„Zájem je velký. Když vezmu v potaz, kolik tanečních škol v okrese funguje, vždy se to nějak rozmělní a jsem rád, že si najdou cestu i k nám. Snažíme se, aby pro studenty byly taneční jakousi branou do společenského života.

Dbáme také na úvod do etikety. Není to vše jen o pobavení, lidé by si z kurzů měli odnést i něco do života," uvedl vedoucí lektor Taneční školy Vítr Miroslav Spáčil. Kromě kurzů pro studenty nabízí škola i ty pro dospělé. Všechny se vyučují v prostorách Kulturního domu (KD) Na Rybníčku v Opavě.

NOVINKY SE MOC VYMÝŠLET NEDAJÍ

Několik lekcí rozdělených půlkolonou a nakonec tradiční ukončení v podobě slavnostní kolony. To je pravidelný koloběh kurzů. Nabízí se otázka, zda je možné pojmout je jinak a netradičněji.

„U základních kurzů se mnoho vymýšlet nedá, přeci jen jsou to taneční, kde kromě tance samotného je třeba dbát i na základy etikety. Jediné, v čem je rozdíl oproti minulým letům nejmarkantnější, je výběr hudby. Pak máme třeba speciální UV reflektory, kdy si žáci vezmou například bílé rukavičky, různé reflexní prvky, namalují si něco na obličej a po zhasnutí světla září.

Je to takové ozvláštnění," vysvětlil Miroslav Hartmann z Taneční školy Hartmann, který kurzy vede společně se svou manželkou Andreou v KD Na Rybníčku.

Jiné je tomu ale třeba u pokročilých. „Kurzy začínají v lednu. Tam jsou tematické prakticky všechny večery, chodí se v maskách a podobně. Zájem je nejen ze stran studentů, ale i dospělých," pokračoval.

Nejvíce prý žákům ze začátku činí problémy latinskoamerická cha-cha. „Průběžně se ji však tančit naučí a ve výsledku je tancem nejoblíbenějším. Z těch standardních je pak myslím pro začátečníky nejtěžší asi quick-step, a to pro svou rychlost. Je to však individuální," doplnil Miroslav Hartmann.

STARDANCE V HLUČÍNĚ

Jakub a Lenka Dávidkovi vedou v Hlučíně Klub sportovního tance a zaměřují se na taneční pro dospělé. Pořádají je nejen v Hlučíně, ale také v Dolním Benešově, Závadě a dokonce i jinde mimo okres.

„Snažíme se dělat kurzy uvolněně. To znamená, že třeba striktně nevyžadujeme, aby měli pánové na každé lekci kravatu. Základem je, aby si to lidé užili, aby se cítili pohodlně. Ohlasy máme velké a jsme tomu moc rádi," sdělil Jakub Dávidek.

Kromě klasických tanečních lekcí nabízí škola čtvrtým rokem i takzvané PRO-AM kurzy. „Přihlásit se mohou dámy, které nemají tanečního partnera, toho jim „seženeme" my z řad profesionálů. Pak vlastně vznikají takové páry, jako v televizní soutěži StarDance.

Ženy se poté mohou i dále zdokonalovat, vyzkouší si, jaké je to tančit s profíkem. Na konci kurzu máme taneční soutěž a u některých pak třeba ani nerozeznáte, kdo s tancem teprve začínal a kdo už se mu nějakou dobu věnuje," doplnil Jakub Dávidek.

Kurzy PRO-AM začínají v Hlučíně 11. října.

Šaty si můžete také vypůjčit

Taneční jsou také příležitostí především pro dámy předvést se v co nejlepších šatech. K tomu mohou posloužit půjčovny. „Nabízíme spíše dlouhé šaty a dívky do tanečních preferují ty kratší. Občas si je ale někdo vypůjčit přijde," uvedla majitelka opavského Svatebního salonu Ariana Hana Dušková.

Podobně hovoří i Renáta Šafránová, která se specializuje na půjčování svatebních a společenských šatů. „Zájem je přibližně stejný jako před lety. Na půlkolony mohou být šaty kratší i delší, na kolony by měly být dlouhé."