Na Nový rok nepořádek v centru města uklízela pětičlenná skupina, která začala už v průběhu oslav silvestrovské noci a končila až nad ránem. Ručně odklízela pozůstatky oslav příchodu Nového roku tak, aby byl co nejdříve zajištěn bezpečný provoz na místních komunikacích a bezproblémový chod města.

První den roku 2015 vyrazilo v brzkých ranních hodinách do ulic i deset pracovníků, kteří měli na starost vysypávání košů.

„Úklid byl prováděn ve stejném rozsahu jako v letech předchozích, jeho průběh byl standardní a nic zvláštního se nepřihodilo," potvrzuje hladký průběh uklízení silvestrovského nepořádku provozně-technický náměstek Technických služeb Opava Martin Girášek.

Svoz domovního odpadu však na Nový rok neprobíhal a popeláři vyjeli se svými vozy do ulic až o den později. Jinak vývoz popelnic a kontejnerů probíhal v průběhu celých vánočních svátků jako obvykle a popeláři vyjeli i na Štědrý den a oba vánoční svátky.

„Vzhledem k příznivému počasí, kdy v době vánočních svátků nebyly sněhem zasypané a zamrzlé nádoby na odpad, proběhl svoz komunálního odpadu z Opavy dobře," doplňuje Martin Girášek.

Oproti minulým létům se však kolem popelnic a kontejnerů nahromadilo více neskladných kartonů. To ovšem technické služby operativně vyřešily nasazením dalšího svozového vozu, který vyjel na druhý vánoční svátek. Úklid města probíhal po celou dobu svátků bezproblémově a žádná mimořádná ani krizová situace nenastala.

Nepořádek ve městě byl podle provozně-technického náměstka srovnatelný s běžnými pracovními dny. Více se ho nahromadilo jen okolo nočních podniků, hospod, diskoték a barů.

Na úklid vánočních stromků se Technické služby Opava zatím připravují. „Největší nápor na odvoz je vždy druhý týden roku, kdy se této činnosti věnují dvě čety pracovníků. Odvážejí zhruba 36 metrů krychlových stromků denně," říká ze svých zkušeností Martin Girášek.