V Oticích mají školu v barvách obce

Když sjíždíte od opavského městského hřbitova k Oticím, vidíte ji zdaleka. Nově opravenou budovu základní školy, která září modrožlutou fasádou v barvách obce.

Škola za sedm milionů

Nyní zde fi nišují dělníci, aby se škola mohla 3. září pro děti z Otic a Uhlířova otevřít. Otičtí se do rekonstrukce staré budovy pustili z několika důvodů. „Vnitřní dispozice neodpovídala současným trendům, nebyly prostory pro družinu a pro volnočasové aktivity. Škola byla nezateplená a měla starou střechu," zdůvodnil otický starosta Vladimír Tancík s tím, že budova má nyní místo dvou tři nadzemní podlaží.

I když je nová škola podstatně větší, dětí prý bude dost, přinejmenším ještě pět let. „Pak klesá demografi cká křivka. My už však máme nápady, jak budovu dál využít. Jsou to úvahy, o nichž je předčasné mluvit," pokračoval starosta. Rekonstrukce budovy stála zhruba 8 milionů korun. Většina peněz připutovala z ROP Moravskoslezsko. Obec ze své pokladny vydala jeden milion. „Žádost o dotaci na školu byla podána ještě v minulém volebním období," doplnil Vladimír Tancík.

Hřiště pro šest druhů sportů

Otičtí se rovněž pustili do nového hřiště s umělým povrchem, na něm bude možno provozovat šest druhů sportů včetně fotbalu, košíkové či házené. Hřiště bude osvětleno, oploceno a bude volně přístupné. Hotovo by mělo být do konce letošního října. Přišlo na 1,5 milionu korun, z nichž osm set tisíc korun zaplatil Státní zemědělský intervenční fond, 225 tisíc korun kraj a zbytek obec.

Chodník bez bariér

Místní obyvatelé mohou chodit také po zbrusu novém chodníku po levé straně Kylešovské ulice. Bezbariérový chodník ocení hlavně lidé na vozíčku a lidé méně pohybliví. Chodník přišel na 240 tisíc korun.

Nový chodník chrání více chodce

.

Nový chodník dává chodcům podél frekventované Olomoucké ulice ve Slavkově větší pocit bezpečí. foto: Deník/Zuzana Urbánková

Pokud jezdíte hlavním tahem směrem na Olomouc přes Slavkov u Opavy, tak víte, jaký je zde provoz. To byl důvod, proč obec postavila po levé straně nový chodník. Ten je podle starosty Slavkova Vladimíra Chovance důležitý pro větší bezpečí chodců i silniční dopravy.

Původní chodník měl špatné silniční obruby, ten nový tento nedostatek napravil. Součástí 450 metrů dlouhého bezbariérového chodníku jsou i vjezdy k domům. Stavba přišla na 910 tisíc korun, a protože obec se žádostí o dotace na kraji neuspěla, musela tyto peníze vydat ze své kapsy. „Další chodník plánujeme v Zámecké ulici, kde zlepší přístup k Senior centru," podotkl Vladimír Chovanec a dodal, že obec chce ještě letos upravit některé špatné povrchy vozovek.

Litultovice mají novou tělocvičnu

.

Nová tělocvičně se v Litultovicích otevřela minulou sobotu. foto: archiv obce

Tělocvičnu u základní a mateřské školy začali pracovníci firmy Pohl budovat v polovině října loňského roku. Letos v létě byla budova dokončena a minulou sobotu otevřena. „Tělocvična představuje splnění našeho dlouholetého přání, protože v západní části Opavska žádné podobné zařízení není," říká starosta městyse Jan Raida.

Objekt bude dopoledne využívaný školskými zařízeními a odpoledne i večer sportovními spolky i běžnou veřejností. Rozměry tělocvičny umožní sportovcům provozování tenisu, volejbalu, basketu, házené, fl orbalu, badmintonu, malé kopané, nohejbalu a stolního tenisu.

Veřejnosti nabídne možnost cvičení od aerobiku až po jógu, rodiče v ní mohou také cvičit se svými dětmi.

Bolatické chodníky v novém hávu

.

Jednou z ulic, kde se pracovalo na nové hezčí podobě chodníku byla v Bolaticích ulice Družstevní. foto: archiv obce

Čeho si většinou všimne nejdřív návštěvník přijíždějící do jakékoli obce poprvé? Často jsou to cesty nebo chodníky. O to, aby byly vizitkou obce, se snažili a snaží i v Bolaticích. V obci se pracuje nejen na rekonstrukci stávajících, ale také na zbrusu nových chodnících k nově postaveným domům. Začali s tím v polovině července a dokončení je naplánováno na začátek září.

„Komunikaci staví obec díky dotaci ministerstva pro místní rozvoj ve výši 2,4 milionu korun," doplňuje informaci starosta Bolatic Herbert Pavera, s tím, že celkové náklady se mají pohybovat kolem 3,2 milionu. Místními technickými službami byla nákladem necelého půl milionu korun opravena ulice Družstevní a pro větší bezpečnost občanů se nyní buduje část chodníku v ulici Nádražní.

V září má dojít i na opravu místní komunikace v ulici Zahradní. Kromě oprav a staveb nových komunikací se však vedení obce pustilo i do dalších projektů. „V létě jsme zřídili ve sběrném dvoře přístřešek, včetně jímky pro zachytávání nebezpečných kapalin, do které budou moci lidé odkládat nebezpečné odpady," uvádí Herbert Pavera.

Zároveň říká, že prioritně byl tento rok skutečně zacílený hlavně na jednu věc: „Letošek je zaměřený především na opravy místních komunikací a chodníků a nejinak tomu bude i příští rok, kdy díky zvýšenému rozpočtovému určení daní konečně budeme více opravovat místní komunikace."

V Hlučíně rekonstruovali školy

Hlučínské základní školy Rovniny a Hornická prošly rekonstrukcí a u prvně zmíněné budovy se upravoval také sportovní areál. Celková investice byla 60 milionů korun. Na velkou část z této částky získal Hlučín dotaci z fondů Evropské unie a také z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko.

V Rovninách se dělalo nové zateplení školy a na hřišti byl vybudován 250 metrů dlouhý běžecký ovál, dva beachvolejbalové kurty, hřiště pro minikopanou, volejbal, nohejbal, streetball a také basketbal. Zatepleno bylo všech osm pavilonů a měnila se také okna. Dělníci si vyhráli i se základní školou Hornická. Zde se zateplovaly obvodové zdi, strop pod střechou a také došlo k výměně oken.

Rekonstrukce obou základek byly slavnostně ukončeny před velkými letními prázdninami. „Bezesporu se jedná o největší investiční akci v Hlučíně za několik posledních let," poznamenal hlučínský tiskový mluvčí Miroslav Pech.