Poptávka po zahrádkách je ve slezské metropoli dlouhodobě velmi vysoká. 

Jakmile se objeví nějaká na prodej nebo k pronájmu, v podstatě ihned se po ní jen zapráší. Už nějaký čas se hovoří o vzniku nové osady v atraktivní lokalitě na svaté Anně v Opavě.

Kolonii tam chtěla založit opavská radnice, jenže když se loni provedl geologický průzkum, zjistilo se, že na předmětných pozemcích je málo spodní vody a město tak teď musí hledat jiné řešení.

Jenže na svaté Anně má své pozemky i společnost Živnostenská projekční a ta s vodou bojovat nemusí. Má totiž přípojku na Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a ve vzniku osady jí tak nic nebránilo.

Na celkové výměře 44 477 metrů čtverečních vyrostlo šestadevadesát zahrádek, které se pohybují v rozmezí 350 až 420 metrů čtverečních.

„Projekt je celkově dokončen, včetně infrastruktury, tedy přípojky vody, energie ke každé zahrádce, součástí je i částečné oplocení a zpevnění příjezdových komunikací. Zahrádky nepronajímáme, jsou nabídnuty k prodeji. Cena za metr čtvereční je 950 korun včetně DPH. V částce je mimo jiné zahrnuta i projektová dokumentace a stavební povolení na výstavbu zahradní chatky,“ vysvětluje jednatel Živnostenské projekční Jan Netal.

Zájem Opavanů o koupi některé ze zahrádek byl ještě před pandemií koronaviru velký. Nyní je podle slov Jana Netala o něco menší, avšak někteří noví majitelé už si zde například začali stavět chatky. „Čtvrtina všech zahrádek byla během týdne po inzerci zarezervována. Nyní několik zájemců v důsledku pandemie od rezervace ustoupilo,“ potvrzuje. Pokud tedy někdo prahne po nové zahrádce, může volat na 605 249 113 nebo 605 249 115.

Realizaci nových zahrádek kvitují i samotní zahrádkáři.

„Obecně jsme za zahrádkáře rádi, že v Opavě nové zahrádky vznikají. V současnosti je hodně velký zájem o jejich pronájem i koupi. Nicméně, lepší by pro nás bylo, kdybychom mohli nějaké parcely odkoupit od města a založit si osady své, tedy za naší organizaci ZO Opava-Město,“ konstatuje předsedkyně zmíněné organizace Barbora Fišerová s tím, že by však bylo výhodnější, kdyby vznikly také zahrádky s možností pronájmu, neboť ne všichni mají na jejich koupi dostatek financí.