Není to žádná legrace. Bez vyčištěného komína můžete snadno vyhořet. Jestliže hasiči zjistí, že za požár může nepročištěný komín, hrozí vám pokuta. Částka přitom rozhodně není zanedbatelná. Činí až 25 tisíc korun. „V našem rodinném domě čistíme komín pravidelně. Topíme dřevem a uhlím," poznamenal Petr Matějek ze Štemplovce, který komín čistí minimálně dvakrát do roka.

O nic složitého údajně nejde. Když jde člověku práce pěkně od ruky, může mít tuto rutinní činnost relativně rychle z krku. „Není to žádná velká dřina. Vezmete štětku a komín pořádně vymetete. Mně osobně to zabere tak půlhodinu," pokračoval. Každé pročištění musí být ovšem posvěceno odborníkem. Obzvlášť když o komín pečujete sami.

„Čistím si to sám, ale na kontrolu si pokaždé pozvu odborníka, který provede revizi," doplnil Petr Matějek.

Celý den v zápřahu

Petr Matějek zdaleka nepatří k těm, kteří by kontrolu komína nechali na poslední chvíli. Existuje však spousta lidí, co si s komínem svého domu hlavu nelámou a teprve ve chvíli, kdy začne topná sezona, si řeknou, že by možná bylo dobré udělat revizi. Kominíci se pak mohou přetrhnout.

Když jsme poprosili o rozhovor některé z kominíků na Opavsku, omluvili se nám. V současnosti jedou od rána do večera a nezastaví se ani na pár minut. „Mnohdy to je opravdu náročné," mínil Jan Berger z Opavy, jenž se věnuje kominickému řemeslu. „V průběhu října se objednávky kontrol vždycky nahromadí," potvrzuje kominík z Hati Martin Kundrik.

Revize vás přibližně vyjde na 300 korun. Kominík většinou komín i pročistí, za což si zaúčtuje dalších asi 150 korun. Jestliže se o čištění nepostaráte sami, počítejte s celkovými výdaji mezi 400 a 500 korunami.

Požár komína nikdy nehaste vodou!

Kominíci se častokrát setkávají s velkou nezodpovědností. Majitelé domů tvrdí, že pročištění a kontrolu mají za sebou, jenže mnohdy tomu tak vůbec není. Někteří navíc neváhají topit doslova čímkoliv, co jim přijde pod ruku.

„Můžete si toho všimnout podle sazí. Když při revizi objevím velké množství dehtu, majitele na to vždycky důrazně upozorním," uvedl Jan Berger a vzpomněl si dokonce na jednu situaci, kdy musel hasit požár: „Při jedné kontrole začal hořet komín. Pokaždé to poznám podle kouře. Pokud je tmavý, chytl komín. V takových chvílích to chce zachovat chladnou hlavu."

Pravidlo číslo 1 je – na hašení požáru komína nikdy nepoužívejte vodu. Hrozí totiž jeho popraskání. V horším případě i výbuch. „Jestliže vás postihne požár komína, nejprve určitě zavolejte 150. Na hašení je vhodné použít písek," vysvětloval tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petr Kůdela, který dodal, že právě v Moravskoslezském kraji letos došlo ke 120 požárům, za nimiž stál špatný stav komína či topidel.

Petr Dušek