Když byl více než pět set let starý strom před deseti lety vinou větru vyvrácen, spěla k zániku i samotná symbolika celého místa. Tu teď obnovili přátelé z Vřesiny a Píště, kteří zde vytvořili nové památné místo Mechtilden Eiche (Eiche je německé označení pro dub - pozn. red.).

Vzácný strom, který byl kdysi vysazen jako hraniční dub označující hranice tehdejších panství Lichnovských a Rotschildů, nese jméno po pravnučce císařovny Marie Terezie, hraběnce Mechtildě Zinnenberg Lichnovské.

Ta si lokalitu velmi oblíbila, ráda prý u stromu sedávala a podle pověsti jednou našla a zachránila z dutiny dubu opuštěnou holčičku, která se zde schovávala před divokou zvěří. Po zřícení stromu v roce 2012 z něj zbylo jen torzo, které sloužilo jako památka.

Stavba a předání Mechtilden Eiche

| Video: Youtube

Lubomír Teichmann z Vřesiny tady původně před lety vytvořil jen malé posezení. Teď se ale lokalita dočkala zvelebení a vzniklo tak vlastně úplně nové památné místo. „Vytvořila se i socha se symbolem holčičky, která se v dubu údajně schovávala. V rukou drží vřes, což je symbol Vřesiny. Když jsem chtěl udržet tradici a symboliku celého místa, protože spíše směřovalo k zániku, měl jsem vizi na vytvoření odpočinkového pamětního místa. Dnes je populární turistika i cykloturistika, lokalita se nachází na křižovatce několika obcí, takže ideální místo k návštěvě. Otevření jsme udělali jen malé, bez veřejnosti, chtěli jsme, aby se o tomto počinu lidé dozvěděli přes média, aby je to třeba donutilo k procházce a ze zvědavosti se sem přišli podívat,“ přibližuje nám Lubomír Teichmann.

Aby byla symbolika úplně kompletní, byl zde zasazen i zcela nový Mechtildin dub. Přípravy na realizaci památného místa trvaly podle Lubomíra Teichmanna dva roky, protože do nich zasáhl covid. Na celé akci se podíleli Rostislav Ondruch, Miroslav Kruhaj, David Harasim, Jaroslav Obrusnik a Lubomír Teichmann s rodinami.

Vznikl i videoklip

V souvislosti s obnovou místa vznikl také hudební videoklip. „Mám rád muziku a textařím. Vytvořil jsem tedy text a dal dohromady několik lidí, kteří mi k tomu dobře seděli. Oslovil jsem kapelu Marian 333, dále účinkoval Luboš Pavelčák, člen skupiny Hazard, Tomáš Černý a Marcel Lesník, frontman skupiny Rock&roll band Marcela Woodmana,“ vyjmenovává Lubomír Teichmann.

Píseň Vřesina Mechtilden Eiche kapely Marian 333 a místních patriotů:

| Video: Youtube