Proto vám předkládáme přehled vodních ploch, které lze v blízkém okolí navštívit, a hodnocení jakosti vody moravskoslezské hygienické stanice.

Kvalita vody je pod dohledem hygieniků

Přírodní koupaliště, která bývají v letních měsících hojně navštěvována, jsou každoročně podrobována kontrole Krajské hygienické stanice v Ostravě, která hodnotí nejen zdravotní nezávadnost vody, ale bere v potaz i smyslově postižitelné ukazatele jakosti vody jako je zákal, pěna, olejový film nebo nepříjemný zápach.

Z opavských lokalit se letos podívali na vroubek Sádrovcovému jezeru. Přestože všeobecně panuje názor, že jezero je znečištěné, především krmivy rybářů, opak je pravda. Sádrák je už několik let ohodnocen jako lokalita bez jakýchkoliv závad. Pravidelně bývá kontrolována i Hlučínská štěrkovna, ale letos se tak ještě nestalo.

Vodní nádrž Budišov nad Budišovkou je rovněž bezproblémová. Naposled byla voda označena jako nevhodná ke koupání v roce 2009. Na Bruntálsku vyznavači vodních radovánek často vyhledávají Slezskou Hartu a lom ve Svobodných Heřmanicích. Letošní kontrola ukázala v obou případech naprostou nezávadnost.

Heřmanický lom je svou čistotou proslulý, na Slezské Hartě nebylo doporučeno koupání naposledy v roce 2006.

Opava

Stříbrné jezero

Chtějí-li v létě Opavané k vodě, mají prakticky jen dvě možnosti – městské koupaliště a Stříbrné jezero, všeobecně zvané Sádrák. Sádrák je vlastně zatopený lom, ale přesto je považován za přírodní koupaliště. Láká hlavně ty, kteří nemusí mít ve vodě žádnou chemii a nevadí jim sem tam nějaká ta řasa.

Lidé zde mají celkem slušné zázemí – od kvalitně upravených travnatých pláží přes převlékací kabiny až po několik možností občerstvení. Vstup do vody je poměrně mírný, na hlavní pláži opatřený pískem, i celkem příjemný. Navíc rozměry jezera umožňují nejen plavání při břehu, ale i delší plavecké trasy.

Kromě plavání ale už moc dalších aktivit nenabízí. U restaurace Na Stříbrném jezeře je sice písečný volejbalový kurt, ale to je vše. Relativně problematické je zde také parkování. Jsou tu sice dvě jakési neoficiální parkoviště, ale kapacitně většinou nedostatečné, a tak auta stojí všude možně.

Nejrozumnější je vydat se sem pěšky, na bruslích nebo na kole, ale není zde žádná služba, kam své věci bezpečně uložit.

Městské koupaliště

Městské koupaliště patří v létě mezi nejfrekventovanější místa na Opavsku. Nachází se v příjemném prostředí Městských sadů a veřejnosti je přístupné každý rok od června do konce srpna. Když bylo roku 1931 koupaliště postaveno architektem Ottou Reichnerem, nemělo zdaleka takové vybavení jako dnes. Tenkrát byl hlavní dominantou bazén, který je rozdělen na dvě poloviny – pro plavce a neplavce.

Stejně jako celé koupaliště je stará i socha vodníka na dětském brouzdališti, jež byla zhotovena podle návrhů Jiřího Obetha. Dnes už nabízí městské koupaliště mimo možnost se v parném dni zchladit pestré spektrum sportovního vyžití. Milovníky volejbalu a pétanque potěší hřiště tomuto sportu zasvěcená.

Nejmenší se zabaví na dětském hřišti nebo na ploše určené pro hru Člověče, nezlob se. Velmi vyhledávaný je ale i minigolf. Postupem času vedle hlavního bazénu vyrostly dva tobogany a voda začala být ohřívána pomocí tepelných čerpadel. Celodenní vstupné stojí 60 korun při vstupu za použití vstupní karty a 70 korun při jednorázovém vstupu bez karty.

Také jsou nabízeny dopolední, odpolední a hromadné slevy, kdy návštěvníci zaplatí pouze 35 korun. Součástí areálu jsou parkoviště a úschovna na kola.

Hlučín

Hlučínská štěrkovna je pojem známý. Zdejší rekreační areál je střediskem sportu, kultury i dovolených. Vypsat, co všechno mohou lidé na štěrkovně dělat, by vydalo na dlouhý seznam. Samozřejmostí je dobré koupání, možnost stanování a občerstvení.

V čem se ale odlišuje od ostatních podobných zařízení regionu, je sport. Na stotřicetihektarovém jezeře není dostatek prostoru jen pro jachting a windsurfing, ale k dispozici tu mají také vodní lyžařský vlek a několik akrobatických prvků, které lze za poplatek využít.

Především rekreačním sportovcům jsou zde určeny travnaté pláže, přírodní bazény, sportoviště, bufety, restaurace, minigolfové hřiště, tenisové kurty, kurty na plážový volejbal, půjčovna sportovních potřeb, půjčovna lodí a vodních kol. Na břehu je pak rozsáhlý kemp, nabízející ubytování v chatičkách, bungalovech nebo stanech.

Areál také během léta hostí několik společenských, sportovních a hudebních akcí, největší je letos třídenní festival Štěrkovna Open Music (28. až 30. července). Zajímavá může být i návštěva sousedního Dětského ranče se zvířaty.

Hradec nad Moravicí

Hradecké koupaliště je již od minulého týdne otevřeno. Jak redakci řekl ředitel Technických služeb Hradec nad Moravicí Roman Celta, pro děti přibyly u dětských brouzdališť nové hrací prvky. A to prolézačka housenka a houpačka.

„Novinkou pro letošní rok je nahrazení klasických vstupenek identifikačními náramky,“ řekl Celta. Vstupné zůstává stejné jako loni. Dospělí tedy za celý den zaplatí 45 korun. Vstupné pro děti do 15 let stojí 30 korun. Výhodné pro návštěvníky pak jsou permanentky. Dvacet vstupů stojí 600 korun a pro děti do 15 let 400 korun.

Otevřeno je denně od devíti do dvaceti hodin. „Provozní doba ale může být upravena podle aktuálního počasí a podle zájmu návštěvníků,“ doplnil Celta.

Žimrovice

Řeka Moravice je vedle řeky Opavy nejvýznamnější vodní tepnou regionu. I zde se dá koupat. Asi nejvyhledávanější místo pro koupání je úsek na jezem v Žimrovicích. Důkazem je v horkých dnech pravidelně plné parkoviště. Koupání v přírodní vodě má prostě své kouzlo, ale nutné je i připustit si, žemásvá nebezpečí.

Je tak nutné dodržovat všeobecné zásady a hlavně nepřeceňovat své možnosti. Pokud se ale lidem nechce chodit za něčím na zub až do restaurací přímo v Žimrovicích nebo hotelu Belaria, mají zde k dispozici jen malý kiosek s základní, ale omezenou nabídkou pití a poživatin.

Budišov nad Budišovkou

V okolí města Budišova nad Budišovkou se nachází dvě větší přírodní koupaliště. „Jedno je součástí areálu městského parku. Je to místo pořádání legendárních Mírových Letnic, jejichž tradici se letos snažíme obnovit. A to ve dnech 17. a 18. června. Zveme proto všechny příznivce dobré hudby a zábavy do místního kempu,“ uvedl starosta Kyncl s tím, že amfiteátr letního kina a restaurace, které jsou místem původního pořádání Letnic, jsou ve značně zdevastovaném stavu.

„Musíme proto náš malý hudební festival pořádat jinde,“ podotkl. Hledají proto investora a podnikatelský záměr, který by celou tuto výjimečnou lokalitu oživil. „Druhým přírodním koupáním je vodní hráz ve směru z Budišova nad Budišovkou na Guntramovice. Kvalita vody na obou závisí na klimatických podmínkách během roku a máme obdobné problémy jako ostatní přírodní koupaliště,“ doplnil.

Vítkov

Koupaliště ve Vítkově otevřelo své brány návštěvníkům také v uplynulém týdnu. Otevírací doba a vstupné bude stejné jako loni. Tedy od 10 do 19 hodin. Vstupné pro dospělé je 30 korun, pro děti do 15 let, studenty a důchodce 20 korun. Od 17 do 19 hodin je vstupné jednotné ve výši 10 korun.

Slezská Harta

Ve zdejším okolí se natáčel velkofilm Johanka z Arku. Hlavně se však jedná o místo, které přímo vybízí kolemjdoucí k venkovnímu koupání a odpočinku. Řeč je o údolní nádrži Slezská Harta. Přehrada stojí blízko stejnojmenné osady na řece Moravici. Jedná se o jednu z největších a existenčně nejmladších vodních nádrží v České republice.

Přímo na březích nádrže lze nalézt řadu míst, kde je možné se jak vykoupat, tak si třeba zarybařit, zajezdit na loďce, anebo jsou k dispozici také půjčovny plachetnic a šlapadel. V letních dnech budou takřka všude u příjezdových cest a pláží stát také stánky s občerstvením. Kromě samotné vodní plochy a mohutné přehrady tkví kouzlo Slezské Harty rovněž v působivé přírodní scenerii.

Pocheň

Mezi Krnovem a Opavou leží vodní nádrž Pocheň. Není tolik turisticky vyhledávaná, ale i přesto, nebo právě proto může být výlet sem tím pravým nápadem. Pocheň je osada, která je součástí obce Brumovice, ale rovněž stejnojmenná přehrada. Nádrž vznikla jako pozůstatek prvorepublikových plánů na mnohem větší objekt. Ten měl sloužit jako zásobárna vody v dobách sucha pro nikdy nevybudovaný vodní kanál Odra-Dunaj.

Nádrž stojí na pravostranném přítoku řeky Opavy – Čižině. Zdejší břehy jsou travnaté a dno bahnité. Chytání ryb není povoleno všude, ale koupat se tady v každém případě dá. V blízkém okolí se také nalézají různé historické památky či zajímavosti. Možná i proto je Pocheň oblíbeným stanovištěm motorkářů. Vstupné za koupání se tady nevybírá.

Svobodné Heřmanice

Každoročně hojně navštěvovanou lokalitou ke koupání je břidlicový lom zvaný Šifr. Ten se rozkládá ve vzdálenosti něco málo přes kilometr od obce Svobodné Heřmanice. Nedávno zde byla rovněž uměle vybudována pláž. Kromě tradičních vodních radovánek je tu umožněno rovněž potápění, poněvadž hloubka lomu dosahuje necelých čtyřiceti metrů.

Kombinace klasických plavců a potápěčů však občas hrozí nepříjemnostmi. V případě, že se totiž plavec dostane nad místo, odkud vzápětí vyjdou bubliny vypuštěné ze dna kyslíkovými bombami potápěčů, dojde na místě k radikálnímu ochlazení vody a teplotnímu šoku pro organismus. Jinak se ovšem jedná, až na trochu zvětšenou prašnost ve vodě, o pohádkové prostředí jako stvořené k nedělnímu výletu.

Nový Dvůr

Mnoho návštěvníků, kteří zavítají do Arboreta v Novém Dvoře u Stěbořic, netuší, že hned za humny mají možnost svlažit se koupelí v přírodní vodní nádrži. Severozápadním směrem od Nového Dvora se vyskytuje v prostoru lesa vodní nádrž, ve které je možné chytat ryby či v letním období využít ke koupání.

Má travnaté pláže a neplatí se zde žádné vstupné. Dno je zčásti bahnité a zčásti, právě kvůli koupání, složené z panelů. Kdo by chtěl, může tady dokonce stanovat. Není zde však žádné sociální zařízení ani plavčík. S ohledem na fakt, že zde také bylo vysázeno větší množství ryb, lze předpokládat, že rybářů zde bude v létě mnohem více než plavců.

Píšť

Koupaliště, minigolf s příslušenstvím, bufety, společenská místnost, rekreační plochy s víceúčelovým hřištěm s umělým povrchem a hřištěm pro plážový volejbal. To vše může nabídnout sportovně-rekreační areál v Píšti, jehož součástí je areál koupaliště a areál minigolfu. Redakci to řekl starosta Píště František Jaroš.

Koupaliště podle něj pravděpodobně otevřou v sobotu 25. června, ale bazén se začal napouštět minulý čtvrtek. Vstupné zůstane stejné, 40 korun zaplatí dospělý, 20 dítě. Areál je otevřen denně od 10 do 22 hodin a v létě bude koupaliště od 10 do 19 hodin.

„Od roku 1998 do současné doby prošel areál koupaliště a minigolfu radikálními úpravami budov, bazénů i přilehlého prostranství. Čistota vody v bazénech je řešena novou moderní čističkou, která zabezpečuje stálou kvalitu vody, o čemž svědčí velká návštěvnost z širokého okolí,“ řekl Jaroš. V areálu podle jeho slov návštěvníci najdou udržovanou travnatou plochu k opalování, tartanové hřiště k aktivnímu odpočinku, tenisové kurty pro milovníky sportu a samozřejmě i stánky s občerstvením.

„Ke koupání slouží dva nově zrekonstruované bazény. Volný čas mohou návštěvníci všech generací také strávit v přilehlém areálu minigolfu s nočním osvětlením,“ podotkl. K dispozici je dostačující parkoviště. „Návštěvníci cestující hromadnými dopravními prostředky mohou využít spojení příměstské autobusové dopravy města Ostravy a Opavy, zastávka je přímo před koupalištěm,“ doplnil. V poslední době jsou častou klientelou také Poláci.

Bolatice

Obyvatelé Bolatic, ale i celého okolí mohou od včerejška zavítat na tamní koupaliště. To redakci potvrdil správce areálu koupaliště Radim Dembek. „Za celodenní vstupné zaplatí děti, senioři a držitelé ZTP karet čtyřicet korun, dospělé pak vyjde vstupné na padesát korun,“ uvedl Dembek s tím, že koupaliště je hojně navštěvováno.

„Pro návštěvníky jsou připraveny dva plavecké bazény a dětské brouzdaliště. Samozřejmostí je bohaté občerstvení a připraveno je i beachvolejbalové a dětské hřiště,“ uvedl.

Klára Jarošová, Tomáš Pustka, Martin Kůs,
Veronika Schindlerová, Lucie Orbanová