O vítězství rozhodli také čtenáři našeho Opavského a Hlučínského deníku a Regionu. Spolu s dalšími vítěznému páru poslali jednadevadesát hlasů, a tím mu zabezpečili nejen svatební obřad, ale i zapůjčení exkluzivního svatebního oblečení, včetně oblečení pro družičky, kytici, dort, učesání, nalíčení a další hodnotné ceny pořadatelské Vzdělávací a cestovní agentury A-gnos z Bruntálu.

Sčítání hlasů zaslaných čtenáři Deníku šesti přihlášeným párům proběhlo v pátek 22. února v 18 hodin pod notářským dohledem Ivany Valtové. „Ještě výhru rozdýcháváme, radost je veliká. Nečekali jsme to," těšila se z vítězství budoucí nevěsta Denisa Dimiděnková, kterou s partnerem do soutěže Svatba naživo přihlásila sestra Zuzana Pospíšilová. I ona s partnerem Romanem Chudým usilovala o vítězství v soutěži, ale svatbu víc přála své sestře.

Potřetí ženatý policejní mluvčí

Společenskou událostí měsíce se stala svatba. Těmi, kdo si řekli ano, byl tiskový mluvčí opavských policistů René Černohorský a jeho vyvolená, dnes mladá paní Taťána. Opavský policejní mluvčí René Černohorský řekl „ano" už třem ženám a pokaždé to myslel vážně. „To je tak. Po každé svatbě jsem se cítil plný elánu, odhodlání a přesvědčení, že jsem našel tu první, jedinou a nejlepší ženu svého života. Byl jsem přesvědčený, že do další svatby bych už rozhodně nešel. Problém je v tom, že člověk míní a osud mění.

Časem jsem zjistil, že nikdo by za žádných okolností nikdy neměl říkat nikdy, a obzvláště v tomto smyslu. Vím, že moje poslední manželství pořád trvá, a to je pro mě podstatné. Nevím, jestli je právě tohle pravé, ale přemýšlením si těžkou hlavu nedělám. Je docela možné, že já jsem pro manželství ten levý. Co bude dál, to zatím netuším, protože nevyznávám zásadu třikrát a dost," hovoří René Černohorský s humorem jemu vlastním nevážně na vážné téma.

(Pozn. redakce – Kdo Reného zná, ten ví, že je to velmi komunikativní, vstřícný, sympatický a zábavný muž se specifi ckým smyslem pro humor. Ženy má rád a ony mají rády jeho. Přesto mu v redakci přejeme, aby mu jeho třetí manželství už vydrželo.)

Matrikářky: svateb ubývá

Matrikářky na městských úřadech Opavska se shodují v tom, že svateb každým rokem ubývá. Opavská matrika zajistila v letošním roce už deset svateb a ke konci února má zatím nahlášených dalších 62 obřadů. K nejoblíbenějším svatebním místům patří obřadní síň v budově bývalého Domu kultury Petra Bezruče, kostel sv. Václava a zámeček v Loděnici.

V Hlučíně požádalo o letošní svatbu 15 párů a nejčastějším místem je obřadní síň. Matrika v Dolním Benešově má ke konci února tři žádosti o svatbu a týkají se obřadní síně, podobně jako zatím dvě žádosti o svatbu ve Vítkově. Matrika v Kravařích eviduje 35 žádostí o svatby a nejoblíbenějším místem k obřadu bývá za příznivého počasí zámecký park.

Svatby na zámcích

Ilustrační foto.

Při svatbě na zámku si nevěsta připadá tak trochu jako zámecká paní a ženich jako zámecký pán. Pro romanticky založené snoubence je takový obřad to pravé ořechové. Přání nechat se oddat v prostorách zámku Hradec nad Moravicí dosud projevilo třicet párů. „O svatby na zámku je zájem, vloni u nás bylo oddáno sto párů a předpokládám, že letos to bude podobné," míní kastelán Jaromír Přibyla.

V raduňském zámku si „ano" vloni řeklo 46 párů a letos si v něm svatbu objednalo už 23 párů. Oddáni bývají hlavně v zámecké zahradě, a pokud jim z oblak zrovna padá mokré štěstí, vstupují do manželství též mezi květy v oranžerii. „Možná ještě letos rozšíříme svatební místa o historickou sýpku pod zámkem," dodala kastelánka Eva Kolářová.

Alena KratochvílováŘíct si ano je drahá záležitost

Alena Kratochvílová se se svým přítelem Zdeňkem Zavadilem rozhodli letos vzít. Přestože se na svůj svatební den moc těší, už teď má spočítáno, na kolik je vyjde. A žádná levná záležitost to nebude. „Brát se budeme osmadvacátého září v Hradci nad Moravicí. Je to den před naším šestiletým výročím, proto tohle datum," svěřila se Alena Kratochvílová.

Také dodala, že když svatbu plánovali, snažili se jít vždy cestou té nejlevnější varianty. I přesto napočítali, že je svatba vyjde na pětapadesát tisíc. Svatební boty si Alena koupila s velkým předstihem, když byla v Anglii. Na internetu je totiž nabízeli zlevněné z osmapadesáti liber na deset. „Jsou na vysokém podpatku a vrch zdobí velké kameny. Na špičce je uzel," popsala budoucí nevěsta svou volbu. Šaty se rozhodla rovněž koupit, a ne půjčovat. Prý je to levnější.

„Šaty budu mít klasické princeznovské. Už jsem si je vyhlédla na internetu u dvou slečen, které napodobují styly. Vyjdou mě tak za šest a půl tisíce místo dvanácti. A budou moje," vysvětlila Alena. Původně si budoucí nevěsta chtěla upéct dort svůj. Pak jí ale narostl počet svatebčanů na pětačtyřicet osob, takže tento úkol nakonec předala do rukou známé. Návrh si ale vyhotovila zcela sama.

„Dort bude mít čokoládové těsto. Náplň bude tvořit bílá čokoláda smíchaná s lesním ovocem a korpus bude potažen bílo-fialovým zdobeným marcipánem. Bílá a fialová jsou barvy celé naší svatby."

Když jsme se zeptali na cenu celé svatby, neváhala Alena dlouho. Vše má už dopředu spočítané. Jídlo a pití by je mělo stát dvaadvacet tisíc, zajištění prostor a obřadu pět tisíc. Za oblečení a doplňky spolu se svým nastávajícím dají deset tisíc. Když se k tomu připočítá fotograf, prstýnky, květinová výzdoba a dekorace, dostanete se na slušnou sumu. „A to jsme se rozhodli, že oželíme dýdžeje a kameramana," dodala Alena na závěr.

Papír na lásku potřebuje stále méně lidí

Snubní prstýnky si vyměňuje čím dál méně lidí. Svatebních obřadů je ve městě pořád méně a rozlehlý sál v bývalém Městském domě kultury Petra Bezruče, určený městem pro tyto příležitosti, bývá využívaný jen z třetiny. Loni vstoupilo do manželství celkem 211 párů a z tohoto počtu bylo šedesát obřadů církevních v kostele a třiapadesát snoubenců si řeklo „ano" v prostředí mimo obřadní síň.

V loňském roce bylo v Opavě oddáno celkem 242 párů, což potvrzuje neustálý pokles zájmu k oficiálním závazkům. Proto by měl začít fungovat nový systém svatebních obřadů. A jak by měl vypadat? Od června do září se budou moct páry oddat každou sobotu od deváté do čtrnácté hodiny v běžném režimu. Mimo tuto „svatební sezonu" se ale zájemci mohou vzít jen každou sudou sobotu. Svatby v liché soboty budou také možné, snoubenci ale za ně budou muset zaplatit tisícikorunový správní poplatek.

Když jsme loni v prosinci zjišťovali, jak je to se svatbami v ostatních městech na Opavsku, zjistili jsme, že se tam čísla příliš nemění. „Většinou máme za rok zhruba deset až dvanáct sňatků, tato čísla se posledních pět let prakticky nemění," sdělila například za matriku v Budišově nad Budišovkou Miluše Večerková. Dále dodala, že se ve většině případů jedná spíš o svatby na úřadě, kostel volí místní obyvatelé jen výjimečně.