V Opavě a příměstských částech vydal obsah pokladniček kolem 390 000 korun a v celém okrese koledníci společnými silami vybrali 1 170 013 korun. To, že byli lidé letos vzdor tíživé ekonomické situaci štědřejší, potvrzuje fakt, že letošní sbírka vynesla o téměř sedmdesát tisíc víc než loňská.

„Jsem velmi příjemně překvapen a mám z toho obrovskou radost. Lidé mají v této době hodně svých finančních potíží, ale solidarita u nich zvítězila. Všem za ni ze srdce děkuji,“ netají ředitel opavské Charity Jan Hanuš radost ani uznání.

S výsledkem je spokojená též koordinátorka Marie Gilíková, pro kterou byla letošní sbírka premiérovou záležitostí. „Nevěděla jsem, do čeho jdu, a proto jsem se nebála. Žádná rušivá situace naštěstí nenastala a sbírka měla hladký průběh. Naši koledníci vzali letos svůj úkol zodpovědně a nevynechali ani ty nejmenší vesničky,“ konstatuje Marie Gilíková.

Jako příklad koordinátorka uvádí třináct skupinek v stěbořické farnosti, které koledovaly též ve Zlatníkách, v Březové a v Novém Dvoře. „Během jediného dne vybrali přes 55 000 korun, a přesvědčivě tak dokázali, že třináctka může být navzdory pověrám šťastné číslo,“ dnes už žertuje Marie Gilíková.

Část vybraných peněz dostanou také velmi potřební lidé v zahraničí. Opavská Charita posílá 50 000 korun obyvatelům zemětřesením zpustošeného Haiti.

Jitka Hrušková

Tříkrálové sbírky v obcích: lidé byli štědří

Lidé někdy umějí být štědří. Alespoň to dokazují výsledky Tříkrálové sbírky.

Například obyvatelé Větřkovic přispěli celkem 31 258 korun. Jak uvedl starosta Větřkovic Dušan Lederer, organizátoři sbírky všem upřímně děkují za příspěvky na dobrou věc. Jde podle něj o nejvyšší příspěvek v obci za dobu trvání této krásné tradiční a potřebné akce, kde Větřkovičtí dokazují, že jim není lhostejný osud postižených a potřebných spoluobčanů.

Tříkrálová sbírka se pak uskutečnila také v Dolních Životicích. Tam lidé vybrali 25 933 korun. Ve Štítině se pak vybralo 28 541 korun. Vedení obce proto děkuje všem, kteří přispěli byť i sebemenší částkou a samozřejmě také koledníkům, kteří byli i přes nepřízeň počasí ochotní koledovat.

V Neplachovicích letos koledovalo 6 skupinek. Po rozpečetění pokladniček a spočítání bylo jasno. V Neplachovicích se vybralo 26 160 korun a v části Neplachovice-Zadky 4 620 korun. V Sudicích se měla konat Tříkrálová sbírka v sobotu 9. ledna. Kvůli špatnému počasí, sněžení a ledovce se ale přesunula až na neděli 10. ledna.

„I při posunu sbírky kvůli špatnému počasí se nakonec vybralo 20 161 koruna. Je to asi o tři sta korun méně než loni, ale pořád je to slušná částka. Když pak vezmeme, kolik se vybralo na celém Hlučínsku, určitě se takovou částkou dá pomoci hodně lidem.

Tím bych chtěl poděkovat všem koledníkům a dárcům,“ uvedl sudický starosta Petr Halfar.

Veronika Schindlerová