Během několika let dáme v našem opavském závodě práci sedmi stovkám lidí. Mimo jiné i s tímto odvážným slibem předstoupil před novináře včera dopoledne generální ředitel společnosti IVAX Pharmaceuticals se sídlem v Opavě-Komárov Jiří Urbanec.

Na tiskové konferenci v minoritském klášteře tak veřejnost prostřednictvím médií poprvé oficiálně seznámil s faktickými dopady obřího projektu, během něhož plánuje vlastník IVAXU, izraelská skupina TEVA, investovat do rozšíření opavského závodu i na evropské poměry neskutečné dvě miliardy korun. „Nový závod by se měl stavět ve dvou etapách. V současné době je aktuální etapa první. To znamená investice jedné miliardy korun do továrny, která by měla produkovat zhruba dvě stě milionů balení léčiv,“ uvedl Jiří Urbanec s tím, že do dvou let by se tak měla výroba opavského závodu zpětinásobit.

K současným 834 zaměstnancům, kteří pracují přímo v Opavě, by pak do konce roku 2010 mělo přibýt tři sta padesát pracovních míst pro lidi z bezprostředního okolí. „Navíc rozjíždíme program spolupráce se středními a vysokými školami a připravujeme vlastní rekvalifikační obor pro lidi zaregistrované na úřadu práce,“ doplnil Urbanec s vysvětlením, že společnost potřebuje kvalifikovanou pracovní sílu i na nižších pozicích.

Právě ta má podle statistik na Opavsku největší problém získat zaměstnání. Na otázku redakce, kdy začne druhá etapa projektu, která by z IVAXU měla udělat jedničku mezi farmaceutickými společnosti ve východní Evropě, však Jiří Urbanec odpověděl nekonkrétně: „Předpokládám, že TEVA brzy přijde a bude nás žádat, ať spustíme druhou etapu.“ Další informace přineseme v Opavském a hlučínském Regionu v úterý 18. března 2008.