Program zahájí v pondělí 5. ledna tříkrálový průvod, který v 15 hodin otevře požehnání v kostele sv. Vojtěcha na Dolním náměstí. Jeho cesta pak s doprovodem bubenického orchestru Boris povede na Horní náměstí, kde vystoupí herci Slezského divadla a zazpívají členové pěveckého sboru Domino.

„Bylo by moc pěkné, kdyby koledníci přišli do průvodu už v kostýmech, které slavnostní atmosféru podpoří," míní koordinátorka akce Marie Gilíková z opavské Charity.

Koledníci se mohou těšit na atraktivní soutěž, ve které je přichystáno šest chytrých mobilů HTC Desire 510 a řada dalších atrakcí. Ke slovu přijde i tradiční soutěž O nejkrásnější kometu, promítání filmu v kině Mír i bruslení na zimním stadionu. Tříkrálová sbírka končí 13. ledna.

Soutěže o chytrý telefon se koledníci zúčastní tím, že po skončení Tříkrálové sbírky odevzdají vedoucímu své skupinky lístek se jménem, obcí, ve které koledovali, jménem vedoucího skupinky a telefonním nebo e-mailovým kontaktem na sebe. Losování se uskuteční 27. ledna od 15.30 hodin v kině Mír a jména vylosovaných budou zveřejněna 28. ledna na charitních webových stránkách www.charitaopava.cz.

Účastníci soutěže O nejkrásnější kometu musejí svou vlastnoručně vyrobenou a podle fantazie nazdobenou kometu odevzdat do 19. ledna buď v denním charitním stacionáři v Kylešovské ulici 4 vždy od pondělí do pátku v době od 7 do 15 hodin nebo přímo v jaktařském sídle Charity na ulici Přemyslovců 26 v době od 7 do 14.30 hodin.

Kometu musejí označit svým jménem, adresou, věkem a telefonním číslem. Na výherce čekají pěkné ceny. Slavnostní vyhodnocení Tříkrálové sbírky bude pro všechny koledníky připraveno na úterý 27. ledna od 15.30 hodin v kině Mír.

V pondělí 9. února si koledníci mohou od 11 do 12.30 hodin také zdarma zabruslit na ledové ploše opavského zimního stadionu.

Letos měla Charita Opava značný problém se získáváním nových koledníčků v Opavě. Dřívější už dospěli a nástupci se na jejich místa zrovna nehrnuli. Tříkrálová sbírka je přitom velmi prospěšná. Vykoledované peníze zůstávají v největším počtu vždy v místě výběru.

Vloni za ně opavská charita nakoupila přístroje k tišení bolesti nemocným a hospicovým pacientům a vybudovala další byty pro hendikepované lidi z Opavska. Potřebným lidem budou sloužit také dary z letošní sbírky.

„Plánujeme za ně pořídit například auto k rozvozu kompenzačních pomůcek pro zdravotně postižené a seniory, nakoupit zdravotnický materiál pro mobilní hospic Pokojný přístav a rekonstruovat prostory pro rozšíření služeb hendikepovaným klientům," konstatuje ředitel Charity Opava Jan Hanuš.