Nový vítr do plachet. Tak by se dala nazvat vize opavské radnice, která odklepla změnu v organizování trojice trhů, a sice vánočních, velikonočních a farmářských. Co se prvních dvou jmenovaných týká, tak do roku 2015 za nimi stála agentura, která kromě programu řešila i nájem prodejních míst na náměstí. Město ale nebylo spokojeno s úrovní trhů a rovněž se jim nepozdával ani malý prostor, který dostávali regionální prodejci.

Pět let tak mělo zmíněné dvoje největší trhy pod svými křídly město a nyní se situace opět obrací. Pro vánoční a velikonoční jarmark se radnice poohlíží na současný rok 2020 a následující rok 2021 na zkoušku po jednom provozovateli.

„Chceme změnu. Hledali jsme úspory a myslíme si, že tyto činnosti by měly mít na starosti soukromé firmy, které se touto problematikou zabývají. Chceme trhy oživit, obnovit, představit lidem něco nového. Vyhodnocovat budeme podle programu, ten je hlavní a stěžejní. A pak také vysoutěžená cena. Nicméně velký ohled budeme brát na komplexnost trhů. Nechtěli jsme soukromým subjektům příliš svazovat ruce, dali jsme však do výzev spoustu doporučení,“ řekl opavský primátor Tomáš Navrátil. Vánoční trhy by se přitom mohly souběžně konat jak na Dolním, tak i Horním náměstí.

„Hlavním místem ale zůstává Dolní náměstí. U velikonočních trhů si zájemce může vybrat, které ze dvou náměstí upřednostní,“ dodává Monika Štěpánková z opavského magistrátu, která má akce na starosti. Předvánoční prodej punče na Horním náměstí zůstane zachován, stejně jako vyřezávaný betlém, zvonička nebo vánoční osvětlení.

Radnice je připravena novému organizátorovi poskytnout zázemí, na Dolním náměstí v podobě Myší díry, na Horním může posloužit Slezanka. Pronajmout si mohou zájemci i některé z jednatřiceti stánků, které město, přesněji řečeno technické služby, vlastní. Dodavatel však bude ručit za vše ostatní, třeba za hygienu, bezpečnost nebo úklid.

Co se farmářských trhů týká, tak ty v Opavě běží od roku 2012. Město je organizovalo v roce 2017, 2018 a 2019. Nyní rovněž i pro ně hledá nového dodavatele, a to pro rok 2020 a 2021.