S napětím očekávali vodáci z Opavska i okolí na rozhodnutí Povodí Odry, a sice jestli jim bude umožněno letošní premiérové splutí Moravice. Nakonec se radují, protože vody je dost a mohou se tak vydat s loděmi na řeku.

„Já si Moravici nenechám ujít téměř nikdy. V minulých letech mě mrzelo, že musely být kvůli suchu některé sjezdy zrušeny, ale to se nedá nic dělat. Vyrážíme vždy s partou známých, z Kružberka až do Branky u Opavy. V létě sáhnu po kanoi, tu mám svou. Ale na otevírání nebo zamykání, kdy se pouští více vody, si půjčujeme raft,“ říká jeden z natěšených vodáků Petr Solný.

Zvýšený průtok bude umožněn vypouštěním přehrady Kružberk, v sobotu i v neděli vždy od 7 do 11 hodin.

„Vzhledem k aktuálnímu stavu naplněnosti zásobního prostoru Kružberku i Slezské Harty s uspořádáním sjezdu souhlasíme. Avšak v případě závažných provozních či povodňových situací si vodohospodáři vyhrazují právo splutí zrušit,“ konstatuje mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

Sjezdy na Moravici, které jsou vždy hojně navštěvovány vodáky ze širokého okolí, pořádá spolek Campanula vodáci, v čele s jeho předsedou Adamem Šindlerem.

„Otevírání řeky se ponese v tradičním duchu, bez omezení. Letošní seriál sjezdů je pak stejný jako každým rokem. Snad nám na tento víkend vyjde počasí, nás ale neodradí ani zima. Například v roce 2013 jsme při sjezdu řeky Ostravice museli povolat rolbu k odhrnutí sněhu z břehů, protože nasněžilo a my bychom se jinak nedostali do vody,“ vzpomíná s úsměvem Adam Šindler. Při odemykání řeky čekají na 36 kilometrové trase na vodáky dva nesjízdné jezy, a sice v Podhradí a v Brance u Opavy. Začátek splutí je v Kružberku, konec v již zmíněné Brance.

Další akce s titulem Májová Moravice je naplánována na víkend 18. a 19. května.