Opavské koupaliště: mizerná návštěvnost

Deštivé a chladné počasí poznamenalo například opavské koupaliště. Mělo nejhorší návštěvnost za poslední léta. Podle slov náměstka opavských technických služeb Martina Giráška byla tato sezona jedna z nejhorších za poslední roky. „Musím říct, že nebyla dle představ provozovatelů koupališť a plováren,“ postěžoval si.

Oproti loňskému roku přišlo na koupaliště o šest tisíc méně návštěvníků než loni. V letošním roce od měsíce května až po srpen muselo být koupaliště po dobu čtyřiceti tří dnů zcela uzavřeno právě kvůli nepříznivému počasí. Dalších třináct dní zase přišlo méně než dvacet návštěvníků. Nejhorší byly měsíce červen a červenec. V tomto období přišlo na koupaliště pouze bezmála osm tisíc lidí, což je o čtrnáct tisíc míň než loni.

„Na závěr srpna se počasí naštěstí umoudřilo a lidé služeb městského koupaliště v Opavě opět využívali, přesto musím konstatovat, že nemůžeme být s návštěvností našeho koupaliště v této sezoně úplně spokojeni,“ uzavírá Girášek.

Oproti tomu si pochvalují návštěvnost koupaliště v Hradci nad Moravicí. Ovšem i oni zaznamenali kvůli počasí pokles. „Letošní počasí po většinu léta ke koupání příliš nelákalo, chladnější a deštivé letní dny způsobily výrazný pokles návštěvnosti. Přesto není bilance provozu koupaliště nijak tragická, celkovou situaci navíc vylepšil samý závěr prázdnin, kdy ještě nastalo několik nadprůměrně teplých dní,“ uvedl ředitel Technických služeb Hradce nad Moravicí Roman Celta.

Za koupací sezonu koupaliště v Hradci nad Moravicí navštívilo zhruba patnáct tisíc lidí, což je jen o pět tisíc méně než u městského koupaliště. V současné době na koupališti v Hradci nad Moravicí probíhají úklidové práce a zabezpečení bazénů a technologií na zimní měsíce.

Hospodské zahrádky byly většinou plné

Mohlo by se zdát, že déšť a chladno vyžene Opavany z hospodských zahrádek. Většinou byl opak pravdou. O zlatavý mok a jiné nápoje na čerstvém vzduchu se lidé ochudit nenechali. Music bar Jam na Otické ulici je svou hojnou návštěvností známý. Jak uvedl provozní baru Boris Ivanov, letos vzrostl počet návštěvníků až o dvojnásobek.

„Ať je počasí příznivé nebo ne, lidé přijdou vždycky, protože to tu mají rádi a jsou tady zvyklí,“ pochvaloval si. „Navíc je naše zahrádka zastřešená, takže návštěvníkům rozhodně do piva neprší,“ dodala za něj servírka.

Ani v restauraci Myslivna na Masarykově třídě servírka Tereza Laláková na úbytek hostů nenadávala. „Pokud vyloženě silně nepršelo, lidé na zahrádkách poseděli,“ svěřila se. „Myslím si, že přes léto chtějí být spíš lidé na čerstvém vzduchu než zavřeni uvnitř, ať je počasí jakékoliv,“ krčila rameny. Oproti tomu s návštěvností není úplně spokojená kavárna Medical v Ostrožné ulici. „Počasí hraje velkou roli a letos to šlo hodně poznat,“ stěžovala si servírka. „Na druhé straně je pravda, že během pěkných dnů byla zahrádka úplně plná,“ dodala.

V Ostrožné ulici se nedařilo ani prodejcům zmrzliny. Během deštivých dnů měl na zmrzlinu chuť málokdo. „Letos je to slabé,“ mávl rukou jeden z místních zmrzlinářů. „Loni chodilo lidí mnohem víc, bylo lepší počasí,“ posteskl si na závěr.

Na hradeckém zámku si mnou ruce

Výjimečně zdařilou sezonu má za sebou podle kastelána Radomíra Přibyly státní zámek v Hradci nad Moravicí. Podle Přibyly dokonce již koncem prázdnin návštěvnost dosahovala výše celého loňského roku. „Přispělo k tomu určitě příznivé letošní počasí pro návštěvu památek, ale i spousta nových aktivit a akcí, které v letošním roce v areálu proběhly,“ pochvaluje si kastelán Přibyla.

Na zámku byly navíc letos upraveny a doinstalovány oba návštěvnické okruhy. Kromě nich si tu mohou návštěvníci prohlédnout i vstupní historickou expozici zdarma a nově byly otevřeny dvě výstavy historických kočárků a loveckých zbraní knížat Lichnovských. O prázdninových víkendech a po celé září je částečně zpřístupněna Bílá věž.

„Bohužel bezpečnostní technik nedovolil přístup do opravené krovní části, kde byly za tímto účelem zřízeny nové pochůzné plochy,“ pokračuje kastelán. Ale atrakcí lákajících turisty zde bylo mnohem víc. Po celé prázdniny tady probíhala třeba výtvarná soutěž pro děti Nakresli si Bílou věž a čtyři nejlepší práce jsou teď vystaveny v pokladně zámku.

Radomír Přibyla pokračuje ve výčtu pozitiv této sezony: „Letošní nejúspěšnější akcí bylo určitě divadelní představení Nabucco, které zhlédlo přes tisíc návštěvníků a kde především působivým zážitkem byli živí velbloudi, které zpívající sbor provázel s hořícími loučemi zámeckým parkem,“ říká a dodává: „Neméně úspěšnou akcí byla v předminulém týdnu Hradozámecká noc, kterou navštívilo přes pět set platících návštěvníků. Těm se představili v kostýmovaných prohlídkách průvodci hradeckého zámku i hradečtí občané, kteří představovali jednotlivé členy šlechtických rodů v minulých stoletích.“

Podobných úspěšných akcí se uskutečnilo na zámku mnoho, a také proto si tu nad letošní návštěvností jen mnou ruce. Jak navíc Radomír Přibyla připomíná, tak sezona tady ještě nekončí. Zámek bude otevřen až do konce roku a vyvrcholí až tradiční akcí Vánoce na zámku.

Solária si nepolepšila

Mohlo by se zdát, že vzhledem k nepříznivému počasí budou hojně navštěvována solária. Bohužel ani pro ně nebylo letošní léto příznivé. Boom solárních studií pravděpodobně celkově upadl, jelikož, jak nás informoval Oldřich Bilík, zaměstnanec solária Susan, oproti loňskému roku přišlo za umělým sluncem méně lidí. A to i přes škaredé počasí.

„Když je pěkné počasí, nechodí lidé skoro vůbec. Když přes léto přijdou, jedná se většinou o deštivé a především chladné dny. Chodí se vyhřát,“ uvedl Bilík. Bronz tak pravděpodobně Opavané nachytali na zahraničních dovolených. Nemluvě o tom, že je v poslední době velmi často diskutována škodlivost solárií.

V aquaparku v Kravařích si léto pochvalují

Nepřízeň letního počasí způsobila, že také kravařský aquapark v létě netrpěl nouzí o návštěvníky. Zaměstnanci aquaparku jsou spokojení. Nejenže atrakce láká děti i dospělé přes celý rok, ale prázdniny tento zájem ještě zvyšují. „Přes prázdniny je zájem vždy vyšší a nadprůměrnější než v ostatních měsících,“ potvrzuje nám zdejší zástupce vedoucího Vít Odstrčil a dodává: „S letošní letní sezonou jsme určitě spokojení.“

Nejlepší byla situace v aquaparku údajně v červenci, kdy nevlídné počasí venku nahrávalo do karet návštěvám krytých koupališť a bazénů. Kravařský aquapark tak letos v červenci navštívilo přes dvacet tisíc lidí, což je takřka o čtvrtinu více než v loňském roce. V srpnu se už čísla vyrovnala. Minulý i tento rok v tomto období navštívilo park kolem 18 tisíc lidí.

Kromě klasického koupaní a atrakcí pak letos ještě čeká na návštěvníky aquaparku například velká akce s názvem Plavání měst.

Na raduňském zámku střídavě oblačno

Letní sezona na státním zámku v Raduni přinesla jeho kastelánce Evě Kolářové radost i zklamání. Co se prý povedlo, to je návštěvnost na samotném zámku. „Tam jsme na tom lépe než vloni. Ke konci srpna už zámek navštívilo zhruba třináct a půl tisíce lidí,“ pochvaluje si kastelánka. Na druhé straně zdejší oranžerie, kam se připlácí ještě 25 korun za vstup, zaznamenala rapidní pokles zájmu návštěvníků. V číslech je to oproti loňskému roku o dva a půl tisíce hostů méně.

„Lidem je líto těch pár korun přidat. Jdou jen k plotu, přes něj si udělají fotku a pokračují dál. Je to mizérie,“ stěžuje si Eva Kolářová. Pro příští rok je podle ní v plánu pomoct návštěvnosti tím, že budou k dispozici zvýhodněné vstupenky společné pro zámek, oranžerii i zahradu.

Mezi tradičně podařené akce, i přes mírně menší počet návštěvníků než v minulém roce, patřila akce Zámecký čaj s koncertem a doprovodným programem. Úspěch u lidí sklidila i prezentace Slezského divadla, které tady představovalo novou sezonu.

Vůbec posledním kulturním programem, který se na raduňském zámku letos uskuteční, bude poté 29. října Noc duchů a strašidel. „Loni se přišlo podívat přes sedm set lidí a věříme, že letos to bude minimálně stejně,“ přeje si na závěr kastelánka Kolářová.

Hlas lidu: Čím jste se zabavili v létě v Opavě?

Co jste letos v létě dělali a která místa jste navštívili? Tuto otázku redakce položila minulý týden v ulicích města náhodně vybraným Opavanům. Počasí se moc nevydařilo. Pokud ale bylo hezky, využívali lidé počasí ke koupání nebo práci na zahrádce.

„Celé léto trávím na své zahrádce, pokud je hezké počasí, věnuji se zahradničení. Pokud je škaredě, tak trávím čas doma,“ odpovídá osmdesátiletá Milada Prošková, která je již v důchodu. Na škaredé počasí si postěžoval i třiadvacetiletý student Jiří Petr. „Léto nevyšlo tak, jak jsme si všichni přáli. Museli jsme být buď zalezlí doma, nebo se vydat do místních hospůdek a posedět s přáteli tam. Ale když bylo hezky, chodil jsem se koupat na Stříbrné jezero nebo jsem jezdil na Šifry.“

Koupání a posezení v hospůdce s přáteli má s Jířím Petrem společné i třiadvacetiletá servírka Tereza Laláková. Ta svůj volný čas navíc věnovala fotbalu. „Jezdila jsem do Kravař sledovat fotbalová utkání. Když se ukázalo sluníčko a bylo dost teplo, jezdila jsem se osvěžit na koupaliště. Naopak když se počasí moc nevydařilo, seděla jsem v hospůdce s přáteli.“

Rozpovídal se i osmašedesátiletý důchodce Jaroslav Žáček, který byl na procházce se svou vnučkou. „Jsem zahrádkář, trávil jsem přes léto hodně času na své zahrádce. Mám malou vnučku, a jelikož jsem v důchodu, můžu se jí věnovat. Chodil jsem se s ní koupat k vodě. Podívat se na zvířátka a nakrmit koně na školský statek. Také se společně vydáváme na dlouhé procházky, které zakončujeme na dětských hřištích, kde se má vnučka vydovádí.“

S ním se shoduje i maminka Vlaďka Friedlerová, která dětská hřiště rovněž navštěvovala. „Když bylo hezky, vyrazili jsme na dětská hřiště nebo jsme jezdili do Hradce nad Moravicí a do Raduně.“

Klára Jarošová, Tomáš Pustka, Tereza Matyášková