VYBRAT REGION
Zavřít mapu

TÉMA: Alkoholici pili vesele dál

Opava /PROHIBICE/ – Kdo čekal, že záchytka po vyhlášení prohibice osiří, byl naivní. Mnozí pili v té době stejně jako před vyhlášením a možná i víc. To je názor zaměstnanců opavské záchytky, kteří měli zákazníky každý den.

7.10.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Vít Černý

Někdy opilci zaplnili všech šest lůžek, jindy pouze část, ale prostory rozhodně prázdné nezůstávaly. „Alkoholu je mezi lidmi podle všeho pořád dost a mnoha lidem je zřejmě úplně jedno, co pijí. Metanolovou hrozbu ignorují a jediné, co je zajímá, je možnost házet do sebe panáky nějaké kořalky," konstatuje pracovnice Stanislava Vítková.

Během prohibice vedli mezi alkoholem zmoženými návštěvníky opavské záchytky muži, ale minulý pátek v pravé poledne navštívila její prostory i žena. Na erárním lůžku vyspávala svůj opilecký sen do tří hodin nad ránem, protože v půl čtvrté už musela uvolnit svou postel dalšímu zájemci, pohrdajícímu jakoukoliv prohibicí.

Ilustrační foto.

Stanislava Vítková ví o dopadech alkoholu své a nad chamtivostí podnikatelů, kteří jeho úpravou otrávili veřejnost, jen nevěřícně kroutí hlavou. Trest, který pro ně navrhuje, nemá s humanizací nic společného a většina lidí v Česku by s ní rozhodně souhlasila. Nejenom ji zřejmě zajímá i to, co se stane s alkoholem staženým z regálů. Předpokládá, že se po čase nejspíš zase dostane do oběhu.

„Teď všichni upozorňují na to, kolik lidí zemřelo na metanol. Nikdo ale nemluví o těch, kteří denně umírají na etanol. Rozdíl je jen v tom, že podstupují k hrobu delší cestu," upozorňuje Stanislava Vítková zcela realisticky na problém, u kterého je diskuse asi zbytečná.

Pálenicím prohibice neublížila

Kdo očekával, že bude mít prohibice v našem regionu těžký dopad na pěstitelské pálenice, mýlil se. Období „sucha" je prý nikterak nepoznamenalo a zákazníků měly dost. Nouzi o zákazníky prý neměli například ani v pěstitelské pálenici v Hněvošicích. Metylalkoholová aféra a s ní související vládou vyhlášená prohibice tady obchody nijak neomezila. Množství lidí přicházejících si tu nechat vypálit z vlastního ovoce kořalku se nezměnilo.

Provoz jel údajně normálně i přes hojnější kontroly celníků a všude panující strach z otrav alkoholem. Jak také vysvětlil jeden ze zdejších zaměstnanců, při žádných kontrolách zde nebyl nalezen důvod k udělení jakýchkoli zákazů či opatření.

Ilustrační foto

To v Lihovaru a likérce ve Velké Polomi vládne jen poloviční spokojenost. Výrobky vlastní značky totiž za prohibice musela společnost stáhnout. „Není to příjemné. Své výrobky jsme museli dočasně uskladnit," potvrzuje František Lehner z Lihovaru a likérky Velká Polom spol. s r. o.. To má samozřejmě výrazně negativní vliv na ekonomiku podniku.

Dobrou zprávou pro firmu je tak alespoň to, že rovněž i jejich pěstitelská palírna, podobně jako jiné, úbytkem zájemců netrpí. „V poslední době jich chodí naopak poměrně dost. Někteří se sice ptají, jestli je to všechno bezpečné, ale tady se nemají čeho bát," tvrdí František Lehner na závěr

Cukráren se prohibice nedotkla

Některé zajímalo, zda měl zákaz prodeje a konzumace tvrdého alkoholu nepříznivý dopad také na cukrárny. Výsledek je ovšem z pohledu opavských cukráren veskrze pozitivní. Určitě si vybavíme zákusky jako koňakové špičky nebo třeba kokosové řezy, do nichž kapka alkoholu rozhodně patří. K žádnému dramatickému vyklízení pultů se sladkými dobrotami ale nedošlo.

„Zásadním způsobem se nás prohibice co se zákusků týká nedotkla. Do tiramisu sice třeba přidáváme mandlový likér, ale ten nepřekračoval povolené množství alkoholu," vysvětloval majitel Cukrárny – Občerstvení – Krčmář v opavské Ostrožné ulici Jiří Krčmář.

Ilustrační foto.

Spousta dalších cukráren ve slezské metropoli odebírá zákusky od hradeckého podniku Kamahaj, jenž při výrobě alkohol vůbec nepoužívá. „Nijak zvlášť jsme to nepocítili. Nemohli jsme akorát míchat mojita a podobné nápoje. Sem tam se k nám stavili někteří zákazníci na štamprli, takže tohle jsme během prohibice zatrhli," hlásili nám z kavárny Marlenka, kam si spousta Opavanů chodí pochutnat na dobrém zákusku.

Na počtech opilců se prohibice nepodepsala

Zákaz podávání a prodeje tvrdého alkoholu se překvapivě nikterak nepromítl do množství extrémně podnapilých lidí konajících nepořádek v opavských ulicích. Nijak viditelně prohibice údajně nezasáhla ani do počtů podnapilých řidičů a cyklistů. Prohibice neprobihibice, Opavané si užívali alkoholu v minulých dnech stejně jako vždy.

Vysvětlení je prosté. Buďto si nalezli vlastní neoficiální zdroje kořalky, nebo nic nekomplikovali a přesedlali na pivo či víno. „Situaci v období prohibice jsme vnímali úplně stejně, jako by prohibice nebyla. Obvyklá situace byla například i v podobě silně podnapilých osob, které byli převezeny do protialkoholní záchytné stanice v Opavě," potvrzuje Pavla Losertová z oddělení prevence kriminality opavské městské policie.

Ilustrační fotografie.

Kupříkladu předminulé úterý musel být na záchytku převezen jednapadesátiletý muž, který si ustlal na chodníku v Pekařské ulici. Dechová zkouška u něj ukázala hodnotu 2,84 promile. Nouze prý nebyla ani o klasické přestupky, jakými je mimo jiné popíjení alkoholu na veřejnosti, což většinou realizují bezdomovci nasávající ve městě levná krabicová vína.

Bezpečněji pak nebylo v době prohibice ani na silnicích. Při kontrolách se pořád nacházelo dostatek řidičů, kteří usedli za volant pod vlivem. A to se týká rovněž cyklistů, kteří nepovažovali podnapilost za důvod k tomu, aby na bicykl nesedali. Dá se tedy říci, že zákaz prodeje tvrdého alkoholu policii podle všeho nikterak práci s opilci neulehčil.

Hospody odlivem hostů netrpěly

Provozovatelé restauračních podniků a hospod na Opavsku, kteří se s přicházející prohibicí obávali odlivu hostů, nakonec nad výdělkem nesplakali. Zákazníků měli pořád dost. Jak je to možné, že se z oběhu stáhne nebývalé množství tvrdého alkoholu, a lidé přesto do restaurací nepřestanou proudit ve velkém? Odpověď je nasnadě. Drtivou většinu hospod na Opavsku totiž tvoří pivnice.

A jak již vyplývá ze samotného názvu, hlavní sortiment, kvůli kterému sem lidé chodí, tvoří zlatavý mok, a nikoli likéry, destiláty a kořalky. „Ne, prohibice tu vůbec poznat nebyla. Lidi sem chodí na pivo. Tak dva až tři hosté si sem tam dají nějakého panáka a v pátek se objednávají tradičně nějaké ty fernety a podobně, ale hlavně se tu odjakživa pilo pivo," říká kupříkladu sympatická žena za výčepem pivnice U Mnicha v Ostrožné ulici v Opavě.

Ilustrační foto.

Trochu větší dopad měla prohibice na bary. Do těch se přece jen chodí povětšinou zástupci mladší generace, kteří si rádi dají panáka něčeho „lepšího". Avšak ani tady nedošlo k žádnému katastrofi ckému dopadu. Tedy alespoň co se návštěvnosti týká. „Trochu slabší to možná párkrát bylo, ale nijak moc. Ono to mělo spíše dopad na obrat. Zákazníci totiž prostě začali pít místo tvrdého pivo, a to je samozřejmě cenově mnohem levnější," vysvětluje například mladá půvabná barmanka z Motoscoot baru sídlícího rovněž v Ostrožné ulici, a to jen co by kamenem dohodil od pivnice U Mnicha.

Hospody i bary na Opavsku dle všeho udržel v době prohibice na nohou zejména fakt, že i Slezané jsou hlavně národem pivařů.

Autor: Redakce

7.10.2012
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 18 000 Kč Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů, taxikáři ŘIDIČ -KA AUTOMOBILŮ DO 3,5,T. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: *KO: Stratil Rico, tel.: 775 565 568, e-mail: stratil@mavori.cz, Jízdy s dodávkou zn. Peugeot Boxer (10 palet s pachtou), jízdy: vnitro, Polsko, Slovensko, Maďarsko, nástup ihned.. Pracoviště: Mavori s.r.o. - pracoviště, Těšínská, č.p. 1509, 746 01 Opava 1. Informace: Rico Stratil, +420 775 656 568. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 120 Kč Stavební a provozní elektrikáři ELEKTRIKÁŘ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč, mzda max. 140 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Hanke Martin, mob.: 724 259 544, volejte v době od 7:00 do 15:00 hod., e-mail: m.hanke@hankestrojirna.cz., SOU v oboru, praxe výhodou, zdravotní průkaz, samostatnost., Pracoviště: Opava, nástup ihned.. Pracoviště: Hanke strojírna s.r.o., Těšínská, č.p. 687, 746 01 Opava 1. Informace: Martin Hanke, tel.+420 553 715 020,mob.:724 259 544. Obchod - Obchod Obchodní referent 20 000 Kč Obchodní referenti KONTROLOR -KA STROJÍRENSKÉ VÝROBY DIVIZE KOVÁRNA A KALÍRNA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Krybusová Daniela Ing., tel.: 553 872 176, e-mail: krybusova@ostroj.cz, POŽADUJEME:, Minimálně vyučen ve strojírenském oboru; praktická zkušenost v oblasti kontroly kvality strojírenských výrobků výhodou; zkušenost s měřicími a zkušebními přístroji strojírenských výrobků; znalost čtení technické dokumentace; orientace v oblasti technických norem; základní orientaci v oblasti norem systému jakosti; znalost práce s PC., Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení, pracoviště Opava, nástup ihned., Nabízíme: příspěvek na penzijní připojištění po 1 roce v zaměstnaneckém poměru; příspěvek na letní dětský tábor nebo lyžařský výcvik; poukázky na zdravotní prevenci, sportovní a kulturní aktivity; sportovní a společenské akce společnosti., Náplń práce:, - hodnotí jakost a spolehlivost dodávek., - kontroluje jakost výrobků., - obsluhuje měřící a zkušební techniku. , - odpovídá za řízení neshodných výrobků., - provádí kontrolu průvodní dokumentace; mezioperační technickou kontrolu; ověřování způsobilosti měření; rekvalifikace výrobků; výstupní technickou kontrolu., - rozhoduje o vyřazení vadných výrobků.. Pracoviště: Ostroj a.s., Těšínská, č.p. 1586, 746 01 Opava 1. Informace: Daniela Krybusová, +420 553 872 176. Výroba - Výroba Montážní dělník 20 000 Kč Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 16. Poznámka: KO: Hahnová Alena, tel.: 604 297 720 - volejte pouze po-pá 8:00 - 14:00 hod., e-mail: alena.hahnova@brano.eu, Pečlivost, důkladnost, smysl pro detail, samokontrola, zodpovědnost, pravidelná docházka., Pracoviště Hradec nad Moravicí.. Pracoviště: Brano a.s., Opavská, č.p. 1000, 747 41 Hradec nad Moravicí. Informace: Alena Hahnová, +420 604 297 720.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opava jede na Duklu, Skuhravého neřeší

Ilustrační foto.

Vojáci přispěli seniorům

Nováček z Opavy vyzve Spartu

Opava – Zvučeného soupeře přiřknul los pro osmifinále MOL cupu nováčkovi FORTUNA:LIGY z Opavy.

Ve Vítkově se stále jedná o koalici

Byť v některých městech na Opavsku již byla po komunálních volbách podepsána koaliční smlouva, ve Vítkově jednání pokračují.

Václav Bujnoch: Náš výkon z Fribourgu by v lize nestačil ani na Svitavy

Na famózní výkon proti Nanterre opavští basketbalisté ve středu večer nenavázali. Ve svém druhém vystoupení v prestižní Lize mistrů prohráli na palubovce úřadujícího švýcarského mistra z Fribourgu 79:97.  

Výbor dobré vůle pomohl opavskému stacionáři

Charitnímu Dennímu stacionáři pro seniory, který působí od roku 1995 jako jediné zařízení tohoto typu na Opavsku, pomohl Výbor dobré vůle Nadace Olgy Havlové.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT