Kuriózní plavidla, která vypadala, že zvládnou všechno, jen ne plavbu po hladině řeky Opavy, nesla netradiční osádky. Krátce před startem v jednu hodinu odpoledne se na břehu za místní hospodou sešlo několik desítek přihlížejících, aby byli svědky startu. „Cíl je u mlýna Herber na Palhanci, což je zhruba dva kilometry,“ řekl starosta Vávrovic Jaroslav Černý, který byl jedním ze soutěžících.

Spolu se svým syńem Vojtou vytvořili lodní dvojici Pat a Mat. „Tuto trokyádu pořádají palhaneční hasiči, chtěl jsem je podpořit. Je to legrace, která večer pokračuje hudební zábavou,“ podotkl starosta, který měl na hrudi nápis Pat a na hlavě teplou čepici s bambulí. Horko ale nebylo jen jemu. Také osádka zajíc s krtkem byla oblečena do kostýmů, v nichž jí muselo být v sobotním horku teplo.

„Letos jedeme už popáté. Já jsem zajíc a syn Jan krtek. Minule jsme byli například za motýla Emanuela nebo čarodějnice. Jednou také za lehké ženy, ale to bylo bez syna,“ smála se Anna Chryczyková. Než palhanečtí hasiči závod odstartovali, upozornili závodníky, že na vítěze čekají v cíli tři nádherně nazdobené dorty.