V pondělí 25. prosince 2011 nalezl náhodný chodec tělo muže ležícího v podloubí parku v Dvořákových sadech v Opavě. V tomto případě bylo u šedesátiletého muže původem ze Žatce konstatováno, že za jeho smrt nemůže jiná osoba, a byla nařízena pitva. Mrtvolu pak pohřební služba převezla do Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.

Mráz ale na Opavsku také zabíjel, a to hned několikrát. Třeba v sobotu 18. února nalezl čtvrt hodiny po deváté ranní devětašedesátiletý muž venčící svého psa mrtvolu muže. Jednalo se o osmašedesátiletého opavského bezdomovce. Muž ležel na matraci pod keřem na zahradě bývalých jeslí v Liptovské ulici v Opavě-Kylešovicích.

Policisté ani lékař záchranné služby, který přijel na místo, neshledali na těle známky cizího zavinění, a proto nařídili zdravotní pitvu. Ta prokázala, že muž zemřel na podchlazení. Právě bezdomovci, kteří z různých důvodů nechtějí docházet do azylového zařízení, jsou v mrazivých dnech nejvíce ohrožení prochladnutím.

Ne vždy ale v zimě venku umírali bezdomovci. Asi nejznámějším případem, kdy zemřel člověk z dobrého rodinného zázemí, je smrt šestadvacetiletého Petra S. z Dvořiska u Kravař. Mladý muž se vydal ve čtvrtek 26. ledna ráno v šest hodin na kole z Dvořiska do Štítiny a už se nevrátil. V sobotu dopoledne pak jeho otec nalezl u zemědělské skládky mezi oběma obcemi jeho kolo a při následné pátrací akci policie bylo okolo druhé odpolední nalezeno mrtvé tělo muže asi šest set metrů od kola na okraji pole a lesíka.

Lékařka tehdy nemohla určit příčinu smrti na místě, a tak s podezřením na umrznutí nařídila soudní pitvu, která potvrdila, že Petr zemřel na následky podchlazení. Spekulace o sražení autem a následném odtažení neznámým řidičem do pole byly opravdu jen výplody lidské fantazie.

Náklady stejné jako loni

Silný nárazový vítr a sníh zaměstnával silničáře. Ilustrační fotografie

Se zimním obdobím každoročně přibude spousta práce právě technickým službám. Letos se prý o nikterak náročnou zimu nejednalo. „Lze konstatovat, že náklady na zimní údržbu za měsíce leden až březen roku 2012 jsou porovnatelné se stejným obdobím roku loňského,“ uvedl provozně technický náměstek Technických služeb v Opavě Martin Girášek.

Přesto ale zima město jako každý rok poznamenala. Po zlepšení počasí v průběhu února byly zahájeny provizorní opravy. „Jednalo se o výtluky na vozovkách místních komunikací studenou obalovanou drtí,“ vysvětlil Martin Girášek.

Na konečné úpravy si ale Opavané ještě počkají pravděpodobně do začátku dubna, kdy se zprovozní obalovny. „Musím říct, že nebyly shledány žádné závažnější závady ve sjízdnosti či schůdnosti místních komunikací na území města Opavy,“ uzavřel Girášek.

Silnice v okrese nejsou po zimě zničené

Letošní zima byla sice hodně krátká, ale nadmíru mrazivá. Na stavu silnic v okrese Opava se prý naštěstí výrazněji nepodepsala. Jakmile sluníčko uklidilo sníh z vozovek opavského okresu, bylo zřejmé, že jejich stav po zimě není až tak dramatický, aby vyžadoval zásadní opravy.

Silničáři už provedli některé drobnější vysprávky na vozovkách druhých a třetích tříd, větší díry budou lepit až od dubna. „Zatím uklízíme silnice od posypového materiálu a od dubna budeme provádět hlavně opravy těch silnic, které navazují na jižní obchvat. To znamená například silnic od Oazy do Kylešovic a z Kylešovic do Raduně,“ říká vedoucí střediska opavských silničářů Karel Sýkora.

Krátká zima nebyla na ošetřování vozovek náročná a ušetřené peníze silničáři převedou na letní údržbu. Budou je moc potřebovat, protože s velkým přílivem financí počítat nemohou. Vloni mělo středisko na souvislé úpravy silnic na Opavsku dvaatřicet milionů korun a letos má na tuto činnost zatím přislíbených devět milionů korun.

Jednou ze silnic, která by si po zimě péči silničářů určitě zasloužila, je ulice Boženy Němcové v Opavě.

Jednou ze silnic, která by si po zimě péči silničářů určitě zasloužila, je ulice Boženy Němcové v Opavě.

Magistrát řešil tři zimní úrazy

Zledovatělé chodníky letos způsobily úrazy třem lidem, ale dvě žádosti město zamítlo. Vina za ně nebyla podle radních na straně magistrátu. U třetí žádosti je pro vyřízení nutné doplnit materiály a žadatelka o tom byla vyrozuměna. V prvních dvou případech šlo o zlomený kotník a o naraženou ruku.

„Během neustálých výkyvů teplot mezi minusovými a plusovými hodnotami sníh střídavě tál a zamrzal. S tím bylo nutné počítat a přizpůsobil chůzi podmínkám,“ přibližuje mluvčí opavského magistrátu Lada Dobrovolná okolnosti dvou zamítnutých žádostí o odškodnění.

Případ, u kterého se nyní doplňují materiály k provedení odškodného, se týká zlomené ruky.

Myslivci: Zvěř zimu zvládla bez obtíží

Letošní mírná zima byla příznivá pro lesní zvěř. Přestože ji myslivci jako každý rok museli přikrmovat, zvládla ji bez vážnějších obtíží. Sníh nastoupil prakticky až v lednu, kdy už zvěř měla vytvořené tukové zásoby. „Protože nebyla vysoká sněhová přikrývka, nejen zvěř, ale i my jsme se bez obtíží dostali do krmelce,“ vysvětlil myslivec Rostislav Šťastný.

Ani těch čtrnáct dní, kdy celou republiku zužovaly kruté mrazy, pro zvěř nebylo nějak tristní. „Zaznamenali jsme minimální úhyn,“ potvrdil Šťastný.

A čím vším se zvěř přes zimu přikrmuje? Senem, kukuřicí, ovsem a otrubami. Nezbytným doplňkem stravy je taky běl, díky kterému si zvířata vytvoří tukové zásoby. Myslivec Rostislav Šťastný si dokonce jako jeden z mála pořídil sněžný skútr, aby se ke krmelci přes zimu lépe dostal. Letos jej vytáhl jen párkrát.

Ilustrační foto

Spotřeba energií příliš neklesla

Kdo očekával, že na mírném průběhu letošní zimy splakaly energetické fi rmy, mýlil se. Zas tak vydatný úbytek spotřeby, jak napovídala situace, prý nenastal. „Letošní teplý podzim a zima měly vliv na objem distribuovaného zemního plynu, nicméně, pokud bychom srovnali zimní měsíce tohoto roku a roku předchozího, pro spotřebu domácností a maloodběratelů na severní Moravě, k mimořádným změnám nedošlo,“ potvrzuje Linda Ešková ze společnosti RWE Transgas, a. s.

Co za tím vězí? Těžko soudit. Pár týdnů ostrých mrazů zde přece jen vládlo. Kromě toho si pravděpodobně většina z nás doma přitápěla i při menších chladech. Nyní čeká všechny jedna z nejneoblíbenějších částí roku. Do schránek přijde vyúčtování. Dobrou zprávou se alespoň stalo, že další zdražování ze strany RWE prý zatím na lidi nečeká. „O zvyšování cen zemního plynu opravdu momentálně neuvažujeme,“ uzavírá Linda Ešková.

Nafta v nádržích zamrzala

Mrazy také nemile překvapily řadu řidičů. Těm přímo v nádržích zamrzla nafta, a auto se tak stalo nepojízdné. Obranou proti zamrznutí nafty je vlastně jen teplo. I s adetivem (nemrznoucí směsí) totiž nafta zamrzá při minus 25 stupních a jak řada řidičů poznala, stává se to zrovna ve chvíli, kdy auto nejvíce potřebují.

„Že je v autě nafta zamrzlá, jsme zjistili ve chvíli, kdy jsme chtěli odjet z hor domů. Ani nebudu říkat, jak jsem byla rozčílená, když se to stalo i přesto, že tam byla ta směs proti zamrznutí. Nakonec jsme auto i zavazadla nechali na místě a odjeli domů autobusem a manžel pak s kamarádem dojel pro auto s podvalníkem,“ svěřila se Marie Vrátná z Opavy.

„Během zimy to bylo tak do dvaceti případů. V zásadě to znamená auto dopravit do tepla, nechat rozmrznout, rozebrat, vyčistit a vyměnit palivový filtr,“ řekl vedoucí autorizovaného servisu Škoda opavského Autosalonu ADIV Jiří Pospíšil s tím, že v nádrži se vlastně vytvoří z adetiva něco jako vosk a zanese vše, kudy by nafta měla téct.

Majitel auta si tak kromě nervů musí připravit i peněženku, protože taková služba není zadarmo, jen třeba odtah stojí 25 korun za ujetý kilometr. Problémy se zamrzající naftou znají i v dalším opavském autoservisu Mambra. I když méně. „Řidiči byli na zimu určitě připraveni lépe, než na zimu před pěti lety, kdy jsme tu měli zamrzlých aut i osm v jednom dni. Teď to bylo asi pět případů,“ říká vedoucí servisu Martin Kopťák s tím, že daleko více práce jim připravily v mrazu kolabující autobaterie.

„Určitě jsme vyjížděli tak k patnácti případům, dalších odhadem pětadvacet lidí přišlo do prodejny pro novou baterii,“ doplnil. Oba muži se ale shodují také v tom, že je důležité, kde se nafta kupuje. Bohužel stále jsou u nás čerpací stanice, které nemají naftu kvalitní a levná cena ještě neznamená dobrou naftu.

Zimou trpěl především pstruh potoční

Ilustrační foto

Potoky promrzlé až na dno a kormoráni - tyto problémy uplynulou zimu sužovaly rybáře. Zatímco v komorových chovných rybnících to momentálně vypadá na minimální úhyn, o poznání hůř jsou na tom chovné potoky. „Chovné potoky byly promrzlé až na dno, tím pádem počítáme s velkým úhynem,“ postěžoval si hospodář opavské pobočky Českého rybářského svazu Miroslav Kiszka.

Největší úbytek pak předpokládá u pstruha potočního, který v tomto teritoriu žije. „Zatím to jsou pouze spekulace, jelikož výlovy teprve budeme provádět. Je tady ale velký předpoklad, jelikož extrémní mrazy jsou pro potoční živočichy opravdu velmi nepříznivé,“ upozornil Miroslav Kiszka.

Dalším problém byl pro rybáře chráněný pták kormorán. Ten se sice nedostal na řeku Opavu, která byla takřka zamrzlá, zato ale přesídlil na Moravici, kde problém s lovem ryb neměl. „Je dobře, že na Opavě letos kormorán neměl šanci. Na Moravici jich ale dle mého odhadu mohlo být až osmdesát,“ kroutil hlavou Kiszka. „Zatím to ještě nemůžu vědět s přesností, ale domnívám se, že situace na Moravici je obdobná jako loni,“ uzavřel Kiszka.