Nový portál doručovatele nepřetěžuje

Na on-line mapě si každý uživatel vybere lokalitu, druh paliva, požadovaný cenový rozsah, konkrétního provozovatele anebo třeba síť čerpacích stanic. Je zde zaneseno i několik pump z Opavska. Podle posledních informací by mělo být dosud zmapováno celkem 641 benzínek.

Někteří zlí jazykové však naráží na to, že poštovní doručovatelé už tak mají dost práce. Tohle jim prý rozhodně neulehčí. Tisková mluvčí České pošty Marta Selicharová ale tyto spekulace vyvrací. Zaznamenání dat do systému údajně není vůbec náročná a zdlouhavá činnost. „Mnozí si myslí, že to dělají pěší doručovatelé.

Ve skutečnosti však jde o ty motorizované, kteří doručují balíky. Není ani třeba vystupovat z auta, stačí jen zastavit a poslat SMS. Její formát je přednastaven," vysvětlovala Marta Selicharová a ještě připojila několik postřehů: „Jde o interní označení pořadového čísla čerpačky na trase a pak je třeba doplnit dvě ceny: jednu u označení „N" jako Natural a druhou u „D" jako Diesel."

Doručovatelé údaje o cenách posílají každý den, a to i v případě, že jsou stejné jako v dni předešlém.

Inspirace přišla z Rakouska

Portál Tankuj levněji se těší velké popularitě. Posuďte sami. Hned během prvního dne provozu stránek na něj zavítalo 50 000 lidí. Poslední květnová kontrola odhalila, že web v průběhu jednoho dne navštívilo okolo 15 000 uživatelů. Obrovskou výhodou je také to, že na interaktivní mapu můžete najet i na iPhonech, tabletech a také chytrých telefonech s operačním systémem Android.

Řidiči si nový portál nemohou vynachválit. „Kladně hodnotí především přehlednost, jednoúčelovost a jednoduchost portálu," pokračovala dále Marta Selicharová.

Web o aktuálních cenách benzínu a nafty není v evropském měřítku ani zdaleka prvním svého druhu. Česká pošta se inspirovala u našich jižních sousedů. „Hodně nás ovlivnil rakouský systém, který dříve fungoval v rámci spolupráce autoklubu a rakouské pošty. Nyní ho zajišťuje tamní státní správa, pumpaři sami musejí ze zákona denně hlásit své ceny," mínila tisková mluvčí České pošty.

Počet sledovaných pump se zvýší

Nesmíme zapomenout ani na druhou stranu. A sice na samotné čerpací stanice. I ty si tankujlevneji.cz na výsost pochvalují. Některé z nich měly dokonce projevit zájem se do tohoto projektu začlenit. Údajně stály o to zastoupit funkci poštovních doručovatelů a údaje o cenách pohonných hmot chtěly posílat po vlastní ose.

Náklady na zhotovení a provoz celého portálu přitom rozhodně nebyly astronomické. „Pošta garantuje aktuálnost a správnost informací. Samotná aplikace včetně nákladů na potřebné licence stála zhruba 300 000 korun. Projekt by měl kromě zviditelnění podniku přinést také částečné příjmy z reklamy na webovém portálu," uvedla Marta Selicharová.

Monitoring bude v budoucnu zahrnovat 2 200 pump z celkového počtu 3 700 čerpacích stanic. V nejbližší době na stránkách přibudou i informace o kvalitě benzínu a nafty. Na projektu totiž spolupracuje Česká dopravní inspekce, která jednotlivé pumpy kontroluje. Výsledky těchto kontrol by měly být zaneseny i do interaktivní mapy.

Petr Dušek