Namířeno tam mají ze zištných důvodů. Značka Harley-Davidson letos zaznamená 110. výročí a italská metropole se mezi 13. až 16. červnem stane dějištěm monstrózních oslav. Naplánován je také velice zajímavý program.

„Předpokládá se, že do Říma dorazí 7 až 10 tisíc fanoušků Harley-Davidson. Pojedeme z České republiky a cestou do hlavního města Itálie uděláme zastávky na dvou místech, kde budeme i spát," vysvětloval Michal Tkáč. Všechno odstartuje ve městě Ostie, kde vznikne tzv. vesnička harleyářů. V rámci celé akce nebude chybět ani spanilá jízda motorkářů z Ostie do centra Říma. „Našim motocyklům měl žehnat i papež, ale nevím, jak to bude teď, když došlo k jeho výměně," pokračoval.

Další obrovská oslava Harley-Davidson je naplánována na srpen do Millwaukee, které je domovským městem této značky. „Do Ameriky nepojedeme, ale s naší skupinou máme naplánované některé jiné akce. Zmíním například cestu do rakouského Faakeru," mínil dále.

V loňském roce Michal Tkáč na svém stroji Electra Glide Ultra Classic urazil nejdelší cestu v životě. Jel totiž až na Sicílii. Společně s dalšími kolegy z ostravského HOG v rámci zájezdu Mafia Harley Holiday vstřebal neuvěřitelných čtyři tisíce kilometrů v sedle svého harleye. Skupina se podívala do různých koutů Sicílie. Vyjela si třeba na Etnu a zamířila i do hlavního města tohoto ostrova Palerma.

„V Palermu místní obyvatelé nevěřili, že jsme vážně z Česka dojeli na harleyích až sem. Co se mafiánů týká, řekl bych, že právě díky nim zde cestovní ruch funguje tak, jak funguje. Zajišťují zkrátka přínos peněz do jinak ekonomicky zruinované země," vracel se k cestě na Sicílii Michal Tkáč.

Ze Štěpánkovic na druhý konec světa

.Blázen, dobrodruh, filozof, či muž toužící po poznání? V Romanovi Vehovském ze Štěpánkovic, pravděpodobně nejslavnějším a nejoriginálnějším cestovateli 21. století pocházejícím z našeho regionu, se snoubí všechny tyto pojmy i řada dalších.

Roman je našim čtenářům dobře znám. Poprvé jsme vám jeho příběh přinesli již v roce 2010. Tedy rok poté, co se vrátil ze své neuvěřitelné cesty a vydal o ní první z celkově dvou dílů cestopisu s výstižným názvem Cestou osudu a náhody. Roman Vehovský není prvoplánovitý cestovatel a spisovatel, přesto jej osud vedl takovými stezkami, že z něj v obou oblastech učinil hvězdu našeho regionu.

Roman nyní objíždí školy, města a obce a při besedách představuje veřejnosti druhý díl svého cestopisu.

Vraťme se ale a popišme si, jak započala pouť, jež ho dovedla až tam, kde je nyní. Zpočátku nic nenapovídalo tomu, jaká touha po dobrodružství se v tomto mladém muži skrývá. Absolvoval studium telekomunikací v Ostravě a chvíli se tomuto oboru i věnoval. Nicméně něco mu scházelo. Vyřídil si tedy vízum, sbalil pár věcí do batohu a vydal se směr Austrálie, kde hodlal nějaký čas pracovat.

Tehdy on ani jeho blízcí netušili, že se domů nevrátí po dlouhých sedm let.

Už od počátku byl přitom Roman rozhodnut, že se hodlá přepravovat pouze autostopem, a to dodržel po celou dobu. Jak s odstupem se smíchem vzpomíná, dokázal si stopnout dokonce i loď. V Austrálii poté nejprve skutečně nějakou dobu pracoval. Po čase ale zvedl kotvy a vydal se i s vydělanými penězi na dlouhou pouť po Austrálii, Asii a Oceánii. O zážitky, leckdy i nebezpečné, nebyla nouze. Dostal se například do střetu s vietnamským motorkářským gangem, na Srí Lance byl uštknut hadem, okradli jej, několikrát zavřeli na nejrůznějších policejních stanicích a vyzkoušel si i pobyt v pár nemocnicích.

Potkal však také jednu velkou lásku a řadu těch nejneobyčejnějších lidí. „Měl jsem nomádský sen. A stačilo přitom tak málo, aby se změnil ve skutečnost. Na cestě člověk nemusí být boháčem, stačí objevit hodnotu času. Doma se může jeden týden v hodině proměnit v měsíc. Z měsíce je v minutě rok. Smyslem každé cesty je dojít do cíle. Jenže tak, jak popsali mnozí, kdo se vydali vstříc dálkám, poznal jsem i já, že cílem se postupně začala stávat cesta sama…" říká Roman.

O všech jeho zážitcích se lidé mohou dočíst ve Dvou dílech osudu a náhody, které jsou doplněny bohatou a působivou fotografickou dokumentací z jeho cest. Každý, kdo bude chtít, tak může v těchto knihách s Romanem procestovat více než 20 zemí Asie, Austrálie a Oceánie, poznat jejich přírodu, památky, lidi i atmosféru z naprosto jiného úhlu, než jsou čtenáři zvyklí z klasických cestopisů. Roman Vehovský je totiž jen jeden.

Když do Mongolska, tak v Avii

.

Kraj, kde se snoubí nebezpečí s krásou civilizací nedotčené přírody. I takové je Mongolsko. Snímek pochází z předchozí expedice, jíž byl Jan Vrtěl členem v roce 2010. foto: archiv Jana Vrtěla

Mezi jedny z nejodvážnějších a nejneotřelejších cestovatelů patří bezesporu účastníci expedice pod vedením Jana Vrtěla z Malých Heraltic. Jeho tým se vydává za krásami, lidskou přítomností prakticky nedotknutých míst Mongolska. Na cestách jim při tom bude sloužit klasická devítimístná avia.

Složení expedice nebylo při našem posledním rozhovoru s Janem Vrtělem ještě definitivní. Zatím ji kromě něj tvořili mimo jiné Vojta Wertich z Neplachovic, Světlana Běčáková z Frýdlantu nad Ostravicí, Martin Lampa z Příbora, Petra Klašková z Frýdku-Místku a Pavel z Pardubic. Na cestu se mají vydat počátkem srpna a vrátit se koncem září. To je osm týdnů, během nichž se chystají urazit neuvěřitelných dvacet tisíc kilometrů.

A nepůjde v žádném případě o procházku růžovou zahradou, ale pouť skrze nezkrocenou divočinu, kde stovky kilometrů nenarazí člověk na civilizaci. Čekají je sjezdy divokých řek, pěší túry i jízdy na koních místy, kde by lidská noha ani kola aut neuspěly. Číhajícímu nebezpečí budou čelit beze zbraně a na volání o pomoc mohou na tomto konci světa zapomenout.

„Vydáme se napříč Ukrajinou a Kazachstánem do ruské části pohoří Altaj, kde máme prvotní plán – sjezd řeky Shavly. Odtamtud pojedeme do Mongolska, kde jižní cestou kolem pouště Gobi navštívíme hlavní město Ulánbátar, a dále na sever do města Moron, kde se spojíme s místním přítelem, který nám pomůže vyřídit patřičná povolení ke vstupu do pohraniční oblasti. Pak se vydáme na řeku Malý Jenisej. Poslední část výpravy poté bude směřovat k jezeru Bajkal a pohoří Sajany, odkud se vydáme na řeku Kitoj," popisuje plán cesty Jan Vrtěl.

Expedice bude rozdělena do dvou týmů, a to vodácké a nevodácké části. V čase, kdy budou vodáci na řece, se pěší frakce bude vydávat na treky. Jinak ale budou všichni cestovat společně v avii, kterou právě pro tento účel vloni Jan Vrtěl zakoupil.

K naplánování a realizaci letošní expedice Mongolsko inspirovala Jana Vrtěla obdobná zkušenost s výpravou do Mongolska v roce 2010. Tehdy strávili dvacet dní na řece Delgermörön uprostřed sibiřské tajgy v divoké přírodě. Putovali v teréňáku v těžkých podmínkách až do pohraniční posádky, odkud už jediná cesta byla jen na koňském hřbetě. Na koních poté k místu vyplutí strávili další dva dny. Po řece následně urazili 160 kilometrů, než narazili na první civilizaci, a to osadu o stovce obyvatel.

„Tehdy už jsem věděl, že se do téhle země vrátím," vypráví Jan Vrtěl. Na originalitě celé letošní výpravy se podílí zásadně i skutečnost, že se nejedná o žádné profesionální cestovatele. Pouze o skupinu mladých lidí toužících po poznání cizích končin, přírody a kraje nezkaženého civilizací. Odvahu a odhodlání jim dodává už jen pocit alespoň dočasného osvobození z pout moderní společnosti.

Helmut Šafarčik: Rád bych se podíval na Bajkal

.

Helmut Šafarčik se nechal zvěčnit se svým motocyklem v pohoří Durmitor v Makedonii. foto: archiv Helmuta Šafarčika

Helmut Šafarčik je v Ludgeřovicích poměrně známá postava. Nejenže už několik let dělá předsedu tamní TJ a místopředsedu fotbalového klubu, ale má slabost pro jízdu na motorce. Se svým motocyklem už dokázal objet velkou část Evropy. Na letošek má naplánovány hned dvě cesty. Příští rok možná zamíří až na daleký Bajkal.

Helmut Šafarčik by měl před koncem června na svém stroji BMW 1200 GS Adventure odcestovat do Řecka. Cesta se bude určovat podle toho, zda s ním pojede i manželka. „Není to tak dávno, co jsem do Černé Hory vytáhl svou ženu. Přišel jsem tak o motorkářskou svobodu (smích). Manželka teď chce jezdit všude se mnou," poznamenal Helmut Šafarčik a ještě dodal: „Máme takovou skupinu, se kterou jezdíme. Pokud vezmeme s sebou manželky, určitě se vyhneme nebezpečným oblastem, jakým je třeba Kosovo. Doposud jsem měl vždycky štěstí, že mě nikdo nestavěl a nechtěl výpalné či úplatek. Pokaždé jsem rozměnil sto dolarů na drobné, ale ani jednou jsem je nemusel použít."

Sotva se Helmut Šafarčik vrátí z prvního dobrodružného výletu, vyrazí na další. V průběhu srpna by se rád vydal na východ. Cesta už je naplánovaná: „Naší cílovou zemí je Ukrajina. Chceme se podívat do Černobylu, Kyjeva, Oděsy a pak bychom se rádi přes Moldávii a Rumunsko vrátili zpátky do Čech."

Motocyklová vášeň u Helmuta Šafarčika propukla už v útlém mládí. Jeho první motorkou byl Pionýr, známější pod lidovějšími názvy jako pincek nebo třeba pařez. V současnosti už jezdí na daleko lepším „děle". Dost možná ho využije při velkém „výletu", který hodlá podniknout příští rok. „Není to tak dlouho, co jsem hovořil s mým bratrem Petrem. Bavili jsme se o našem otci, jenž už není mezi námi. Vzpomínal, že se ho jednou ptal, kam by se nejraději ze všeho podíval a otec prý bez zaváhání odpověděl: Bajkal. Řekl jsem dobrá, příští rok pojedu na Bajkal. Sny a přání se mají plnit, ne," usmíval se Helmut Šafarčik.

Sám si je vědom, že ve srovnání s cestou do Ruska jsou jeho prozatímní cesty do zahraničí pouhými „vyjížďkami" po okolí. „Momentálně čtu cestopisy a snažím se získat veškeré možné informace. Důležité bude sehnat i partnera. Sám tam jet asi nemůžu. O svém nápadu jsem hovořil s jedním mým kamarádem a nadchlo ho to. Nejspíš pojede se mnou," mínil.

Podle Helmuta Šafarčika někteří motorkáři naloží své stroje do vlaku a přes Transsibiřskou magistrálu urazí kus cesty. Napodobovat je však nechce. „Myslím si, že to nebude mít takové kouzlo. Rád bych urazil plnou délku trasy na motocyklu. Již samotná cesta je to, co mne láká," uzavřel.