„Bylo to víceméně standardní, ale to je tím, že nemáme problémy s návštěvností nikdy. Pochopitelně, pokaždé nejvíce záleží na počasí. Když je hezky, chodí lidé více," konstatuje například provozní Café Kramer Marek Binar. Není rovněž těžké uhodnout, co si ve slezské metropoli dávali lidé nejčastěji. Na prvním místě bylo pivo všech možných značek. Dalším nejčastěji podávaným nápojem pak byly rozmanité vychlazené minerálky a nealka.

Dle postřehů některých číšníků se ale překvapivě Opavané věnovali i v parném klimatu také hojnému pití kávy. Na jedné věci se ale na závěr shodli všichni dotazovaní pracovníci v pohostinství. Zejména druhá polovina letošních prázdnin zařadila toto léto mezi vůbec nejúspěšnější sezony, pokud jde o výdělky na restauračních zahrádkách.

Do Opavy zavítalo bezmála deset tisíc turistů

Poláci, Němci, Slováci, Britové i Japonci. Všechny tyto národy letos chtěly spatřit krásy Opavska. Nejčastěji se ale do slezské metropole jeli podívat Češi. „Městské informační centrum v období letních prázdnin navštívilo téměř devět tisíc návštěvníků, což je o pět procent více než ve stejném období loňského roku," uvedla Eva Balarinová, která je pověřena řízením odboru Kancelář primátora města Opavy.

Největší nárůst návštěvníků Městské informační centrum prý zaznamenalo u domácích, tedy českých turistů. Ten byl prý až desetiprocentní. „Návštěvníci se zajímají především o prohlídku historického centra města a kulturní nabídku ve městě během svého pobytu. Absolutně největší zájem je pak o cyklomapy, tipy na cyklovýlety a turistickou nabídku v okolí města Opavy," informovala Eva Balarinová.

Ilustrační foto

Turisty prý letos sem táhlo znovuotevření budovy Slezského zemského muzea. S velkým ohlasem se údajně setkalo i sympozium Polotovar. Vděčným objektem zájmu byla především koule přeměněná na bombu na Horním náměstí. „Rodiče s dětmi si rovněž velmi pochvalovali dětská hřiště v městských parcích i Městských sadech. Pozitivně je pak vnímána také rozsáhlá nabídka restauračních zařízení v centru města," dodala Eva Balarinová.

Není nebe bez mráčků a i Opava má ještě hodně co dohánět. Turisté prý negativně hodnotili dopravní situaci ve městě a okolí, nedostatečnou dostupnost k veřejnému internetu a nedostatečnou bezbariérovost ubytovacích zařízení.

Počasí udělalo koupalištím radost

Enormně teplé dny vylákaly stovky lidí z Opavska na zdejší koupaliště. Provozní plováren si letošní sezonu pochvalují, prý byla nadprůměrná.

Opava lákala tobogany

Sezona vzhledem k momentální nepřízni počasí byla na Městském koupališti v Opavě ukončena už v pátek. Jeho provozovatelé si ale mohou mnout ruce. Návštěvnost byla velmi dobrá. „S letošní sezonou jsme vzhledem k příznivému počasí, jež bylo nejlepší za posledních pět let, spokojeni. Porovnáme-li sezonu 2012 se sezonou předchozí, byla letos návštěvnost zhruba o třicet procent vyšší. Průměrná návštěvnost byla asi pět set návštěvníků a rekordní návštěvnost byla 20. srpna 2012, kdy na městské koupaliště našlo cestu přes 2300 návštěvníků," pochvaloval si provozně technický náměstek Technických služeb v Opavě Martin Girášek.

Velkým lákadlem byly dle jeho slov například dva tobogany, které jsou zdarma. Opomíjený nezůstal ani minigolf a dvě hřiště na plážový volejbal. Nejmenší návštěvníci uvítali novinku v podobě nového dětského hřiště a nafukovacího skákacího hradu. Starší příchozí mohli ocenit vodní fotbálek a připojení na wi-fi zdarma.

„Ve druhé polovině prázdnin jsme v areálu koupaliště připravili pro naše návštěvníky další novinku, a to aqua zorbing. Rádi konstatujeme, že o všechny atrakce byl poměrně slušný zájem," uvedl Martin Girášek. Na městské koupaliště vyrazili letos i návštěvníci z širokého okolí, například z Polska. Opavané se také mohli podívat na webové stránky www.koupalisteopava.cz, kde nalezli všechny potřebné informace týkající se plovárny, a to od historie až po popis vstupního systému.

Na koupališti. Ilustrační foto.

Na Hradci návštěvnost každý rok stoupá

Nejen lidé z Hradce nad Moravicí letos navštívili zdejší koupaliště. To se každým rokem těší čím dál větší oblibě. Podle provozního Koupaliště v Hradci nad Moravicí Romana Celty je důvodem především zdejší okolí. „Výhodu vidím skutečně v přírodním prostředí, ve kterém je plovárna zasazena. Není okolo žádný asfalt, ale krásná panoramata. Mimo jiné zde určitě lidi láká nízká cena vstupného," domnívá se Roman Celta.

Na konci sezony zde byl navíc umístěn oblíbený vodní fotbálek a možnost využití aqua zorbingu. „Velkým lákadlem je ale také zdejší zámek. Lidé si cestu na koupaliště tím pádem většinou spojili s výletem," dodal Roman Celta. Podle jeho slov se návštěvnost na zdejší plovárně letos opět zlepšila, a to zhruba o dvacet procent.

Na bolatické koupaliště jezdili lidé na kolech

Lidé z Opavy, Ostravy i Polska zavítali letos na koupaliště v Bolaticích. Zdejší provozní Sabina Heisigová si ale myslí, že sezona byla zhruba stejná jako loni. „Loni byl horší na počasí srpen, letos zase červenec. Takže se to vyrovnalo," řekla Sabina Heisigová.

Výhodou bolatické plovárny je podle ní široká možnost využití volného času. Je zde totiž například spinning nebo fi tness. „Letos k nám spoustu návštěvníku přijelo na svých bicyklech po cyklostezkách. Dá se říct, že to byl letošní hit," uzavřela Sabina Heisigová.

Kravařský odpust je vyhlášen v širokém okolí

Kolotoče, cukrová vata a stovky stánků. To je ve zkratce Kravařský odpust. Má stoletou tradici a jezdí na něho i lidé z Ameriky. Se závěrem prázdnin každoročně do Kravař zavítají kolotočáři. Podle starosty Kravař Andrease Hahna je to největší tahák do zdejších krajin. „Letos jsme evidovali návštěvníky z širokého okolí. Byli zde Ostravané, Němci, ale například také Američani," pochvaloval si Andreas Hahn.

„Nejoblíbenější je ale odpustové pondělí zakončené ohňostrojem. My v Kravařích s nadsázkou říkáme, že tím končí starý rok a začíná nový, kdy se opět budeme chystat na odpust," uvedl Andreas Hahn. Podle něj ale Kravaře nabízejí mnohem víc než jen odpust. Velmi vyhledávané jsou prý také pivní slavnosti, veteráni na zámku nebo Kutský odpust.

„Každoročně se najdou kritici, kteří tvrdí, že tu nic není. Postupem času jsme ale zjistili, že to jsou lidé, kteří se ani bavit nechtějí, protože jsme je na žádných ze zmiňovaných akcí nepotkali. Tudíž si z toho už ani neděláme hlavu," uzavřel Andreas Hahn.

V Hlučíně a Hradci jsou se sezonou spokojeni

Hlučínský tiskový mluvčí Miroslav Pech si letošní sezonu pochvaloval. Zafungovalo podle něho hned několik faktorů: „Především musím zmínit, že fantasticky vyšlo počasí. Přitom jsme nezačali moc dobře. Majáles nám propršel, a proto jsme se obávali, jak to půjde dál." No, a šlo to více než parádně, o čemž svědčí parádní akce na hlučínském náměstí a také štěrkovně. Zde se uskutečnilo hned několik festivalů, které lidi táhly. Ať už zmíníme Valník na výletě, nebo Štěrkovnu Open Music.

„Velice úspěšným se stal Festival kultury Hlučínska. Přišly se na něj podívat tisíce návštěvníků," konstatoval Miroslav Pech.

Festival Moravské hrady v Hradci nad Moravicí.

Také v Hradci nad Moravicí jsou se sezonou spokojeni. Stěžejním měsícem se pro něj stal srpen, kdy se v zámecké zahradě konal koncert Jaromíra Nohavici. Pod zámkem na Mariánských lukách proběhl velký hudební festival Hrady a zámky. Úspěch slavila také divadelní komedie Příbuzné si nevybíráme. „Největší ohlas měl Jaromír Nohavica. Přišlo se na něj podívat dva a půl tisíce lidí. Nezklamaly samozřejmě ani Hrady a zámky," poznamenala tisková mluvčí Hradce nad Moravicí Jitka Celtová.

Vzhledem k tomu, že v Hradci probíhá výstavba nové kanalizace, spousta návštěvníků se bála komplikací spojených s dopravou. „Menší dopravní kolaps nastal až před komedií Příbuzné si nevybíráme. Pracovalo se totiž v Zámecké ulici. Jinak to bylo v pořádku," dodala Jitka Celtová.

Zámky hlásí celkem úspěch

Na letošní sezonu nebudou kasteláni obou zámků vzpomínat ve zlém. Přes tíživou ekonomickou situaci se jim docela vydařila.

Zámek Hradec

Hradeckému zámku ji znovu komplikovala uzavřená Zámecká ulice. „Motoristům uzávěra znovu zkomplikovala cestu k zámku. Opravy jsou nutné, ale v tomto případě nemusely být zrovna během prázdnin," míní kastelán Jaromír Přibyla. Přesto na zámek letos zavítalo zhruba 24 tisíc lidí.

S Hradozámeckou nocí bude letošní návštěvnost na úrovni loňského roku. Sezonu zámku vylepšily čtyři nasazené trháky v srpnu, které byly beznadějně vyprodané – inscenace opery Carmen a činoherní komedie Příbuzné si nevybíráme, rockový festival Moravské hrady. cz a koncert Jaromíra Nohavici u Bílé věže.

Podobně vyprodaná byla i 1. září Hradozámecká noc se spoustou lákadel. „Návštěvníci si mohli vybrat mezi večerními a nočními prohlídkami s kostýmovanými průvodci. Byla pro ně připravená ukázka vojenské historie z počátku devatenáctého století," hodnotí akce kastelán Přibyla.

Raduňský zámek

Pro motorizované zájemce o prohlídku nebyla do otevření jižního obchvatu jednoduchá ani cesta na raduňský zámek. „Všude byly uzávěry, a než by lidé měli pátrat, kudy se k nám dostanou, raději nejeli nikam," konstatuje kastelánka Eva Kolářová. Historický objekt si během sezony i přes tyto potíže prohlédlo kolem 12 tisíc návštěvníků.

Další přibudou u tanečního vystoupení Baletu Globa, při Zámeckém haloweenu a během Vánoc na zámku. „Letos jsme navíc zorganizovali tři výstavy s programem v duchu Zámeckého odpoledne, otevřeli jsme velkou zámeckou knihovnu zrekonstruovanou do podoby z roku 1903 a secesní byt knížecího komorníka ze stejné doby, na který jsme pyšní," říká Eva Kolářová.

Průběh letošní sezony ovlivnilo počasí, které bylo často až nadstandardně letní a lidé chodili raději k vodě.

Léto na Štítině v klidu

Jedním slovem pohoda. Přesně tak to vypadalo přes letní prázdniny ve Štítině. Velmi úspěšné zde byly zejména dvě akce, a to posvícení a oslava první písemné zmínky o obci společně s výročím narození slavného rodáka – generála Heliodora Píky. Dle štítinského místostarosty Václava Bendy se průběh letošního léta v obci příliš nelišil od předchozích. Zároveň ovšem dodává, že díky přívětivému počasí byly některé kulturní akce přece jen navštěvovanější.

Kupříkladu jen tradičního a oblíbeného posvícení a mládenecké se údajně zúčastnilo až kolem třech tisíc lidí. „To víte, ženy a dívky platily za vstup jen milým pousmáním a vstupné museli dávat jen muži," směje se Václav Benda.

Za velmi úspěšné lze pak rozhodně považovat také oslavy 730 let od první písemné zmínky o obci a jubileum 115 let od narození generála Heliodora Píky. Hlavní program se odehrál poslední červnový den a nespočet lidí se tu zúčastnil kupříkladu kladení věnců na pomník, podívané na ohňostroj, předávání čestných medailí nebo poslechu několika koncertů a mnoha dalších doprovodných akcí. Prázdniny si tak podle všeho Štítinští užili skutečně letně a odpočinkově.