Každý podzim se tradičně nese v duchu tanečních a ten letošní není výjimkou. Tanečních kurzů se účastní jak studenti, tak páry s dřívějším datem narození. Letos do kurzů začala chodit i třiatřicetiletá Petra Vavříčková.

„S manželem jsme se do kurzu přihlásili, abychom si zopakovali tance, sehráli se na parketu a naučili nové figury, než vypukne plesová sezóna," říká Petra, která si výuku tance velmi užívá. Nadšeni jsou ovšem i mladší účastníci kurzu. „Taneční mě moc baví, a to hlavně díky skvělé atmosféře a náladě, která při kurzech panuje," říká šestnáctiletá studentka Tereza Kalužíková.

Taneční však vůbec nejsou levnou záležitostí. Kromě kurzovného je třeba si zakoupit i patřičné šaty a vhodné boty. Ceny dámských šatů a střevíčků jdou do tisíců a s jedněmi si většina mladých slečen nevystačí.

„Mám na tancování troje šaty, a i když jsem si je nekupovala značkové, i tak to byla investice v řádu tisícovek," říká šestnáctiletá Kristýna Godorová, která právě do kurzu nastoupila. Obleky, košile a kravaty pro chlapce, které jsou v kurzech samozřejmou součástí tanečního oděvu mužů, bohužel také nepatří k nejlevnějším a nějakou tisícovku za ně zaplatíte.

Jednou z nejznámějších tanečních škol v Opavě vedou manželé Miroslav a Andrea Hartmannovi. Pár, který úspěšně reprezentoval Českou republiku v mnoha domácích i mezinárodních soutěžích, trénoval pod vedením nejlepších trenérů světa, si v roce 1994 založil svou vlastní taneční školu, která úspěšně funguje dodnes.

Pod jejich vedením absolvovaly taneční tisíce párů a další přicházejí. Další známou taneční školou je Vítr Mirka Spáčila, ta vznikla v roce 2001, ale kurzy společenských tanců mistr vyučuje již od roku 1988.

Kurzy obou tanečních škol probíhají v prostorách Kulturního domu Na Rybníčku. Ceny kurzovného se pohybují od 1300 korun na osobu za deset lekcí. Součástí tanečních jsou i prodloužená a závěrečná, tedy slavnostní kolona, jíž se zpravidla účastní i rodiče a přátelé.

I přesto, že finančně taneční nepatří k nejlevnějším záležitostem, tak je o taneční kurzy stále obrovský zájem a každý rok stovky studentských a manželských párů dělají své první krůčky v rytmu waltze nebo cha-chy. „Z většiny se nikdy taneční mistři nestanou, ale je důležité, že si to užijí a pobaví se," dodává závěrem taneční mistr Miroslav Hartmann.