Společnost Plaza Centers má v Opavě o problém méně. Prostor bývalé městské tržnice, kde tato společnost chce vybudovat zábavní a obchodní středisko, totiž nebude ministerstvem kultury prohlášen za památku. S tímto stanoviskem bylo vedení města obeznámeno již predevčírem. „Vedení města předevčírem dostalo rozhodnutí ministerstva kulturu. Ministerstvo se rozhodlo, že tržnici neprohlásí za kulturní památku. Rozhodnutí však ještě není pravomocné,“ sdělil mluvčí opavského magistrátu JanŠindler.

Podle jeho slov se k celé záležitosti vyjádřilo několik dalších institucí, jako Národní památkový ústav nebo odbor kultury a památkové péče Moravskoslezského kraje. „Tyto instituce se shodly, že technický stav budovy není uspokojivý,“ dodal Šindler. Ministerstvo kultury své rozhodnutí vysvětluje tím, že prohlášení tržnice za kulturní památku nesplňuje podmínky zákona o státní památkové péči.

„Podle názoru ministerstva byla původní historická budova zásadním způsobem přestavěna a na severní Moravě jsou zachovány další nesporně kvalitnější průmyslové objekty obdobného konstrukčního řešení, které se mohou pochlubit daleko vyšší vypovídací hodnotou a vysokou mírou autenticity,“ uvedl Šindler. A jak hodnotí verdikt ministerstva opavský magistrát? „Město názor ministerstva sdílí, ale je třeba znovu zopakovat, že rozhodnutí ještě není pravomocné,“ uzavřelJanŠindler.