V úterý 11. září 1970 ukázala rtuť teploměru 28,5 stupně Celsia. V úterý byla teplota o nějakou desetinku vyšší. Fakta o tom, kolik oněch desetinek bylo, se však rozchází. Přímo v otické meteostanici získali hodnotu 28,6. „Ve 13.40 teploměr ukázal přesně 28 stupňů. O padesát minut později stoupla teplota právě na 28,6. Následně už jenom klesala," konstatoval šéf meteostanice v Oticích Jan Burda.

Podle statistik Českého hydrometeorologického ústavu ovšem byla teplota ještě o dvě desetiny vyšší. I když ale máme k dispozici dva různé výsledky, můžeme s jistotou tvrdit, že letošní 11. září bylo v Opavě a okolí nejteplejším v historii. „Samozřejmě s blížícím se podzimem nejsou teploty tak vysoké. Nestává se však často, že by zářijové teploty šplhaly někam ke třicítce," popisoval Jan Burda.

Výsledek ovlivňuje mnoho faktorů. „Závisí to hodně na oblačnosti. Někdy je teplota celou dobu nízká, potom se oblačnost najednou protrhá a hodnota vystřelí nahoru," vysvětloval meteorolog Českého hydrometeorologického ústavu Zbyněk Návrat. Podle něj se rekordy možná někdy trochu nadsazují.

„Čistě teoreticky by se každý den dalo naměřit nějaké maximum. Myslím si, že humbuk okolo teplotních rekordů je přemrštěný," doplnil Návrat.

Petr Dušek