Pár kilometrů za českými hranicemi leží obec Zabelków. Tamní trhy důvěrně zná mnoho lidí z opavského okresu, protože tam jezdí nejen v průběhu roku například pro zeleninu či maso, ale také pro „dušičkové“ zboží.

Svátek zesnulých, který připadá na 2. listopadu, se blíží, a tak i na trzích u našich severních sousedů je nyní slyšet čeština poměrně často. Hlavním důvodem, proč berou Češi Zabelków útokem, stále zůstává cena a pestřejší výběr zboží.

OBLÍBENÉ CHRYZANTÉMY

Trhy v polském Zabełkówe, říjen 2018.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

Každoročně asi tím nejvyhledávanějším jsou živé květiny na hrob, konkrétně chryzantémy. Seženete je zde v různých barvách i velikostech. Přijel si pro ně třeba Petr Tichý.

„Občas sem jezdíme i během roku, ale hlavní nákup je vždy před Dušičkami. Kupuji chryzantémy na více hrobů, když bych je měl pořizovat někde u nás, zaplatím rozhodně více. I když započítám cenu za benzin, pořád to vychází lépe. Navíc mi přijde, že je tu i daleko větší výběr,“ tvrdí.

Podnik ArcelorMittal Ostrava, 19. října 2018 v Ostravě. Na snímku provoz Minihuť, ocelárna. Závod plynulého odlévání.
Odboráři z ostravské huti: Čeká nás osud Poldi Kladno? TO MUSÍTE VIDĚT!
Radar. Ilustrační foto.
Na bezpečnost Hlučíňanů dohlédnou další radary

Široký je i sortiment umělých květin v květináčích. „Mají tu toho opravdu hodně, ale já preferuji ty živé. Kromě toho jsem koupil i svíčky, v porovnání s cenami u nás ušetřím několik desítek korun. Lucerny jsem si odvezl loni, ty byly taky levnější,“ dodává nakupující z Opavy.

DŮLEŽITÁ JE CENA

Pro polské trhovce představují Češi významnou část zákazníků a hned několik nám potvrdilo, že za tím skutečně stojí cena.

„Češi jsou dobří zákazníci, za velkou část tržeb vděčím jim. Protože jim to přijde u nás levněji, než kdyby si to koupili u nich. Kdybychom zdražili, už by sem asi nejezdili. U mě seženou svíčky a lucerny, na odbyt ale hodně jdou i umělé květiny na hrob,“ konstatuje jedna z trhovkyň.

Největší nápor se v Zabelkówě očekává v následujících dnech. Trhy jsou zde otevřeny vždy v úterý, ve čtvrtek a v sobotu.

Kolik v Zabelkówě zaplatíte?Chryzantéma velká 80 až 100 Kč
Chryzantéma střední 50 až 70 Kč
Chryzantéma malá 30 až 40 Kč
Umělá kytice velká 250 až 300 Kč
Uměla kytice menší 200 Kč
Lucerna střední 40 60 Kč
Parafínová svíčka 20 Kč

Plicní léčebnu Ozon na Ježníku koupilo školící středisko Renova.
Plicní léčebnu Ozon koupila škola. Podívejte se, v jakém je stavu
Situace na místě samotném byla velmi dramatická.
Ocenění Gentlemani silnic vzpomínali na dálniční nehodu: Na přemýšlení nebyl čas