Muzeum sídlí v památkově chráněné budově mlýna z 18. století a vzniklo roku 1996, v roce 2013 prošlo kompletní rekonstrukcí. Ojedinělá expozice se zaměřuje na vznik, zpracování a využití břidlice.

Mezi muzejní exponáty vnitřní i venkovní části patří mimo jiné krumpáče, kladiva, majzlíky, zbytky kolejnic i důlní vozíky, které zůstaly po ukončení dobývání břidlice ve štolách a na dně dnes zatopených lomů, břidlicové hodiny, gramofonové desky, břidlicové školní tabulky a pisátka, zkameněliny rostlin i zvířat.

Raabova štola je unikátní připomínka místní tradice.Raabova štola je unikátní připomínka místní tradice.Zdroj: se svolením Budišova nad Budišovkou

Unikátní podzemní Raabova štola

Největším lákadlem je unikátní podzemní Raabova štola, nacházející se v obci Zálužné. Průvodci jsou členové Spolku Zálužné, kteří návštěvníkům zasvěceně přiblíží informace o dobývání břidlice ve zdejším důlním díle, doplněné historkami o netopýrech.

Prohlídku je však nutné dopředu objednat na telefonním čísle 722 085 248. Zájemci se k ní dostanou po zhruba pětikilometrové naučné stezce Dědictví břidlice, procházející místy, kde se břidlice od začátku 19. století těžívala a zpracovávala. Začíná v Mokřinkách u penzionu Bílá Holubice, pokračuje do Zálužné a kolem řeky Moravice se vrací zpátky k penzionu.

Turisté na ní najdou jednotlivá zastavení s informacemi o významných osobnostech regionu a tradicích, spojených s těžbou břidlice. Celá trasa je vhodná i pro rodiny s dětmi.