Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

TÉMA: Ulice pojmenovávala komise

Opava – Kolem šedesátých let minulého století mělo město Opava odbornou komisi pro pojmenování ulic. Nově vznikající měly dostávat takové názvy, aby pokud možno tvořily ucelené čtvrti.

10.2.2013 3
SDÍLEJ:

Ilustrační koláž.Foto: DENÍK

Nejznámějšími opavskými čtvrtěmi jsou „ruská" a „květinová". „Nejdříve vznikla „ruská" čtvrt s ulicemi, pojmenovanými po významných ruských spisovatelích. „Květinová" pak vznikala stejným způsobem. „Její základ tvořily původní ulice Sluneční a Liliová, ke kterým od 70. let přibývaly další ulice s květinovými názvy," vysvětluje původ obou čtvrtí tajemník opavského magistrátu Tomáš Elis.

Kromě ucelených čtvrtí jsou v městských částech místa, jejichž ulice mají stejný význam. Nejde už přímo o čtvrti, ale jen o seskupení. V Kylešovicích se takové seskupení nachází hned na dvou místech. „Ovocné" tvoří ulice s názvy ovocných stromů Jabloňová, Višňová a Třešňová, další seskupení je možné označit jako „národnostní" a je tvořeno ulicemi Dánská, Česká a Ruská.

Hláska má uliční záznamník

Na nové ulice má opavský magistrát vyhotovený záznamník, do něhož byly zařazované podněty, které dostávali opavští radní. V roce 2010 v něm odsouhlasili zastupitelé názvy ulic po významných osobnostech: ulice Arnošta Rychlého, ulice Heliodora Píky a ulice Mons.Veselého.

Důvod pro vznik záznamníku byl velmi praktický. „Někdy bylo nutné schválit název nové ulice kvůli kolaudaci rychle a zastupitelé v té době zrovna jednání neměli. Proto bylo možné vybrat ze seznamu vhodný název hned," vysvětluje postup tajemník magistrátu Tomáš Elis. Takový případ nastal právě koncem loňského roku u nové ulice v Kateřinkách mezi nákupním parkem u Kauflandu a Čechovou ulicí.

Radní doporučili, aby nesla jméno známého opavského skladatele, pedagoga, publicisty, divadelního korepetitora a sbormistra Arnošta Rychlého, od jehož smrti uplynulo v loňském roce čtvrt století.

Kateřinky mají Spisovatelskou čtvrť

V Opavě se nachází několik bloků ulic, které s klidem můžeme považovat za čtvrti. Do opavského povědomí se dokonale vžily termíny jako ruská, květinová a také ovocná čtvrť. S trochou nadsázky by se dalo toto pojmenování vztáhnout i na sídliště v Kateřinkách. Respektive na jeho západní část, kde bychom mohli vyhlásit spisovatelskou čtvrť.

Ulice jako Zeyerova, Šrámkova, Kollárova nebo Antonína Sovy patří k těm relativně novějším. Registrovat je můžeme od konce sedmdesátých let. Vznikly při výstavbě sídliště Kateřinky-západ, jehož projektantem se stal architekt Jiří Horák. Podle knihy Josefa Gebauera a Pavla Šrámka Náměstí a ulice města Opavy byly stavby započaty během roku 1975.

V plánech se počítalo s tím, že se vybuduje 3363 bytových jednotek, které budou sloužit pro 11 015 obyvatel. Hned tři ulice se pravoúhle napojují na Rolnickou, jež je jednou z nejdůležitějších ulic v Kateřinkách. De facto po ní dojedete z Ratibořské až ke Stříbrnému jezeru.

Nejkratší spisovatelskou ulicí je ulice autora Slávy dcery Jana Kollára. Má tvar pravého úhlu a zahrnuje několik panelových domů. Nejdelší je naopak ulice Antonína Sovy. Za zmínku stojí samozřejmě i Šrámkova, která je Opavanům známá především díky tomu, že je podle ní pojmenována místní základní a mateřská škola. Neméně podstatnou je rovněž Zeyerova.

Historicky nejstarší spisovatelskou ulicí je Hálkova. Společně s ulicemi Černá, Rolnická a Na Pastvisku stála na místě, kde se dnes rozléhá sídliště Kateřinky-západ. Na zmíněných ulicích bydleli především starousedlíci. Právě oni se při výkupech a vyvlastnění pozemků souvisejících se stavbou sídliště dostali do sporů s městem.

V Gebauerově a Šrámkově knize se píše o tom, že mnozí z nich se s novými panelovými domy těžce smiřovali. Přece jenom ulice Rolnická, Hálkova a také třeba Černá udávaly „předsídlištním" Kateřinkám určitý ráz. Na ulici Hálkově leží několik historicky zajímavých objektů. Za všechny můžeme jmenovat kino Alhambra. Dnes je z něj The Place club, jemuž byl předchůdcem známý Clasic.

Vedle se nachází budova, která dříve mimo jiné sloužila jako pobočka Opavské spořitelny. Později zde byl obchod s obuví a v současnosti objekt víceméně chátrá.

Petr Dušek, Jitka Hrušková

Autor: Redakce

10.2.2013 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Městské včely chová na jednom ze svých domů na opavském Dolním náměstí Jiří Štepáník.

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Jedinečná konkatedrála prošla několika slohy

/HISTORIE/ Název konkatedrála je používán v případě, když má biskup dva sídelní kostely. První z nich se klasicky nazývá katedrála, druhý konkatedrála.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení