Pokud policista při silniční kontrole zjistí, že vozidlo je v nevyhovujícím technickém stavu, může řidiči „malý techničák" ihned na místě zabavit. „Policie vítá každou změnu, která vede ke zvýšení bezpečnosti na pozemních komunikacích."

Ne vždy je možné průkaz zadržet

„Navíc osvědčení o registraci vozidla zadržíme i v případě, kdy jej řidič nemá u sebe v době kontroly. V té chvíli se mu o jeho zabavení vydá doklad a řidič je povinen toto osvědčení do pěti pracovních dnů odevzdat příslušnému obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností," uvedl tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský s tím, že výčet nebezpečných závad, které by mohly policii k zadržení ORV opravňovat, zatím není k dispozici a teprve se jimi bude zabývat ministerstvo dopravy.

V loňském roce bylo na Opavsku za špatný technický stav vozidla pokutováno sedm set sedmdesát pět řidičů a dohromady jim byly uděleny blokové pokuty ve výši téměř tří set tisíc korun.

„Správnímu orgánu bylo v minulém roce oznámeno dvacet devět provozovatelů. Ne u všech přestupků se ale bude moci malý technický průkaz zadržovat, přesná pravidla budou uvedena v prováděcí vyhlášce k zákonu o provozu na pozemních komunikacích, která je momentálně v legislativním procesu," dodal René Černohorský.

Auta, která nemají na silnici co dělat

Že na Opavsku jezdí dost řidičů v autech, která by už na silnici neměla co dělat, potvrdil i majitel Stanice technické kontroly (STK) ve Štěpánkovicích Marcel Harasim.

„Je tady problém s řemeslníky, kteří se snaží si udržet a ponechat starší auta na převoz nářadí a jiných špinavých pomůcek. Už ale mají smůlu, protože my musíme nekompromisně všechna auta fotit," poznamenal. Od nového roku totiž musí STK pořizovat fotografie všech vozidel, která k nim přijedou.

Má se tak zabránit podvodům s technickými kontrolami, kdy oprávnění mnohdy dostala i auta, jež k ní fyzicky vůbec nedostavila.

Dalším důvodem je také omezení stáčení tachometrů, které se rovněž musí fotit. „V minulém roce jsme u nás provedli pět tisíc šest set prohlídek. Osmdesát procent automobilů bylo v pořádku, dvacet procent technickou neprošlo, takže mohu říci, že pokud by nařízení vešlo v platnost, určitě by se to některých neukázněných řidičů na Opavsku týkalo," uzavřel Marcel Harasim.

Veronika Bernardová