiotechnického kroužku František Lupač.

„Přes půl století se pohybuji v tomto oboru a mám přehled o podobných soutěžích po celé republice a musím říct, že tahle je na opravdu vysoké úrovni. Sestrojení přístroje už jsem si prohlédl, ale abych mohl svědomitě posoudit práci studentů, musím vidět také dokumentaci, kterou měli přiložit," vysvětluje František Lupač.

Cílem nejen vernisáže, ale celé soutěže bylo podpořit nadšence v rozvoji elektrotechnického vzdělávání, což se podle majitele společnosti TIPA podařilo. „Tato soutěž splnila má očekávání, přístroje jsou zajímavé a určitě stojí za to sem přijít a prohlédnout si je. Snad už nyní mohu říci, že plánujeme i další ročník soutěže," prozradil ředitel společnosti Jiří Pavlík, který společně s dalšími má mezi autory soutěžních výrobků svého tajného favorita.

Možná je jím jeden ze studentů Střední školy elektrostavební a dřevozpracující Frýdek-Místek, ta vyslala do boje o vítězství hned trojici svých studentů.

„Líbí se mi, jak je tahle soutěž a vernisáž připravena. Obecně platí, že o náš obor není velký zájem, a bude moc dobře, pokud tohle pomůže a děti se začnou o elektrotechniku více zajímat. Na všech těch výrobcích je vidět, že studenti museli použít vlastní hlavu," pochvaluje si práci soutěžících ředitel SŠED FM Petr Solich.

Vernisáž, kterou moderoval DJ Lowa, tak podle názorů zúčastněných splnila svůj cíl a představila veřejnosti svět elektronů v tom nejlepším světle. Kdo si prohlédl soutěžní přístroje, popovídal si s jejich tvůrci, mohl ocenit také šikovnost tvůrců humanoida se jménem Hubert, který učaroval především dětem.

Petr Večeřa

Autor: Redakce

6.11.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Městské včely chová na jednom ze svých domů na opavském Dolním náměstí Jiří Štepáník.

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Jedinečná konkatedrála prošla několika slohy

/HISTORIE/ Název konkatedrála je používán v případě, když má biskup dva sídelní kostely. První z nich se klasicky nazývá katedrála, druhý konkatedrála.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení