V každoroční soutěži Moravskoslezského kraje ve sběru separovaného odpadu získal v kategorii nad 4 000 obyvatel krásné druhé místo Hradec nad Moravicí. Město ve výtěžnosti separovaného sběru odpadů papíru, skla, plastu a nápojových kartonů za rok 2007 znovu bodovalo. Celkově v něm bylo sesbíráno 64,5 kilogramu na obyvatele, a to je k hrdosti velmi dobrý důvod.

Cenu si 5. prosince v Ostravě převzali místostarosta Karel Hanák a vedoucí odboru životního prostředí a dopravy Rostislav Římský z rukou Tomáše Kotyzy z Krajského úřadu Moravskoslezského kraje a Petra Balnera z Autorizované obalové společnosti Ekonom. „Pochopitelně jsme měli radost. Letošní keramická popelnice mi už zdobí kancelář společně s popelnicí za druhé místo z loňska a za první místo z roku 2005,“ netají Rostislav Římský potěšení z výsledku soutěže.

Stejný pocit však už neprožívá statutární město Opava, které vloni v této soutěži zvítězilo. Letos se v hodnocení měst nad 4 000 obyvatel propadlo až na čtvrté místo. „Vliv na takový výsledek měl asi i jiný způsob letošního hodnocení, než byl ten loňský. Jak se ukázalo, velké rezervy máme v separovaném sběru plastů a nápojových kartonů,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí opavského magistrátu Marie Vavrečková.

Podle ní tyto plastové a nápojové kartony patří do modrých kontejnerů na papír, které jsou označeny oranžovou informační nálepkou. „Po městě jich máme rozmístěných skutečně dost a lepší umístění Opavy v příštím ročníku soutěže záleží jen na občanech,“ říká Marie Vavrečková. Jen pro informaci – v papíru připadalo na každého Opavana 39,76 kilogramu, v plastech 8,4 kilogramu, na sklo 12,32 kilogramu a na nápojové kartony jen 0,06 kilogramu.