Ochránci přírody, kteří provozují Záchranou stanici a Dům Poodří v Bartošovicích, uvádějí na jejich webových stránkách, že postřelené zvíře přijali do péče v úterý 16. května v odpoledních hodinách. Dravec byl náhodně objeven při procházce na katastru Štěpánkovic na Opavsku.

„Základním vyšetřením jsme zjistili frakturu kosti pažní na levém křídle. Následující den bylo provedeno podrobné vyšetření na veterinární klinice ve Frýdku-Místku, z RTG snímku je zřejmé, že zranění bylo způsobeno broky, tedy postřelením z brokové zbraně. Jde o těžké zranění, které vzniklo před několika dny, dravec je ve špatné kondici a operace bude možná až v řádu dní, přičemž prognóza je nejistá až nepříznivá,“ popisují ochránci stav zvířete.

Vedoucí záchranné stanice a předseda novojičínské organizace ČSOP Petr Orel v neděli 21. května Deníku sdělil, že moták lužní už je po úspěšné operaci. „Uvidíme, jak se bude vyvíjet léčba a rehabilitace,“ doplnil Petr Orel.

Moták lužní je menší, poměrně nenápadný dravec. „Jde o přísně tažný druh, který v ČR nepravidelně hnízdí v ostrůvkovitých populacích, včetně Moravskoslezského kraje. Pohybuje se nad krajinou nízkým pátracím letem, loví větší hmyz - kobylky, vážky, ale hlavní potravou jsou drobní zemní hlodavci, především pak hraboš polní,“ přibližují ochránci přírody vlastnosti postřeleného zvířete.

Čápi, ilustrační foto.
Případ postřeleného čápa na Novojičínsku řeší policisté, čáp vyhráno nemá

V závěru textu, který na stránkách zveřejnili, novojičínští ochránci přírody upozorňují, že postřelením tohoto exempláře motáka lužního došlo k porušení zákona č. 114/ 1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, v platném znění a jeho prováděcí vyhlášky č. 395/1992 Sb., ve znění vyhlášky č. 175/2006 Sb., kterými se provádějí některá ustanovení výše uvedeného zákona o ochraně přírody a krajiny. „Moták lužní je zařazen mezi druhy silně ohrožené, není klasifikován jako zvěř ve smyslu zákona o myslivosti. Podáváme v této věci trestní oznámení na neznámého pachatele,“ stojí ve zprávě.

Silnice I/48, úsek u nájezdu u Palčova, místní části Starého Jičína.
Nejnebezpečnějším úseky na Novojičínsku: okolí nájezdu u Palačova, tady pozor!

Letos se jedná o několikátý případ. O postřeleném čápovi už Deník informoval. Dne 6. dubna okolo půl deváté dopoledne někdo postřelil samce čápa bílého, hnízdícího na komíně Restaurace U čápa v Příboře. Postřelený čáp byl nalezen a následně odchycen za pomoci pracovníka Záchranné stanice a Domu přírody Poodří, Bartošovice. Střelbou došlo k otevřené fraktuře pravé pažní kosti, kost byla obnažená v délce 8 centimetrů a byla částečně roztříštěná, v postižené části těla byla řada drobných kostních úlomků.

Petr Orel již dříve k tomuto případu Deníku řekl, že čáp je po operaci, ale vývoj jeho zdravotního stavu je těžké předpovídat. I když už přijímá potravu, létat zřejmě nikdy nebude.

Na přelomu ledna a února stanice přijala zraněné káně lesní, které utrpělo zranění postřelením z brokové zbraně.