Vracejí se nejenom dobří holubi. Také velbloudice Šemi, která byla loni hvězdou tříkrálového průvodu, se za stejným účelem v pátek 4. ledna do Opavy vrátí. Tříkrálová sbírka, která může mít podtitul Opavsko sobě, však jako taková začala už včera. Stovky tříkrálových skupinek budou až do 14. ledna koledovat a prosit o příspěvek pro ty, kterým osud nepřeje.

Počet seniorů a lidí s různými handicapy, kterým se Charita Opava snaží pomáhat, stále roste. Peníze z letošní sbírky jsou pro nemocné seniory a pacienty v terminálním stadiu, kterým charitní ošetřovatelská a pečovatelská služba spolu s mobilním hospicem pomáhají v domácím prostředí. Zlepší také situaci zaměstnancům, znevýhodněným na trhu práce svým handicapem, lidem s mentálním a duševním onemocněním i osobám se zrakovým postižením.

POD PTAČÍM VRCHEM

Tříkrálový průvod začne v pátek 4. ledna v 16 hodin pod Ptačím vrchem. V jeho čele půjde velbloudice s Třemi králi pod baldachýnem v podání herců Slezského divadla a posly s dary. Do rytmu opět zahraje bubenický orchestr Boris a zazpívá pěvecký sbor Domino. Přes Ostrožnou ulici pak všichni dojdou ke Slezskému divadlu v Opavě, kde se Tři králové a jejich doprovod pokloní u jesliček Ježíškovi, Marii i Josefovi a předají jim dary. Všechny koledníky pak požehná opavský děkan Jan Czudek spolu s pomocným biskupem Martinem Davidem.

Velkou atrakcí pro děti mohou být také živé ovečky a oblíbený fotokoutek, kde si mohou udělat pamětní fotografii třeba s velbloudem. Vítani budou účastníci se zvonečky a děti v kostýmech Tří králů.

VELKÝ ZÁJEM LIDÍ

Velbloudice Šemi pochází z chovu proslulého šéfa cirkusu Jiřího Berouska a jejím majitelem je provozovatel kružberské farmy Tomáš Pater. O loňský tříkrálový průvod, na kterém se Opavanům poprvé představila, byl její zásluhou nebývalý zájem a Šemi si ho též jako pravá hvězda užívala. Na veřejnosti se letos objeví popáté a zájem lidí, blesky fotoaparátů i hluk dosud snáší velmi trpělivě. Zhruba za rok už bude mít kostru s páteří vyvinutou natolik, že se na ni děti budou moci i posadit. „Zájem pořadatelů akcí je o ni stále obrovský. Jsme rádi, že dohoda vyšla a že se s Šemi do Opavy na tříkrálový průvod po roce znovu vrátíme,“ míní Tomáš Pater.