První adventní neděle vychází na 27. listopadu a do té doby by mělo veškeré vánoční osvětlení v Opavě připravené. Výzdobu město zrušit nechtělo. „Přesto, že se Evropa potýká s energetickou krizí, výzdoba k Vánocům neodmyslitelně patří, bez ní by přišly o své kouzlo. Opavany o něj nechceme připravit, na druhé straně je ale třeba hledat úspory,“ přiznává opavský primátor Tomáš Navrátil.

Nasvětleno bude letos jen centrum, na příjezdových cestách budou vánoční světelné prvky chybět. Nasvícena zůstane koule na Horním náměstí, kašny na náměstí Osvoboditelů a budova divadla, Hlásky a Obecního domu. Žárovky ale budou v provozu jen mezi 16. a 22. hodinou. Naopak kvůli úsporám se občané letos nedočkají prvků, které zdobily Ptačí vrch, nasvětleny nebudou ani historické vstupní brány do města. A Opava také bude mít po letech opět jen jeden vánoční strom, a to na Dolním náměstí. Na tom Horním nebude žádný, zůstane zde pouze betlém, fotokoutek, Ježíškova pošta a zvonička. Ještě dodejme, že v neděli 27. listopadu budou zahájeny opavské vánoční trhy na Dolním náměstí a slavnostně se v 18 hodin rozsvítí tamní vánoční strom. Hned poté vystoupí Rock&Roll Band Marcela Woodmana.

Šetřit budou i v Hlučíně. „S ohledem na energetické úspory omezíme počet světelných ozdob. Pouze v památkové zóně města bude osvětlení tradiční jako v letech minulých. Vánoční trhy budou beze změn,“ řekla Deníku hlučínská mluvčí Kristina Skulinová.

Stejná výzdoba jako v předchozích letech zůstane v Kravařích, ale nebude svítit tak dlouho. „Plánujeme zkrácení doby osvětlení, které se bude týkat vánoční výzdoby například na zámku a na budově městského úřadu. Chystali jsme ještě umístění světelných vánočních řetězů na stromy v parku, ale od tohoto záměru jsme upustili. V rámci úspor jsme se začali zaměřovat i na zkrácení osvětlení veřejných budov. Další opatření budou následovat,“ konstatuje mluvčí Kravař Eva Hanzlíková.

Rozsvícení vánočního stromku před městským úřadem proběhne v sobotu 26. listopadu, v pátek 2. prosince se v zámecké kapli v 17 hodin uskuteční vánoční koncert Viktorie Jařabové s kapelou. Tradiční Vánoce na zámku jsou na programu v sobotu 10. a v neděli 11. prosince.