Každý rok stejná písnička. Tak by se s trochou nadsázky dala charakterizovat situace na začátku topné sezony. Ruku v ruce s ní totiž jdou i čadící komíny, neboť někteří lidé jsou schopni do kotle vhodit takřka cokoli. Spokojeně si pak ovšem nenotují sousedé těchto obyvatel, kteří se se svými stížnostmi často obracejí právě na úředníky.

Na adresu opavského magistrátu zatím letos dorazilo pět podnětů na doutnající komín. „Je třeba si ale uvědomit, že topná sezona teprve před nedávnem začala. Loni jsme obdrželi celkem patnáct podnětů. Ve všech případech jsme zaslali dopis s výzvou k předložení protokolu o provedení technické kontroly včetně poučení. Třikrát byla provedena kontrola přímo v domácnosti, sami občané vpustili úředníky do domu. Podle zákona je možné do obydlí vstoupit až v okamžiku dvojnásobného zjištění důvodného podezření na porušování zákona,“ konstatuje opavská mluvčí Lada Dobrovolná.

To, že se někomu valí z komína černý dým, ještě ale nelze považovat za pochybení. „Celý proces dokazování je značně složitý a teprve na jeho konci je možné udělit pokutu, což se však v Opavě loni ani letos ještě nestalo,“ dodává.

Patnáct revizních správ si vyžádali zaměstnanci odboru životního prostředí v Hlučíně v roce 2017 a dvě na jaře 2018. Všechny potvrdily, že majitelé topí v souladu se zákonem. „Letos jsme ještě žádnou stížnost na konkrétní nemovitost neobdrželi, jen jeden obecný emailový podnět, že už zase některé domy kouří. Reagovali jsme tak, že požadujeme upřesnění, o které domy se jedná, a poté učiníme další kroky,“ říká vedoucí odboru životního prostředí hlučínského městského úřadu Soňa Prášková.

Hříšníci se najdou také třeba v Ludgeřovicích. Tamní starosta Daniel Havlík se už dvakrát v souvislosti s topením vydal navštívit občany domů. „Osobně jsem si s nimi popovídal. Jedni připustili, že topili nějakým vlhkým dřevem, další říkali, že jen roztápěli. Tento týden ještě žádné stížnosti zatím nemáme, ale přes zimu to bude jako vždy asi horší,“ míní Daniel Havlík.

Nikdo si zatím letos na podzim ještě nestěžoval na úřadě v Kobeřicích. „Ještě jsme žádný podnět neobdrželi,“ tvrdí starosta obce Lukáš Kubný. Zajímavostí je, že místní nespokojení obyvatelé založili před pár lety na Facebooku skupinu Kobeřice za čistý vzduch, snaží se o osvětu právě v oblasti zlepšení ovzduší v Kobeřicích.