Jak potvrdil technik opavské záchranky Lukáš Žůrek, nejdříve se všichni domnívali, že se jedná o technickou závadu. „Čekali jsme proto na další hovory. Opakovaly se v krátké době, stále ze stejného čísla. Poslouchali jsme telefony, abychom to analyzovali,“ zmínil Lukáš Žůrek. Během úterka tak žena blokovala linku téměř čtyřicetkrát.

Celá situace se opakovala i následující den, kdy se počet hovorů ze stejného čísla vyšplhal k deseti. „Ve středu by těchto hovorů bylo zřejmě více, ale operátorky telefon na tři čtvrtě hodiny vyvěsily na neobsazeném pultu. Přijímání skutečných tísňových výzev tak nebylo ohroženo,“ zmínil tiskový mluvčí krajské záchranky a klinický psycholog Lukáš Humpl.

V obtěžování záchranné služby žena pokračovala i ve čtvrtek, kdy volala asi osmkrát. Také v tomto případě musely operátorky její hovory vyvěšovat. V době uzávěrky tohoto vydání nebylo jasné, zda čtvrtečními telefonáty vše skončilo.

„Z psychologického hlediska bylo zvláštní, že přes řadu vulgárních výrazů nebyly v její řeči znát žádné emoční projevy. Hovořila souvisle až monotónně. Nekřičela,“ informoval Lukáš Humpl. Podle jeho slov může ženin projev svědčit o tom, že byla buď pod vlivem léků, nebo jiných psychotropních látek. „Mohlo by se jednat o pacientku s psychiatrickými obtížemi. Zvláštní bylo, že po snůšce vulgarit žena nezavěsila, ale zůstala dál na lince. Neobvyklé je i to, že se dospělá osoba vydrží touto činností zabývat tři odpoledne za sebou,“ pokračuje Humpl se slovy, že za dvanáct let, co pracuje u záchranné služby podobný případ nepamatuje.

„Myslím si, že tímto telefonátem u ženy nedošlo k uvolnění napětí a agrese tak, jak je při podobných voláních obvyklé. Zřejmě i z tohoto důvodu vytáčela linku 155 stále znovu,“ řekl Lukáš Humpl. Zmínil také, že z technického hlediska je původce telefonátu dohledatelný. „V minulosti byl v podobných případech viník zpravidla nalezen,“ podotkl. K celé věci se vyjádřil také tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský.

„Na základě oznámení záchranné služby jsme přijali prvotní opatření. Kriminální policie ve spolupráci se záchrannou službou bude dělat taková opatření, aby byl pachatel vypátrán. Zneužívání linky 155 je samozřejmě trestné,“ vysvětlil Černohorský. Způsob šetření odmítl z praktického důvodu prozradit. „V minulosti bylo zneužívání této linky nešvarem dětí. V tomto případě je podezření, že se jedná o dospělou osobu.

V každém případě je to pro nás důležitá záležitost,“ dodal. Skutečnost, že zneužívání tísňové linky 155 mají mnohdy na svědomí děti, potvrzují také lidé ze záchranné služby. V tomto případě je však často možné se s nimi dohodnout, aby pochybné zábavy zanechaly. V krajním případě volajícímu dítěti pohrozí policií. „Několikrát policie opravdu vyjela na místo, ze kterého se opakovaně tísňová linka zneužívala,“ dodal na závěr Humpl.