Mluvčí VZP Oldřich Tichý to potvrzuje.

„V rámci vyšetření, prováděných během vstupní prohlídky v těhotenské poradně, jsou těhotné ženy skutečně testovány na HIV, a to dokonce povinně, bez ohledu na jejich souhlas," konstatuje s tím, že je to nutné s ohledem na bezpečnost dítěte i zdravotníků během porodu.

Vyšetření je prováděno plošně do 14. týdne těhotenství a výběrově ho lze zopakovat zhruba kolem 30. týdne těhotenství. Pokud je výsledek pozitivní, může žena požádat o umělé přerušení těhotenství ze zdravotních důvodů.

Testování na HIV je kromě těhotných žen prováděno též u dárců krve, tkání, orgánů a spermatu. Bez tohoto testu není darování přípustné. Z veřejného zdravotního pojištění je hrazeno i testování na HIV v případech, kdy si to vyšetřovaný pojištěnec vyžádal.

„Nehrazená jsou anonymní vyšetření nebo vyšetření při soukromých a pracovních cestách do zahraničí," upozorňuje Oldřich Tichý.

Zájemci o test musejí požádat svého ošetřujícího lékaře. Potřebné informace o AIDS i možnostech testování mimo systém veřejného zdravotního pojištění (anonymně, někdy i bezplatně) jsou uvedeny na webových stránkách Národního programu boje proti AIDS v České republice www.aids-hiv.cz a České společnosti AIDS pomoc www.aids-pomoc.cz.

Poradit v této záležitosti mohou také bezplatné linky 800 144 444 (HELP LINE AIDS) nebo 800 800 980 (nonstop linka pomoci ČSAP).

Vážení čtenáři, také vy máte možnost klást své dotazy jak vedení opavské radnice, tak i různým dalším osobnostem Opavy a Opavska. Dotazy lze zasílat na adresu Opavský a hlučínský deník. Na Rybníčku 56, Opava nebo též na e-mailovou adresu redakce.opavsky@denik.cz.