Na konci minulého týdne vyšlo najevo, že u šesti lidí z Opavska bylo odhaleno parazitní onemocnění, které bylo způsobeno tasemnicí bezbrannou. I z toho důvodu vydala Krajská hygienická stanice v Ostravě varování.

Jelikož inkubační doba tasemnic se pohybuje mezi osmi až osmnácti týdny, bylo velmi složité zjistit, kde k onemocnění pacienti vlastně přišli. „Pro nemocné bylo těžké si vzpomenout na to, co jedli před několika měsíci," uvedl tiskový mluvčí Krajské hygienické stanice v Ostravě Radim Mudra. Nakonec se přišlo na to, že dotyční konzumovali hovězí syrové mleté maso ze druhé poloviny prosince minulého roku. Onemocnění si způsobili tak trochu sami, protože maso bylo přímo určeno k tepelné úpravě.

„Patrně je to pravda. Nedrželi se návodu, který byl na potravině uveden. Maso se opravdu muselo tepelně upravit," mínil ještě Radim Mudra.

Všech šest pacientů je v současné chvíli ambulantně léčeno na infekčním oddělení Slezské nemocnice v Opavě. Že je současná situace s tasemnicí nestandardní, nám potvrdil primář oddělení Petr Kümpel. Vzhledem k tomu, že výskyt tasemnice se na území České republiky pohybuje ročně okolo deseti případů, nejsou na léčbu léky.

„Lék, který pacienta zbaví jednorázově tasemnice, není v České republice registrovaný. Podle mě je to špatně," míní Petr Kümpel. Pacienti jsou tedy léčeni jiným preparátem, který je u nás dostupný. Léčba jím ale trvá delší období. Podle Petra Kümpela to ale žádný zásadnější problém není, jelikož tasemnice může ve střevech přebývat měsíce, aniž by to vůbec pacient tušil. Pár dní už pak nehraje roli.

„Objevují se bolesti břicha, nechutenství nebo nadýmání. Ve stolici jsou vidět pohyblivé články. Úbytek váhy může být, ale nemusí," vyjmenovává primář infekčního oddělení příznaky, jak lze přítomnost tasemnice poznat.

Tasemnice
Plnohodnotný jedinec je tvořen hlavičkou (scolex) velikosti špendlíkové hlavičky, která má na svém horním konci věnec příchytných háčků (rostelum), a různým počtem plochých článků (proglotidů). Tasemnice mají pentlicovité tělo a mohou dosahovat délky několika metrů. Pokožka vylučuje kutikulu, která je chrání před trávícími šťávami hostitele.

Dýchají anaerobně, potravu vstřebávají celým povrchem těla, vylučovací soustavu představují protonefridie tvořené plaménkovitými buňkami. Tasemnice jsou hermafrodité, poslední články jejich těla jsou vyplněny oplozenými vajíčky, které s výkaly opouští tělo. (Zdroj: Wikipedie)

Petr Dušek, Klára Jarošová

Dnes odporný parazit, dříve žádaný artikl

Lidské dějiny od nejstarších dob po současnost jsou plné paradoxů. Co se nám dnes zdá odporné, bylo dříve zcela normální. Stejně jako v případě tasemnice. Zatímco dnes se jen při myšlence na to, že se nám ve střevech vyskytuje mnohametrový parazit, obrací žaludek, v historii se ženy a dívky nechávaly tasemnicí nakazit úmyslně.

Jelikož se tasemnice živí z potravy, jíž pozřel její hostitel, člověk pak může jíst jakkoli, a přesto hubne. Proto se v případě infikování tasemnicí jednalo o velmi oblíbený typ bezpracné diety. S boubelemi tasemnice se běžně obchodovalo například už ve Francii, kdy se žádná dáma neobešla bez korzetu. Velké popularity ale dosáhla tasemnicová dieta zejména na počátku 20. století. Boubele tasemnic z hovězího masa převážně ženy, ale i muži toužící po zhubnutí, polykali hlavně v podobě pilulek.

Následně, po dosažení kýžené váhy, si daný člověk vzal antiparazitickou pilulku a tasemnici vyloučil. Pokud ji tedy zabila. Ještě v šedesátých letech se měly v zámořských novinách stále objevovat inzeráty nabízející tasemnice v pilulkách Dr. Kwaka. Parazity údajně kvůli nadváze jedla mimo jiné slavná operní pěvkyně Maria Callasová.

Tasemnicová dieta s sebou však nesla i rizika. Dorostlá tasemnice může způsobovat meningitidu, epilepsii, oční problémy a řadu dalších komplikací.

Tomáš Pustka