Tak jako nespočet dalších dětí, které dnes už mají vlastní děti. Školka už je dneska zavřená, ale Marie Müllerová pořád učí. A co mě překvapí – pamatuje si i po dvaceti letech moje jméno.

Učitelství má její rodina v krvi. Pedagogem je nejen ona, ale také její dcera a sestra. Ta zas mimochodem učila mého tátu na gymnáziu. Nad tím, že by Marie Müllerová dělala někdy něco jiného, ani na chvíli nezauvažovala. „Odjakživa mě bavila práce s dětmi. Do zaječích jsem za celou tu dobu vzít nechtěla," potvrdila Marie Müllerová, která nejprve začínala u dětí v mateřské škole.

Její pedagogická dráha začala ve školce v Březové, potom v Mateřské škole v Neumannově ulici dělala pár let ředitelku. Dalším místem byla zmíněná Hedvika. Když se školka před osmnácti lety zavřela, rozhodla se opustit předškolní pedagogiku a zaměřila se na tu školní. Nastoupila na první stupeň Základní školy Englišova, kde učí dodnes. A práce jí tam neskutečně baví.

„Tím, že jsem dříve pracovala s předškolními dětmi, vím, co přesně po nástupu do první třídy očekávají a jaké mají schopnosti," uvádí Marie Müllerová důvody, proč jsou děti v první třídě její parketou. Na Základní škole Englišova před nedávnem rozjela spolu s kolegyní zajímavý projekt – Klub nadaných dětí. Ten sdružuje talentované a inteligentní děti, které prahnou po poznání nad rámec výuky.

Proto s nimi pořádají nejrůznější výlety a výstavy, které jsou interaktivní a nějakým způsobem děti obohacují. Dostanou se tak k čističce odpadních vod, ale i do Vlastivědného muzea v Olomouci. Přestože už za tři měsíce ze Základní školy Englišova odchází, v Klubu nadaných dětí chce zůstat dál. Má totiž trochu obavu, aby jí po práci s dětmi nebylo smutno. Bude mít ale obrovskou kompenzaci, a to v podobě jejího vlastního vnoučete.

Ředitelka školy Riegrova odchází do důchodu

.

Lenka Štichauerová za léta kvalitní práce dostala rovněž ocenění města. foto: Deník/Petr Dušek

Od nového školního roku opustí ředitelské křeslo Lenka Štichauerová. Seděla na něm dlouhých šestnáct let. A bude jí po něm smutno. Stejně jako Marie Müllerová i Lenka Štichauerová strávila prací ve školství podstatnou část života. Učit začala před devětatřiceti lety v Novém Jičíně. Do roku 1989 prak pracovala v Opavě na základní škole psychiatrické léčebny při zdravotnickém zařízení.

Během té doby si také dostudovala speciální pedagogiku, aby uměla pracovat i s dětmi s nejrůznějšími poruchami. To se jí hodilo po revoluci, kdy na Základní škole Edvarda Beneše pracovala s dyslektiky. Od roku 1995 vzdělávala žáky na Základní škole Mírová, kde pro dyslektiky vytvořila i speciální třídy. Po sloučení škol se stala ředitelkou školy Riegrova. Když jsme se jí zeptali, jaké vlastnosti by měl mít správný ředitel, dlouho neváhala.

„Měl by být flexibilní, mít odborné znalosti a zároveň by měl být dobrým manažerem. Velmi důležité ale také je, aby uměl jednat s lidmi. A to nejen se žáky a jejich rodiči, ale i se svými kolegy. Musí se umět vcítit do jejich situace a získat jejich důvěru," vypočítává Lenka Štichauerová. Něco podobného podle ní platí i v roli učitele. „Ten zas musí mít důvěru žáků. Stát se jejich partnerem a zároveň mít u nich přirozenou autoritu."

Ona sama nejvíce oceňuje svou učitelku, kterou měla jako malá na nižším stupni základní školy. „Ta ve mně asi zanechala nejvíc. Dodnes si ji pamatuji, jak psala na tabuli, a dodnes mám schované ručně psané vysvědčení. Je to moje obrovská výhra, protože je strašně moc důležité, aby start do školní docházky byl pozitivní. Dnes je to kruté. Někdy se bavím s dětmi v osmé třídě a mnohdy se nepamatují, jak se jejich paní učitelka z první třídy jmenovala. A to je špatně," myslí si Lenka Štichauerová.

Přestože sama přiznává, že jí po její škole bude smutno, nemá o nic strach. „Škola, kterou opouštím, se neztratí. Je plná špičkových pedagogů, kteří umějí vzájemně fungovat. Navíc je založena na humanitním vnímání. Přijme každého žáka."

Hlučín už zná své nejlepší učitele

.

Hlučín vyhlásil nejlepší učitele. foto: archiv města

V Hlučíně se před několika dny vyhlašovali nejlepší učitelé. Sdružení obcí Hlučínska ocenilo hned pětadvacet kantorů. Samotný Hlučín má být na co pyšný. Mezi oceněnými se objevila celkově čtyři jména, která učí na místních školách. Takovou třešničkou na dortu je fakt, že výraznou pedagogickou osobností loňského roku byla zvolena ředitelka Základní školy Dr. M. Tyrše Ivana Staňková.

Škola pod jejím vedením dosahuje výborných úspěchů. Vždyť obdržela ocenění společnosti SCIO Za nejlepší výsledek v Moravskoslezském kraji v testování čtenářských dovedností. Kromě toho musíme zmínit také třetí místo v celostátní výtvarné soutěži Příroda kolem nás. Základka je navíc pověstná tím, že je schopna vytvořit ideální podmínky pro žáky s poruchami učení a také sportovně nadané studenty.

Letos se slavilo deset let spolupráce školy s fotbalovým klubem Hlučína, jehož stadion se nachází v její těsné blízkosti.

Pokud pomineme výraznou pedagogickou osobnost roku, ceny se udělovaly také za dlouholetou tvůrčí činnost. Jednu z nich si odnesla Danuše Svrčková, která na Základní škole Hornická Hlučín učí od roku 1995. Její doménou je především výtvarná a estetická výchova dětí. Ve školství se pohybuje už neuvěřitelných jednatřicet let. Momentálně vyučuje také angličtinu. Další oceněnou pedagožkou z Hlučína se stala Eliška Tomíčková. Působí na hlučínské Základní škole Rovniny. A to už více než osmadvacet let. Učí dějepis a češtinu. Mimo jiné vykonávala funkci výchovné poradkyně.

Velice aktivní učitelkou je také Lenka Hanzlíková, která na Základní škole Dr. M. Tyrše vyučuje už šestnáct let. Jejími předměty jsou matematika, chemie a v neposlední řadě i informatika. Žákům se věnuje také mimo výuku. Vede pravidelné konzultační hodiny a v rámci kroužku je připravuje také na přijímací zkoušky. Na škole má mimo jiné funkci metodika a koordinátora v oblasti informačních technologií.

Slavnostní vyhlášení proběhlo v obřadní síni hlučínského městského úřadu. Jeho součástí byl i pestrý program, v jehož rámci například přečetla ukázku ze své knihy Jana Schlossarková. Místní významná spisovatelka mimochodem zavzpomínala i na to, jaký měli učitelé vliv na ni.

Osobnosti vzpomínají na skvělé kantory

Ve školách učí dobří i špatní učitelé, ale ty dobré jsme většinou schopni docenit až s odstupem let. Otázku, jestli si vzpomínají na některého svého učitele a čím je ovlivnil, jsme položili některým opavským osobnostem. Jejich odpovědi by mnohé kantory určitě velmi potěšily.

Náměstkyně ředitele Slezské nemocnice Lenka Hanková nezapomněla na svou učitelku z páté třídy základní školy. „Byla to velmi hodná starší dáma a my jsme ji měli moc rádi. Výrazně se podepsala na tom, že jsem chodila do školy ráda," říká Lenka Hanková.

Ředitelka opavské pobočky úřadu práce Jarmila Mateřanková vzpomíná na svou paní učitelku Štenclovou. „Byla mou učitelkou matematiky na základní škole v Jaktaři a měla jsem ji moc ráda. Matematiku mě nejenom naučila, ale též mě naučila mít tento předmět ráda," míní Jarmila Mateřanková.

Kastelánka raduňského zámku Eva Kolářová nepřestala být svému třídnímu učiteli Vavrečkovi z 6. až 9. třídy základní školy vděčná za probuzený zájem o češtinu a dějepis. „Byl to kantor, jak se říká, ze staré školy. Do vyučování nosil housličky a každou hodinu jsme zahajovali zpěvem. Zřejmě to byl on, kdo mě přivedl na mou pozdější profesní dráhu," konstatuje Eva Kolářová.

Primář infekčního oddělení Slezské nemocnice Petr Kümpel zase nedá dopustit na svého učitele přírodopisu, biologie a chemie Bílka, který ho učil na dnešním Mendelově gymnáziu. „Spojovalo nás to, že jsme oba měli rádi přírodu, a dostal mě i do tajů chemie. Možná to byl jeden z impulzů, které mi ovlivnily volbu profesní dráhy," říká Petr Kümpel.

Ředitel opavského Azylového domu Armády spásy Tomáš Surovka si do života vzal něco z postoje svého učitele dějepisu na základní škole. „Jeho jméno si už nepamatuji, ale vzpomínám na něj moc rád. Byl sice přísný, ale spravedlivý. Problémy s námi řešil zásadně hned na místě a nepsal žádné poznámky. Ukázal mi, že věci je možné řešit s nadhledem a hned," říká Tomáš Surovka.

Kulturní referent opavského magistrátu Petr Rotrekl vzpomíná na svou třídní učitelku Stuchlíkovou na opavské jazykové škole. „Neskutečně zajímavým způsobem nás učila francouzštinu a naučila nás milovat Francii. Předložila nám ji doslova na dlani, i když tuto zemi nikdy nenavštívila a své pedagogické mistrovství neomezovala jen na školní osnovy. Byla a zůstává mým velkým pedagogickým vzorem," konstatuje Petr Rotrekl.

Primář centrálních laboratoří Slezské nemocnice Marián Staňo má dobré vzpomínky hned na několik svých pedagogů. Nejvíc však vzpomíná na třídní učitelku na střední škole, která mu hodně pomohla. „Motivovala mě k tomu, abych nic nevzdával. A protože jsem byl zlobivý student, přihlásila mě reprezentoval tehdejší dvanáctiletku na olympiádu v ruštině. Odhad měla dobrý, okresní kolo jsem vyhrál," usmívá se Marian Staňo.

Ocenění byli i pedagogové z Opavska

V sále minoritského kláštera převzalo před několika dny pětadvacet pedagogů od hejtmana Miroslava Nováka ocenění Pedagog roku. Mezi nimi převzali v kategorii Ocenění za dlouhodobou tvůrčí pedagogickou činnost pamětní list a fi nanční dar také učitelé ze škol v opavském regionu. Byli to Petr Hanousek ze Základní umělecké školy Vladislava Vančury v Háji ve Slezsku, Lenka Štichauerová z opavské Základní školy T. G. Masaryka, Leoš Váňa ze Základní umělecké školy ve Vítkově, Božena Závodná ze Základní školy v Opavské ulici ve Vítkově a Naděžda Vondroušová z Dětského domova a Školní jídelny v Budišově nad Budišovkou.

Výrazné pedagogické osobnosti navrhují krajskému úřadu k ocenění každoročně jejich školy a nominaci provede na základě stanovených kritérií hodnotící komise.

Poznámka Petra Duška: Učitel musí umět třídu podržet

Hovořím za sebe, ale snad je podobných případů více. Myslím si totiž, že jsem během svého studijního života, ať už na základní, střední nebo vysoké škole, narazil na skutečně perfektní učitele. Zkoušel jsem zauvažovat nad tím, který z nich byl úplně nejlepší. Byť tato úvaha nebyla snadná, nakonec volím mou třídní učitelku ze Slezského gymnázia Moniku Martínkovou. A to hned z několika prostých důvodů.

Díky ní se ve mně nastartoval zájem o literaturu, který zde sice byl i předtím, ale její vynikající literární hodiny mě doslova strhly a hlavně mi daly obrovský základ do mého studia na vysoké škole. Uvědomil jsem si také, jak je důležité, aby třídní učitel stál za svou třídou. Náš kolektiv vždycky podržela.

Hlavně z toho důvodu mě doslova zahřálo u srdce, když jsem asi před půl rokem dělal článek o studentech Slezského gymnázia. Právě oni se stali obětí pochybných slohových prací společnosti CERMAT u státních maturit. Nenechala je padnout. Nespravedlivé a mnohdy hlavně i neopodstatněné výsledky nechtěla přijmout. Když už studenti museli k opravám, věnovala jim speciální hodiny, při kterých s nimi projela doslova každý detail. Tohle je pro mě učitel s velkým U. Jsem strašně rád, že jste se za těch několik let nezměnila, paní učitelko.

Česko slaví Den učitelů v březnu, svět v říjnu

Jan Ámos Komenský.Čeští učitelé mají svůj Den učitelů 28. března, ale jinde ve světě je k poctě učitelů určen 5. říjen. Říjnový termín vyhlásila roku 1994 jako svátek učitelů organizace UNESCO, ale u nás se neujal. Česká republika se drží 28. března, který je výročím narození učitele národů Jana Amose Komenského. Ten den je pro pedagogy na všech stupních vzdělávání uznáním jejich významné i často nedoceněné práce. Podílejí se na vzdělávání nových generací a nároky na výuku každoročně stoupají.

V jeho průběhu bývají zveřejňovány i výsledky ankety Zlatý Ámos, vyhlašující nejlepší učitele daného roku, navržené samotnými žáky. Plaketu jim uděluje ministerstvo školství. V rámci Dne učitelů jsou na školách pořádány různé akce, setkání a besedy, na kterých se děti seznamují s životem a odkazem Komenského. Někteří poslanci navrhli zařazení Dne učitelů do českého kalendáře jako v pořadí desátého významného dne. Evropský učenec, duchovní, filozof a průkopník moderního vzdělávání Jan Amos Komenský zůstává jedním z největších českých myslitelů, filozofů a spisovatelů.

Narodil se 28. března 1592 na Moravě a zemřel 15. listopadu 1670 v Amsterdamu. Byl posledním biskupem jednoty bratrské a proslulost si získal hlavně jako pedagog, tvůrce moderní pedagogiky a autor spisů o tomto oboru. Byl jediným tvůrcem originální, filozoficky ukotvené pedagogické soustavy v českých zemích a zabýval se všeobecnou teorií výchovy i didaktikou. Vytvořil speciální metodiku výuky jazyků a sám sepisoval originální učebnice. Finančně ho podporovali bohatí mecenáši, kteří si jeho úsilí vážili.

Už za jeho života získaly velké uznání jazykové příručky Brána jazyků otevřená a Svět v obrazech. Osobní život Komenského byl vyplněný dramatickými zvraty. Po bitvě na Bílé hoře se musel ukrývat a zemřela mu manželka i dvě děti. Od roku 1628 putoval po Evropě a zaváděl ve školách nové způsoby. Hlásal povinnost školní docházky pro všechny děti bez rozdílu.