Představme si hypotetický příklad. Do Opavy zavítá klasický průměrný Američan, který nepovažuje za důležité si cokoli o cizí zemi zjistit. Stane se však obětí či svědkem nehody.

Co nyní?

Reflex velí vzít do ruky mobil a okamžitě volat tísňovou linku. Jenže ouha. Američan zná jen číslo americké pohotovosti, především z hollywoodských filmů známého čísla 911. Jak se podařilo úplnou náhodou zjistit třicetiletému Pavlovi Machačovi z Budišova nad Budišovkou, tak to vůbec nevadí.

„Jednou z nudy jsem něco vyťukával do mobilu a najednou jsem omylem vytočil 911. Na displeji se objevila zpráva ´tísňové volání´ a telefon zvonil," vzpomíná s úsměvem. V té době se domníval, že se dovolal do Ameriky a raději telefon rychle položil. Měl pravdu jen z půlky. O tom, jak celá věc funguje, ale nemá potuchy téměř nikdo.

„Na základě dotazu vaší redakce jsme zkusili s panem náměstkem Danielem Žídkem zavolat na číslo 911 a zjistili jsme, že se opravdu dovoláme. Automaticky nás to ovšem přepojilo na linku 112. Nejspíše to tady opravdu takto funguje. Když cizinec v Česku zavolá tísňovou linku svého státu, přepojí jej to automaticky na místní tísňovou linku. Je otázka, zdali to funguje i naopak pro občany České republiky v cizině," zamýšlí se tisková mluvčí opavské radnice Lada Dobrovolná.

Odpověď zní ano. Nicméně neplatí to pro pevné linky. „Vše funguje jen v rámci mobilních operátorů. Zjednodušeně řečeno, telefonát Američana, který v Česku vytočí číslo 911, bude přesměrován na českou linku 112, kde jsou vyškolení operátoři znalí většiny světových jazyků. Systém umí zároveň vygenerovat, odkud hovor přichází, a pomoc bude poskytnuta z nejbližšího možného střediska.

Naopak Čech, který například v USA vytočí linku 112, bude automaticky přepojen na tamní linku 911, kde mu bude poskytnuta pomoc. Jak jsem již ale říkala, platí to pouze při hovorech z mobilního telefonu," sděluje tisková mluvčí českých hasičů Nicole Zaoralová. Jak vidno, ať jsme již ve světě, či doma, pomoci bychom se měli dovolat kdykoli a kdekoli.