V aule rektorátu Slezské univerzity zasedla výrazná většina opavských zastupitelů, radních a úředníků magistrátu nad občany. Přesto o výměny názorů nebyla nouze a díky Michalu Štičkovi, který za TIC diskusní forum řídil, byly převážně konstruktivní. „Jsme rádi, že se tu objevili zástupci vedení města, to jinde vůbec nebývá zvykem,“ uvedl Martin Lachmann z TIC po skončení debaty.

Dva body, které způsobily, že se nevládní organizace bojující s korupcí o Opavu začala také zajímat, přišly na přetřes v polovině diskuse, respektive v samém závěru. Celkové vyznění debaty o korupci bylo spíše obecné. Mělo dát spíše návody k zamyšlení občanům, jak takové jevy rozpoznat a představitelům města například návod, jak lépe komunikovat s občany.

Jak se občanům líbí zpravodaj opavské radnice Hláska, prodeje bytů, zájem města koupit pozemky Aloise Hadamczika, tajné či veřejné hlasování rady města. To je jen letmý výčet témat, která do diskuse vynesli občané nebo sami zástupci TIC. „Občan by se měl dovědět, jak se rozhoduje o prostředcích spravovaných městem. Proč by hlasování rady měla být tajná?“ vznesla otázku do publika ředitelka TIC Adriana Krnáčová. Na to reagoval primátor Zbyněk Stanjura (ODS): „Jednání rady se řídí ze zákona jiným režimem než jednání zastupitelstva. Mnohdy se v ní řeší věci osobní povahy, jako například platy ředitelů škol či odměny a prémie, které by nebylo dobré vynášet. Já se ale vždy přiznám, jak jsem hlasoval,“ uvedl primátor.

Na jinou otázku, zda by v radě neměl být zástupce opozice, primátor odpověděl, že tento návrh mu připomíná bývalou Národní frontu. „Ať dopadnou volby jakkoliv, vždycky tam hoši budeme,“ dodal s tím, že je složení rady samozřejmě rozhodnutím vítězné politické strany. „Rada města by projevila vstřícný krok v tom, že i když jí to nepřikazuje zákon, mohla by zvát na svá jednání zástupce veřejnosti,” poznamenala Adriana Krnáčová.

Besedu, ve které dostaly prostor nejrůznější dotazy a podněty, Martin Štička z TIC charakterizoval takto: „Přijeli jsme do Opavy otevřít diskusi o tom, co občany trápí a ne někoho obviňovat z korupce,” uklidnil přítomné radní. Hlavním důvodem, proč si organizace celosvětově se zabývající korupcí, vzala na mušku právě Opavu, byly podněty občanů, které sdělilo několik občanů na protikorupční linku TIC. Ze strany občanů padl i dotaz na to, zda musí čelit místní tisk tlaku ze strany veřejnosti. Více se o tom dočtete v úterním Opavském a hlučínském Regionu.

Nevládní organizace Transparency International-Česká republika je jednou z více než devadesáti poboček mezinárodní sítě Transparency International. Posláním TIC je zjišťovat stav korupce v ČR a svou činností aktivně přispívat k jejímu systémovému omezování. TIC nedávno zveřejnila výsledky celosvětového průzkumu veřejného mínění, nazvaného Globální barometr korupce 2007. Podle něj panuje nejvyšší míra korupce mezi politickými stranami, v legislativním procesu a v policii. Celosvětového průzkumu se účastnilo přes 63 000 respondentů z 60 zemí, v České republice to bylo 1000 respondentů. Občané, kteří se domnívají, že v jejich městech a obcích dochází ke korupčním jednáním, mohou využít tzv. protikorupční linku 199, kterou TIC provozuje.