Akci Vítání ptačího zpěvu ocení především rodiny s dětmi, ale určitě bude zajímavá pro návštěvníky všech věkových kategorií ze širokého okolí. Za přítomnosti ekologů mohou společně zažít prohlídku celé vyhlášené přírodní lokality. Čeká je podívaná na odchyt a kroužkování ptáků pod vedením odborníků z České společnosti ornitologické nebo seznámení se zvířaty, pocházejícími ze záchranné stanice v Bartošovicích.

Bratři Orffové vystoupí v opavském kostele sv. Jánů.
Tipy na víkend: v Opavě na koncerty, rybářské závody či otevírání jara

Pořadatelé této akce doporučují všem zájemcům vybavit se dalekohledem, dlouhými kalhotami a outdoorovou obuví nebo holínkami. Vítání ptačího zpěvu pořádá už tradičně společnost Semix Pluso, která pod záštitou České a Slezské ornitologické společnosti o celou oblast pečuje.

Kozmické ptačí louky se rozkládají u obce Kozmice. Jsou úspěšně revitalizovaným a biologicky cenným územím ucelenějších nivních psárkových a ostřicových luk v povodí řeky Opavy. Tamní příroda byla tímto projektem obohacena o nová území, přesněji řečeno získala zpět své dříve znehodnocené plochy. Ani této lokalitě se totiž v 60. až 80. letech minulého století nevyhnuly meliorační úpravy a narovnávání toků včetně zavážení a soustavného odvodňování mokřadů.

Ilustrační foto.
Na Opavsku se srazil policejní vůz s Fordem. Policisté jeli s majáky

Stav jejího území se dál rychle zhoršoval, velká část luk byla přeorána na políčka a další části byly osázeny smrky a borovicemi. To se projevilo i v úbytku zdejších motýlů a ptáků. Přes to všechno si louky dokázaly alespoň částečně zachovat vysokou biologickou hodnotu. K celkové revitalizaci mokřadu došlo s podporou operačního programu životní prostředí v letech 2013 až 2014.

Kozmické ptačí louky se pak staly důležitým hnízdištěm a zastávkou tažných ptáků. Lokalita umožňuje jejich celoroční pozorování i pohled do krajiny ze sedmimetrové ptačí pozorovatelny, nazvané Pozorovatelna Petra Čolase, která svůj název dostala na počest zesnulého ředitele ostravské zoologické zahrady. Nachází se jihozápadně od obce v těsné blízkosti silnice i železnice mezi Ostravou a Opavou, a disponuje přístupovým chodníkem či sedmi informačními tabulemi.

Zdejší nivní louky jsou domovem hmyzu, žab a především ptactva. Lidé je mohou pozorovat během celého hnízdního období i v průběhu jarních nebo podzimních tahů. Mezi opeřenci, které má trpělivý pozorovatel šanci zahlédnout, jsou chráněné druhy – například volavka bílá, orel mořský, čáp černý, moudivláček lužní i pestrá paleta běžných ptačích druhů.

Dubaj zasáhly začátkem týdne bleskové záplavy.
Počasí v Dubaji zaskočilo i pasažéra z regionu. Pro turisty se situace zlepšila

Žijí tam i další ohrožení živočichové a především žáby - například kuňka obecná, blatnice skvrnitá nebo rosnička zelená. Kromě nich poznají návštěvníci též různé vážky i rostliny, a na loukách uvidí pasoucí se stádo exmoorských divokých koní.

Při návštěvě Kozmických ptačích luk mohou motoristé své vozy zaparkovat u Kolečkova mlýna, při cestě vlakem mohou pěší návštěvníci vystoupit na zastávce Jilešovice a k lokalitě dojít po cyklotrase č. 6128 nebo přímo na nádraží v Kozmicích.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT:

Výběr Deníku: TOP 3 hudební festivaly na Opavsku, kde byste neměli chybět

Zdroj: Veronika Bernardová