Miroslav Rak bydlí v části Staré Silnice, nacházející se před železničním podjezdem ve směru z Vančurovy na Stypovu ulici. „Žiji zde přes třicet let. A každý rok, dvakrát, třikrát, vyjíždí asfaltová kavalérie a Starou Silnici lepí. Když jí projíždíte, je to tragédie. Oni to zalepí a za měsíc je to znovu vytlučené, to je na tom to nejhorší. Po čtrnácti dnech se vše vydrolí a je tam zase díra. A tento proces se opakuje, jaro, podzim,“ říká.

V okolí jeho bydliště, konkrétně z druhé strany podjezdu, se Stará Silnice naposledy spravovala před několika lety, souběžně s kanalizací. „A dál nic. Shora část opravovali ve směru od Vančurovy ulice, je zde jeden kousek nový, dělala tam něco železnice. A toť vše. Ten prostředek ale asi nikomu nepatří,“ krčí rameny. Jak bylo zmíněno, celá Stará Silnice spadá pod město.

„Jednou jsem měl rozhovor s magistrátem, tedy s technickými službami, na které jsem byl odkázán. Protože přímo před mým domem byla díra. Tak jsem je prosil, aby ji přišli zalepit, ale dozvěděl jsem se, že ten kousek u mě není od technických služeb. Takže nakonec, když se lepila Stará Silnice, dal jsem chlapům stovku, aby mi tam tu díru zalepili lopatou, jinak oni to nedělají, dali by tam kus asfaltu, uplácali a hotovo. Mám s nimi zkrátka špatné zkušenosti,“ dodává nespokojeně Miroslav Rak.

Kompletní opravu musí posvětit město

Provozně-technický náměstek opavských technických služeb (TS) Martin Girášek potvrzuje, že TS lokálně spravují výtluky a díry na silnicích.

„TS jako správce místních komunikací provádí běžné opravy povrchů vozovek tak, aby byl umožněn bezpečný provoz na komunikacích. Pokud se jedná o celkové rekonstrukce, v takových případech jde o investiční akce, které jsou plánovány jejich vlastníkem a jejich realizace je zajišťována odborem přípravy a realizace investic magistrátu města,“ upřesňuje.

Budou-li peníze, bude i rekonstrukce

Pro řidiče i obyvatele však možná svitla naděje, že se kýžené celkové rekonstrukce dočkají. Jak jsme se dozvěděli z magistrátu, tak Stará Silnice byla zařazena na seznam uvažovaných investic. Ten lze chápat jako zásobník všech požadavků na investiční akce města. O konkrétní realizaci opravy cesty sice ještě rozhodnuto nebylo a nebyla tak zahájena ani její příprava, avšak podle primátora Tomáše Navrátila již byl stav Staré Silnice zmapován a pořídily se fotky.

„Zjištěný stav je důvodem, že v příštím roce by mohla být tato silnice zařazena do oprav. Rozhodnutí však padne až po rozdělení zůstatku závěrečného účtu, ke kterému dojde nejspíše v dubnu příštího roku 2021,“ sdělil čelní představitel Opavy.

Závěrem ještě dodejme, že Starou Silnicí se vjíždí také do areálu magistrátu. A konkrétně tento úsek mezi ulicemi Krnovská a Vančurova byl naposled opravován před šestnácti lety. „Tehdy byl odfrézován starý, vysloužilý živičný koberec a položen nový,“ dodává Martin Kůs z tiskového oddělení města.