Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přednáška ve studiu Bekus Art Style zasvěcovala do tajů tetování

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Páteční večer v opavském studiu Bekus Art Style byl zasvěcen tetování a vlastně vůbec všemu, co k němu patří. Pořádala se zde přednáška, v jejímž rámci se návštěvníci dokonce mohli na chvíli etablovat do role samotných tatérů.

23.2.2015 4
SDÍLEJ:

Páteční večer v opavském studiu Bekus Art Style byl zasvěcen tetování a vlastně vůbec všemu, co k němu patří. Pořádala se zde přednáška, v jejímž rámci se návštěvníci dokonce mohli na chvíli etablovat do role samotných tatérů.Foto: DENÍK / František Géla

Nemyslete si však, že rovnou tetovali do „živého". Jako podklad jim posloužil grep, jehož kůra tak trochu kopíruje vlastnosti lidské kůže, a nejednomu tatérovi posloužila jako tréninková plocha předtím, než se pustil do prvních skutečných kérek.

Nejinak tomu bylo i v případu majitele Bekus Art Style a patrně nejznámějšího opavského tatéra Martina Beka alias Bekuse. Vybírání prvního dobrovolníka, respektive nakonec dobrovolnice, která si navlékla rukavice a ujala se tetovacího strojku, si vyžádalo krapet přemlouvání, ale poté se už u grepů střídal jeden člověk za druhým.

Ve studiu se sešlo několik desítek lidí, kteří se mohli pyšnit nějakou tou kérkou, ale i těch, jejichž těla tímto způsobem ozdobena nebyla a chtěli se o tetování leccos dozvědět. Jako studnice moudrosti v tomto případě posloužil sám Bekus, jehož osmnáctileté zkušenosti hovoří samy za sebe.

Hned v úvodu připustil, že netetuje každého. Hlavně tedy za předpokladu, když člověk přijde s technicky neproveditelnými požadavky a nechce s tatérem dojít ke kompromisu. Jeho úlohou je totiž i hledat správnou kérku.

„V tomhle jsem poměrně striktní. Nechci dát své jméno úplně pod všechno. Odmítám lidi. Je to o komunikaci, a pokud člověk nedbá mých rad a snaží se mě hnát do něčeho, co je technicky špatně, nemám problém odmítnout," uvedl Martin Bek.

Věkové spektrum tetovaných se roztříštilo

V rámci přednášky Bekus odpovídal na dotazy manažerky studia Martiny Baierové, které dalšími otázkami doplňovali i samotní návštěvníci. Ti se mimochodem později rozdělili do několika skupinek. Někteří tetovali grepy, jiní diskutovali mezi sebou a mnozí z nich osobně zpovídali šéfa Bekus Art Style.

Večer byl prodchnut uvolněnou atmosférou, kde se člověk mohl dozvědět o tetování úplně všechno. Při předvádění různých typů strojků došla mimochodem řeč i na to, kdy vznikl ten úplně první. Pokud nevíte, tak vězte, že v Hamburku v roce 1891.

Martin Bek kromě toho všem přítomným ukázal, jaké jehly k čemu konkrétně používá, předvedl tatérské barvy, zmínil se o tetovacích postupech a mnohém dalším. Společnými silami jsme se snažili také ohraničit věkovou skupinu, která v současné době tetování vyhledává. Momentálně totiž kérky nejsou doménou pouze čím dál mladších, ale také čím dál starších lidí.

„Tetování je od osmnácti let. Jsou výjimky, když přijde třeba šestnáctiletý kluk s maminkou s tím, že by chtěli něco drobnějšího. Když budu srovnávat a vrátím se deset nebo patnáct let zpátky, tak do studia chodili lidi okolo pětadvaceti až třiceti let. Mnozí z nich měli práci, rodinu ještě ne a finance použili na zdobení svého těla.

Dnes je spektrum tetovaných úplně jinačí. Hodně se to roztříštilo a chodí šestnáctiletí až třeba po šedesátileté," posunul se dále Bekus.

Tetování nejvíce bolí na slabinách a kostech

Naťuknuto bylo také téma finanční náročnosti tetování. Kérky ovšem nejsou drahé pouze proto, že jsou produktem „uměleckosti", ale nákladný je hlavně a především provoz. Ať už se bavíme o jehlách, barvách a tak dále.

Samotnou kapitolou je pak třeba předělávání nevyhovujících kérek, které tatérovi zaberou o dost více času a vyžádají si ještě větší investici. Tak nějak plynule se osazenstvo dostalo až k bolesti, která s tetováním samozřejmě úzce souvisí. V tomto ohledu jsou na tom prý daleko lépe ženy než muži.

Ptali jsme se, kde to tak říkajíc nejvíce bolí a odhadovali, že to logicky s největší pravděpodobností budou intimní partie: „Nemusíme chodit do intimností. Stačí použít selský rozum. Na těle máme slabiny, jako je podpaží, žebra, třísla, dále pak kosti, koleno, lokty, hlava. Slabiny a kosti budou vždycky bolet dost."

Velmi špatným nápadem je před tetováním se posilnit něčím ostřejším, abyste setřepali nervozitu. Za takových okolností byste nejspíš na tetovacím křesle přijati nebyli. Alkohol a kérky nejdou dohromady. „Člověk má pak zředěnou krev, což při tetování může způsobit problémy," upozorňoval Martin Bek.

Tetovat se může prakticky každý. Paseku nadělají maximálně vážnější zdravotní problémy, mezi něž se řadí například cukrovka. Statnější muskulatura a další faktory související přímo se vzhledem však rozhodně nejsou určující pro to, zda si nechat či nenechat udělat kérku:

„Každý vypadá tak, jak chce vypadat. Jestli někdo chce mít velké břicho, ať ho má. Jestli někdo chce chodit bušit do fitka, ať chodí. Já jsem ten, který se každému klientovi snaží přizpůsobit, infiltrovat se do něj a podle toho zkusit něco vymyslet."

Autor: Petr Dušek

23.2.2015 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Ilustrační foto.

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Souhrn fotbalového víkendu

/3 x FOTOGALERIE, VÝSLEDKY, TABULKY/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení