Zámek Hradec je na sezonu připraven

Hradní dominantou ze 13. století procházela královna vdova Kunhuta Uherská se Závišem z Falkenštejna. V přebudovaných zámeckých prostorách pobývali významní členové rodu Lichnovských i jejich slavní hosté – skladatelé Ludwig van Beethoven a Ferenz Liszt i houslový virtuos Niccolo Paganini. Hradecký Bílý zámek, který patří k historickým skvostům naší republiky, otevřel v sobotu 31. března návštěvníkům znovu bránu.

Nabízí jim kombinovanou prohlídku nejhezčích historických interiérů s velikonoční výzdobou. Součástí prohlídky bude i výstavní expozice Historická kola, přístupná též samostatně. Zámek bude v dubnu otevřený během víkendů a svátků od 10 do 16 hodin.

Dobrou zprávou je, že vstupné zůstane na loňské úrovni: První okruh za 100 korun, snížená částka pro vybrané kategorie návštěvníků 60 korun a rodinné vstupné 270 korun. Druhý okruh bude za 80 korun, snížené vstupné za 50 korun a rodinné za 210 korun.

Prohlédněte si historické skvosty

První okruh je v prvním patře tvořený zámeckou čítárnou, knihovními sály, reprezentační jídelnou, novogotickým koridorem a společenskými sály v podobách kuřáckého, kulečníkového, hudebního sálu a dámského rokokového pokoje. V kulečníkovém sále je rozměrný stropní obraz z roku 1900, připomínající pobyt královny Kunhuty na svém tehdejším hradě.

Druhý prohlídkový okruh zavede návštěvníky do přízemí, kde je výstavní expozice, velké hostinské apartmá, Hubertova světnice, zámecká kaple, sakristie, erbovní sál a místnosti v přízemí západního křídla. Oba okruhy propojuje uzavřená velká předsíň v severním křídle Bílého zámku.

Rekonstrukce Bílého zámku

Pro letošní prohlídkovou sezonu nechystá kastelán Radomír Přibyla žádné novinky. „Veškeré úsilí a peníze věnujeme letos dokončení památkové rekonstrukce Bílého zámku. K rozšíření prohlídkových okruhů by mohlo dojít už v příští sezoně,“ konstatuje Radomír Přibyla.

U Bílé věže i na nádvoří Červeného zámku bude letos pokračovat série kulturních pořadů, které už mají své stálé příznivce. „Na nádvoří znovu uvedeme operní i činoherní představení, plánujeme některé rockové koncerty a u Bílé věže se znovu utkají šermíři,“ dodává kastelán.

Raduň se opravuje do krásy

close Zámek Raduň s novou střechou se vyjímá nad vypuštěným rybníkem. Také ten čeká velká proměna. zoom_in

Pokud se to všechno podaří, získá Opavsko atraktivní a výjimečné místo, které bude ještě více přitahovat turisty z celé země i zahraničí. Střecha zámku byla vrácená do podoby z roku 1903 a původní podobu z počátku 20. století dostala i obě obytná podkroví. Jižní bude otevřeno od 5. května a návštěvníkům ukáže restaurovanou historickou knihovnou i malý byt knížecího tajemníka.

Úpravami však prochází nejenom budova zámku. Nejstarším objektem celého areálu je barokní sýpka, až dosud odvádějící pozornost svým havarijním stavem. „Na její obnovu jsme dostali dotaci ve výši jednadvaceti milionů,“ říká kastelánka Eva Kolářová. Bývalá sýpka bude po rekonstrukci sloužit jako nové návštěvnické centrum s pokladnou, sociálním zařízením, občerstvením a malou kavárnou.

Velkolepá podoba parku

Loni byl vypracován projekt na havarijní sanaci zámeckého parku a první etapu rekonstrukce za 7,5 milionu. Ta by měla skončit v roce 2014. Pokud EU uvolní žádané peníze, začnou se nejdříve kácet nemocné stromy, ošetřovat narušené a poškozené a vysazovat nové.

V parku bude vyměněný trávník, v plánu je rekonstrukce rybníka i obnova původních živých plotů, odpočinkových zákoutí s lavičkami a altánky a také původních průhledů. Snahou je dostat raduňský zámecký park mezi nejhodnotnější parky ve Slezsku a na Moravě. Hodně přitom záleží na možnosti čerpání evropských peněz.

Rybník bude jako nový

K parku patří i rybník, který už byl za tři čtvrtě milionu vybagrován a vyčištěn. Další půlmilion spolkne projekt na jeho celkovou rekonstrukci. Břehy budou obloženy lomovým kamenem a přibudou sádky na ryby. „Celkový náklad odhadujeme na dvanáct až čtrnáct milionů. To je ovšem nad naše možnosti, takže budeme opět žádat o evropské peníze,“ vysvětluje Eva Kolářová.

Na rybníku by se měly objevit také tři umělé ostrůvky se zelení. Takovou romantickou podobu mu dali už původní majitelé. Na ostrůvcích, mezi nimiž jezdily lodičky, se například podávaly svačiny. Po rekonstrukci bude rybník sloužit k letní rekreaci včetně rybolovu. Zámek i park si návštěvníci letos prohlédnou za běžné vstupné 100, snížené 60 a rodinné 300 korun.

Frýdecký zámek má co nabídnout

close Frýdecký zámek. zoom_in

Ještě jste nebyli na frýdeckém zámku? Pak se tam vypravte o velikonoční neděli 8. dubna. V Rytířském sále se od 15 hodin představí soubory ZUŠ ve Frýdku-Místku. Muzeum Beskyd Frýdek-Místek nabízí v zámku především své stálé expozice, mimo jiné tu s názvem Beskydy, příroda a lidé.

Otevírací doba frýdeckého zámku je v úterý, středu a pátek, otevřeno je od 8 do 12 hodin a odpoledne od 12.30 do 16 hodin. Ve čtvrtek má veřejnost vstup od 8 do 12 hodin a odpoledne od 12.30 do 17 hodin, o víkendech od 13 do 17 hodin.

Lešná láká na rekvizity ze seriálové Arabely

close Zámek Lešná zoom_in

Klasicistní zámek Lešná, ležící pět kilometrů od Valašského Meziříčí, byl sídlem rodiny Kinských a loni byl po rekonstrukci znovu otevřeny. Jeho oprava přišla na 34 milionů korun, oprava a regenerace parku na více než dva miliony korun. V současnosti zámek nabízí dvě stálé expozice. První zahrnuje historické pokoje, vybavené původním mobiliářem z přelomu 19. a 20. století. Druhá je věnována environmentální výchově.

Návštěvníky seznamuje s využitím dřeva v historických interiérech a pozornost věnuje též historickým parkům a stromům. V květnu a červnu bude otevřená divácky atraktivní výstava Arabela, tvořená kostýmy a rekvizitami z populárního pohádkového seriálu Václava Vorlíčka.

„V létě se hosté mohou zúčastnit nočních prohlídek nebo prohlídky malého vojenského ležení,“ láká kastelánka Alena Lysá zájemce k návštěvě.

Na hradě bude koncertovat Petr Bende

close Hrad Starý Jičín. Ilustrační foto. zoom_in

Přes dvě desítky akcí připravil na letošní sezonu starojičínský hrad. Kromě historického návratu do středověku mohou návštěvníci využít i krásné rozhledy. „V hradního věži strážního hradu byly instalovány dva pozorovací dalekohledy, kterými je možné detailně pozorovat další strážní hrady Jantarové stezky, hrad Hukvaldy a Helfštýn,“ uvedl kastelán Arnošt Pokorný.

Hrad bude letos také místem pestré zábavy. Tradiční velikonoční jarmark bude v neděli 8. dubna, o dva týdny později dojde k ofi ciálnímu otevírání hradu. V květnu budou zájemci sledovat hvězdářskými dalekohledy noční oblohu, v červnu uvidí vystoupení sokolníků i divadelníků, v srpnu si poslechnou koncert Petra Bendeho a v září si pochutnají na burčáku.

Trúba už není přístupná celoročně

close Štramberská Trúba je kompletní. Část hradeb, která se zřítila letos v červenci je zpátky na svém místě. zoom_in

Také letos se návštěvníci mohou těšit na Hradní akademii a na skládání zápočtů pro titul doktora Trubuse. Štramberská Trúba by se během následujících měsíců měla dočkat také oživení v podobě výhledové desky s popisem panoramatického výhledu. Otevřená však už nebude 365 dní v roce a důvodem je nedostatek peněz.

Akci Otevřeno 365 dní v roce proto vystřídala akce Vítejte 365 dní v roce. To znamená, že zájemcům, kteří ji budou chtít v týdnu navštívit, bude za manipulační poplatek otevřená.

Zámek čekají dva velké oslavy

close Zámek v Kuníně s kuželnou. zoom_in

Brány kunínského zámku se návštěvníkům otevřely uplynulou neděli a sezonu zahájí 8. dubna od 18 hodin Velikonoční koncert. Zámek si letos připomene 250 let od narození nejvýznamnější majitelky zámku, Marie Walburgy hraběnky z Truchsess- Waldburg-Zeilu, rozené Harrach-Hohenems. Tradiční Slavnost růží, konaná na její počest, tím bude ještě výjimečnější.

„Koná se 15. až 17. září spolu s oslavou narozenin paní hraběnky,“ upřesňuje kastelán Jaroslav Zezulčík. Hraběnku připomene výstava o jejím životě a podílet se na ní budou Národní muzeum Praha, Národní památkový ústav, Městské muzeum a galerie Polička, Zemský slezský archiv Opava a Okresní státní archiv v Novém Jičíně.

„Oslav se zúčastní představitelé šlechtických rodů a velkou mši v kostele bude celebrovat ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz,“ dodává kastelán Zezulčík. Dalším významným výročím je 400 let od nástupu knížete arcibiskupa Marka Sittika z Hohenemsu na salcburský trůn a rovněž 300 let vlády knížecího rodu Liechtensteinů nad Vadúzem.

Zámek Fryštát je velkým lákadlem

close Zámek Fryštát. zoom_in

Zámek nabízí návštěvníkům stálou historickou expozici šlechtického bydlení od 16. až do 20. století. Prohlídka je soustředěna do tří okruhů. První dva nabízejí nábytek, sbírky porcelánu a rytin i dobové portréty rodiny Larisch-Mönnichů. Lákavá je i sbírka ručně vázaných koberců a knižní fond bývalé zámecké knihovny Solca. Třetí okruh, přístupný celoročně, zahrnuje galerii obrazů v objektu zvaném Lottyhaus. Zámek disponuje plošinou pro invalidy.

Velikonoční jarmark na Hukvaldech

Brány hradu Hukvaldy na Frýdecko-Místecku se 24. března otevřely už v předstihu, ofi ciálně byla sezona zahájena uplynulou sobotu 31. března. Správa hradu přes zimu nezahálela, a připravila návštěvníkům pestrý program. „První organizovanou akcí letos bude Velikonoční jarmark s ukázkami řemesel. Ten je připraven na neděli 8. a pondělí 9. dubna,“ prozradil kastelán Miroslav Holiš. Milovníci středověku ani letos nepřijdou o oblíbené akce.

„K nejnavštěvovanějším patří dobývání hradu Hukvaldy. Tématem budou znovu husitské války. Loni husité hrad získali na svou stranu, letos plánujeme odvetu,“ upřesnil Miroslav Holiš. Populární jsou i kostýmované prohlídky hradu s postavami, které se váží k jeho historii. Letos přibude novinka s názvem Slasti a strasti – Jak se žilo na hradě. „Návštěvníci poznají život našich předků i středověký špitál, uvidí přehlídku střelných a palných zbraní, ukázku polní kuchyně, výcvikový tábor a dozví se o právu útrpném a katovském řemeslu,“ doplnil kastelán.

V dubnu bude hrad zpřístupněný jen o víkendech, od května pak každý den mimo pondělí od 9 do 18 hodin. Za celodenní vstupné zaplatí dospělí 70 korun, dvacetikorunu pak dítě od tří do 15 let.